Kun kotipaikka muutuu

Kun kotipaikka muutuu ja tekee muutosilmoituksen seuraako rekisteröity avioehtosopimus perässä uuden kotipaikan maistraatiin, vai pitääkö tehdä uusi?

Jos avioehtosopimus on esim. Raaseporin maistraatissa, niin kuinka Rovaniemen maistraatti voi tietää sen olemassaolosta 50 vuoden kuluttua. Perikunta voi myös olla tietämätön avioehtosopimuksen olemassaolosta.
3512
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Uutta avioehtosopimusta ei pidä mennä tekemään, eikä sitä edes saakaan tehdä ennen kuin vanha on purettu (purkaminen taas vaatii omat kommervenkkinsä).

Kun/jos avioehtosopimukseen turvautuminen tulee ajankohtaiseksi voinee luottaa siihen että ainakin toinen osapuoli muistaa sopimuksen olemassaolon ja sen missä se on rekisteröity. Jos ei muista rekisteröintipaikkaa, maistraatti auttaa kyllä, vaikka olisi muuttanut montakin kertaa.

En ymmärrä miten perikunta tähän liittyy. Avioehtosopimuksella määrätään puolisoiden välisestä omaisuudesta ja sen jaosta tilanteessa jossa avioliitto purkautuu. Se ei vaikuta perintöihin.

Äänestä
  • //Uutta avioehtosopimusta ei pidä mennä tekemään, eikä sitä edes saakaan tehdä ennen kuin vanha on purettu (purkaminen taas vaatii omat kommervenkkinsä).//

    Vanhan avioehdon voi kumota tai muuttaa samalla asiakirjalla, missä sovitaan uudesta (tai muutetusta) avioehdosta. Mitään sen kummempia kommervenkkeja ei vaadita.

    //En ymmärrä miten perikunta tähän liittyy. Avioehtosopimuksella määrätään puolisoiden välisestä omaisuudesta ja sen jaosta tilanteessa jossa avioliitto purkautuu. Se ei vaikuta perintöihin.//

    Avioliitto purkatuu joko avioeroon tai kuolemaan. Avioehto siis vaikuttaa myös perintöihin. Kuolemantapauksessa avioehto vaikuttaa siihen, mitä omaisuutta kuuluu toisaalta leskelle ja toisaalta vainajan jäämistöön. Jäämistö taas lankeaa perintönä perillisille. - Joko ymmärsit?

    Äänestä

  • >

    Saattaa liittyä, riippuu avioehdosta. Avioehto voi olla sellainen, että voimassa myös puolison kuollessa ... tai pelkästään avioeron varalta. Kannattaa tietää millaisen sopimuksen on tekemässä, jottei tule isoa ylläriä joskus....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


varmuuden vuoksi kirjoitti:

Kun kotipaikka muutuu ja tekee muutosilmoituksen seuraako rekisteröity avioehtosopimus perässä uuden kotipaikan maistraatiin, vai pitääkö tehdä uusi?

Jos avioehtosopimus on esim. Raaseporin maistraatissa, niin kuinka Rovaniemen maistraatti voi tietää sen olemassaolosta 50 vuoden kuluttua. Perikunta voi myös olla tietämätön avioehtosopimuksen olemassaolosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu