voiko soittaa vankilaan?

sereniina

Poikaystäväni Kimmo on tänään joutunut Kakolaan vankilaan.Haluaisin soittaa hänelle,olen jo sopinut että alamme kirjoittelemaan.Voiko vankilaan,kakolaan soittaa,onko siellä puhelin josta voi pyytää nimen mainiten kenen kanssa tahtoo puhua?Hämeenlinnassa on eräs naisvanki josta tiedän ettei voi soittaa sinne.n.2 v.sitten minulla oli Ruotsissa olevassa vankilassa kirjekaverina suomalainen vanki,joka pari kertaa soitti minulle sieltä.Avovankilaan on joskus voinut soittaa.Muuten,miten vankitoverit suhtautuvat kun Kimmo kertoo ikäerostamme,olen 22v ja Kimmo on 43 v.Ikäeromme on suuri,mutta rakastamme toisiamme.

8

4292

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tilpis

      Onko tämä soitto asia näin kaikissa vankiloissa, että ainoastaan vanki voi soittaa mutta vangille ei voi soittaa? Lähinnä oulun vankilassa?

      • Diu diu

        Joo, vankiloihin ei voi soittaa. Sieltä soitetaan ulospäin, jos sattuu olemaan rahaa ostaa kallis puhelukortti... (n17€ jolla saa puhuttua parikymmentä minuttia - eli minuttitaksaa aika suolainen!)

        Jos ihan kauhea huoli on jostain, niin voi koitella tiedustella vankilasta ja koittaa pistää sanaa eteenpäin että voisiko soittaa. Varmaan vain lähiomaisten sanaa tässäkin kuullaan.

        Muuten oikein hyvä keino on kirjotella kirjeitä. Ne piristävät kovasti ja onpahan aikaa vastailla rauhassa. Vaikka tuntuu varmasti kummalliselle eka aloittaa kirjoitelu vanhalle kaverilleen, mutta oikeasti, suosittelen lämpimästi.


    • Mika0800

      Vankilassa lisärangaistus näköjään on se, että puhelut hoidetaan kalleimmalla mahdollisella tavalla: Vankilasta ulospäin puhelukortilla.

      Kustannusten minimoimiseksi parasta on, että järjestät omat asiasi siten, että sinulle voi soittaa paikallispuhelumaksulla siitä vankilasta, jossa poikaystäväsi tuomiotaan kärsii.

      Selvitä siis kyseisen vankilan suuntanumero, ja hanki käyttöösi kyseisellä suuntanumerolla alkava lankapuhelinnumero.

      Se nimittäin ON mahdollista, asutpa sitten itse ihan missäpäin tahansa.

      Jos haluat tietää lisää miten, soitapa minulle.

      Numeron löydät parin klikkauksen takaa !

    • juttu,

      kun kaikki on niin mukavaa.

    • Anonyymi

      Kertokaa kun on rajoitukset poistunut ja päässyt kerroksille Hämeen linnan nais vankilassa niin miten paljon vanki voi soittaa kun ovet aukeaa

      • Anonyymi

        Ei ole aikaa soitella, puhuu päivät pitkät sellikaverin karvapuhelimeen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole aikaa soitella, puhuu päivät pitkät sellikaverin karvapuhelimeen.

        Miespuolella luuri on jäykkää mallia. siinä on yksi vika, joskus mikrofoni vuotaa ja alkaa sykkimään


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      106
      1434
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      817
    3. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      54
      716
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      701
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      128
      656
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      34
      572
    7. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      36
      550
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      202
      542
    9. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      536
    10. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      61
      530
    Aihe