Kävin sydänultrassa, lääkäri sanoi ultran olevan normaalirajoissa, ja sanoi kuitenkin, että on hiippaläppävuoto, hänen lausúnnossa lukee: mitraaliläppä tavanomainen, niukka pari-kolme cm vuoto. Hän sanoi, että siitä ei tarvi välittää, sille ei tehdä mitään. Minua huolestuttaa kuitenkin, mistä sellainen tulee, ja miksi lääkäri siitä mainitsi, jos siitä ei tarvi välittää, onko kellään asiasta mitään tietoa. Mulla on kohonnut verenpaine ja lääkityksenä beetasalpaaja ja Cozaar (=AtII-salpaaja).
Sydänultrassa
Käynyt
164548
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Miehelläni oli samanlainen pari vuotta sitten sydänkohtauksen jälkeen teydyssä ultrassa. Siinä sanottiin lievä mitraaliläpän vuoto mikä on voinut olla synnynnäinenkin eikä ehkä tullut siinä sydänkohtauksen yhteydessä. Se on harmiton noin lievänä eli siitä vaan mainitaan mitä löydetään tutkimuksen yhteydessä. Meille ainakin sanottiin niin. Eli kuuluu sarjaan harmittomat kuten vaarattomat rytmihäiriötkin.
Kiitos vastauksesta tosi paljon, se rauhoitti mieleni, kun sain tietoa. Kun en itse ymmärtänyt siinä ultratilanteessa tentata lääkäriltä asiaa paremmin, eikä hänkään kai ymmärtänyt, että se jäi painamaan mieltäni.
Mieheni on siis jo kohta elkäkeiässä ja vasta nyt löytyi tuo vuoto. Vaiva on siis ollut oireettomana hällä lähes 60 vuotta. Se ei näkynyt kuin ultrassa vasta. Vuodosta huolimatta sydämen pumppausteho oli kuin nuorella miehellä 72%. Paljonko sinulla oli tuo sydämen ejektiofaktionääriarvo?
Minulla oli se ejektiofraktioarvo 68%.
Minkä ikäinen olet? Ihan mielenkiinnosta kyselen? Olen noita normiarvoja koittanut metsästää sieltä sun täältä mutta vasta koulussa sain eräältä opetajalta tietoa. Miwhwlläni oli verenpaine hoitamattomana liki 20 vuotta joten on ollut onni onnettomuudessa, ettei sydän ole väsähtänyt pumpaamiseen. Onneksi nyt lääkitys on kohdallaan.
Minullakin näkyi mitraaliläpän vuoto ultrassa. Merkityksetön, sanoi lääkäri, toinen ei ehkä olisi maininnut ollekaan. Lisälyönnit kiusaavat ja sympaattinen hermosto on herkkä.
että sinäkin vastasit, olin tosi peloissani, kun olin jotenkin niin epätietoinen. Samoin minulla juuri tuo sympaattinen hermosto on tosi herkkä.
Millä tavalla sympaattinen hermosto oireilee sinulla?
Otsikko ja nimimerkki menivät sekaisin!
ei taida olla huolta. Mää käväsin pian vuos taannoin pallolaajennukses ja niis tutkimuksis todettiin kans vuotoo hiippaläpäs. Ei pidetty minään, eikä se sitä ookkaan; pystyy rusentaan ittestään irti kaikki, mitä muut voimat sallii!
Minulla myös mitraaliläpän minimaalinen vuoto. Kärsin flimmereistä ja kardiologi epäili voiko noin minimaalinen vuoto aiheuttaa niitä. Piti normaalina löydöksenä.
Minulla ejektiofraktio oli 55 %. Olen 30-v. nainen.
Minulla EF on 40-45% ja leikkausta mietitään.
Cozaar ja Propral ovat helpotuksena:)
Mikäs se on normaalin ejektiofraktion raja? Mitä leikkausta sinulle suunnitellaan - mitraaliläpän korjaustako?
minulla on synnynnäisesti erikoinen rakenne:oikea kammio toimii systeemikammiona - hoitaa tehtävää, joka ei sille normaalisti kuuluisi, joten kammio laajenee.
Tapauksessani leikkausta pitkitetään, koska siitä saatava hyöty on vähäinen verrattuna normaalirakenteisen sydämen hiippa (mitraali) läppäleikkaukseen.
(Tahdistaja on ollut n. seitsemän vuotta sydämeni tukena.)
Normaalitilanteessa läppäleikkaus kaiketi tehdään jo aiemmin, koska siitä on huomattava hyöty potilaalle.
EF-rajasta en valitettavasti osaa sanoa mitään, mutta kyllä minutkin leikataan arvon liikaa heiketessä.
En tiedä onko sukupuolella ja koolla vaikutusta viitearvoihin.
Mieheni on 70-kiloinen ja vähän päälle 60v.Hänellä on sepelvaltimotauti mutta ei sydänvikoja eikä sydämen vajaatoimintaa. Viitearvot olivat hänen kohdallaan muistaaksein 55-70. Voi heittää numerolla tai parilla.
Kardiologin mukaan "normaali" ejektiofraktioarvo on esim. alkaen 65 - 70%. Kuulemma kenelläkään ei ole 100 % arvoa. Tiedän tapauksen että on 30% ejektiofraktioarvolla elänyt yli 10 v. tähän asti,
perustanut perheen ja toisenkin..
Hyvä fyysinen kunto siis auttaa jos esim. ejektiofraktioarvo on alhainen.