voiko soittaa vankilaan?

sereniina

Poikaystäväni Kimmo on tänään joutunut Kakolaan vankilaan.Haluaisin soittaa hänelle,olen jo sopinut että alamme kirjoittelemaan.Voiko vankilaan,kakolaan soittaa,onko siellä puhelin josta voi pyytää nimen mainiten kenen kanssa tahtoo puhua?Hämeenlinnassa on eräs naisvanki josta tiedän ettei voi soittaa sinne.n.2 v.sitten minulla oli Ruotsissa olevassa vankilassa kirjekaverina suomalainen vanki,joka pari kertaa soitti minulle sieltä.Avovankilaan on joskus voinut soittaa.Muuten,miten vankitoverit suhtautuvat kun Kimmo kertoo ikäerostamme,olen 22v ja Kimmo on 43 v.Ikäeromme on suuri,mutta rakastamme toisiamme.

8

4071

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tilpis

      Onko tämä soitto asia näin kaikissa vankiloissa, että ainoastaan vanki voi soittaa mutta vangille ei voi soittaa? Lähinnä oulun vankilassa?

      • Diu diu

        Joo, vankiloihin ei voi soittaa. Sieltä soitetaan ulospäin, jos sattuu olemaan rahaa ostaa kallis puhelukortti... (n17€ jolla saa puhuttua parikymmentä minuttia - eli minuttitaksaa aika suolainen!)

        Jos ihan kauhea huoli on jostain, niin voi koitella tiedustella vankilasta ja koittaa pistää sanaa eteenpäin että voisiko soittaa. Varmaan vain lähiomaisten sanaa tässäkin kuullaan.

        Muuten oikein hyvä keino on kirjotella kirjeitä. Ne piristävät kovasti ja onpahan aikaa vastailla rauhassa. Vaikka tuntuu varmasti kummalliselle eka aloittaa kirjoitelu vanhalle kaverilleen, mutta oikeasti, suosittelen lämpimästi.


    • Mika0800

      Vankilassa lisärangaistus näköjään on se, että puhelut hoidetaan kalleimmalla mahdollisella tavalla: Vankilasta ulospäin puhelukortilla.

      Kustannusten minimoimiseksi parasta on, että järjestät omat asiasi siten, että sinulle voi soittaa paikallispuhelumaksulla siitä vankilasta, jossa poikaystäväsi tuomiotaan kärsii.

      Selvitä siis kyseisen vankilan suuntanumero, ja hanki käyttöösi kyseisellä suuntanumerolla alkava lankapuhelinnumero.

      Se nimittäin ON mahdollista, asutpa sitten itse ihan missäpäin tahansa.

      Jos haluat tietää lisää miten, soitapa minulle.

      Numeron löydät parin klikkauksen takaa !

    • juttu,

      kun kaikki on niin mukavaa.

    • Anonyymi

      Kertokaa kun on rajoitukset poistunut ja päässyt kerroksille Hämeen linnan nais vankilassa niin miten paljon vanki voi soittaa kun ovet aukeaa

      • Anonyymi

        Ei ole aikaa soitella, puhuu päivät pitkät sellikaverin karvapuhelimeen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole aikaa soitella, puhuu päivät pitkät sellikaverin karvapuhelimeen.

        Miespuolella luuri on jäykkää mallia. siinä on yksi vika, joskus mikrofoni vuotaa ja alkaa sykkimään


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      207
      7246
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      52
      2794
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      188
      2261
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1633
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      148
      1609
    6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      19
      1277
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      74
      1200
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      38
      1143
    9. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1107
    10. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      50
      1019
    Aihe