Silmien väri. (Photo Filtre)

apua kaipaava

Minulla on photofiltre, ja näin netissä kuvan yhdestä tytöstä, jolla on sama muokkausohjelma ja sillä hän on saanut vaihdettua silmänsä väriä.
Itse yritin, minulle neuvottiin, mutta en osaa kuitenkaan. Silmä jonka ''muokkasin'' ei näyttänyt oikein luonnolliselta. Eikö kukaan viitsisi selittää asiasta toiseen, miten näin voi muokata, helppii?

9

1113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainakin yritän

      Punasilmäisyyden korjaus
      Zoomaa kuvaa, niin että silmäterä on helposti valittavissa (400 – 800%).

      Valitse silmäterän punainen osa ja käytä suodatinta Harmaasävy tai Säädä/Väritasapaino punaisen sävyn vähentämiseksi. Valinta Säädä/Gammakorjaus punaiseen osaan antaa myös hyvän tuloksen.

      Käytä edellä mainituissa ympyrän (ellipsin) mallista valintatyökalua tai lassoa. Tee sama toiselle silmälle.

      • Muppettti

        Ei varmaan punasilmistä ollut kyse vaan varmaan että vaikka siniset silmät muutetaan ruskeiksi


      • Minä taas<:
        Muppettti kirjoitti:

        Ei varmaan punasilmistä ollut kyse vaan varmaan että vaikka siniset silmät muutetaan ruskeiksi

        En tuota punasilmäisyyttä tarkoittanut.^^


      • nminä taas
        Minä taas<: kirjoitti:

        En tuota punasilmäisyyttä tarkoittanut.^^

        Niin voisiko joku avittaa?(:


    • perstas

      näin minä sen tein kun aloin testaamaan tuota, että valitse se silmä vaikka ensin zoomaamalla ihan lähelle ja sitten lassolla piirrät sen silmän osan jonka haluat värittää. Otat sitten vaikka sen maalipurkin ja säädät siitä näkyvyyden vaikka ensin 20:een ja etsit sitten toleranssin kohdalleen tee ja kumoa periaatteella, sitten voit sen maalipurkin näkyvyyden vielä säätää kohdilleen samalla tavalla.
      Toki valinnassa voisi käyttää taikasauvaa, mutta kun kyseessä on helposti käsivaralta valittava kohde niin sillä lassolla se varmaan on helpoin.

      • ökhjbn p8oiuå oij åo

        Päälle maalaamalla silmästä häviää yksityiskohtia, kyllä se pitää tehdä silmän värejä säätämällä. Hampaat on kyllä usein parasta valkaista kunnolla :DDDD


    • onsevaikee

      asensin just äske sen ojhjelman mut nii enhä mä osaa niitä silmiä värjäää esim vihreästä siniseen????? saman jtun vois tehä iha omalla paintilla....

      • korpu

        SAMA TÄÄLLÄ


    • srtg erg e e

      Pitääpi ensin rajata mustuainen. Jollain lassotyökalulla. Kummastakin silmästä. Sopivasti reunapehmennystä, että ei tule jyrkkiä rajoja. Ja sitten säädellään, varovasti, sävynsäätimillä. Kontrasteja a terävöityksiä mieluummin ei käytetä ollenkaan. Lopuksi poistetaan rajaukset ja ehkä blurraillaan aavistus rajoja, jos tarpeen. Kokeilemalla selviää nopeasti. Ja nappuloitten toimisen saat luvan opetella ihan itse. Kuvankäsittely vaatii harjoittelua ja perslihaksia. Hyvä kirja helpottaa paljon, se pitää lukea läpi, ennenkuin alkaa testailemaan.Vähän se ja sama, mikä ohjelma, kaikissa suunnilleen samat toiminnot ja nappulat peruskäyttöön, eri valokoissa voivat sijaita ja ehkä eri nimillä, mutta hyvin samanlaisia kaikki ohjelmat periaatteessa on.

      Mutta silmät on kuvan tärkein kohde, melkein aina, niitten kanssa pitää olla varovainen, kannattaa seurailla histogrammeja ja ääliömäisen luonnottomia sävyjä vältellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      270
      2282
    2. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1001
    3. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      55
      979
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      960
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      921
    6. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      42
      854
    7. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      21
      838
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      736
    9. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      684
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      677
    Aihe