ÖKYRIKAS KIRKKO

Tietojeni mukaan Suomen luterilaisen kirkon varallisuus on 2,7 miljardia euroa.Samaan aikaan
sama kirkko harjoittaa pörssipeleja noin 300 miljoonalla eurolla.Olisi HAUSKA tietää mikä on
Kajaanin seurakunnan varallisuus.
151310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

sijoita tupakki ja pornobisnekseen.

Äänestä

ja silti pitää vielä veroa periä. rahan ja oman edun perässä se kirkko nykyään on, mutta onneksi siitä voi erota.

Äänestä

Suomalainen kansanviisaus

Äänestä
  • Kirkko kehottaa ihmisiä raittuteen ja samaan aikaan tekee rahaa Primalcon ja Amer-tupakan osakkeilla. Melko kaksinaamaista touhua, etten sanos. Siinä yksi syy minkä takia erosin jo vuosikymmeniä sitten.

    Äänestä

  • 450040040040404040404 e kirjoitti:

    Kirkko kehottaa ihmisiä raittuteen ja samaan aikaan tekee rahaa Primalcon ja Amer-tupakan osakkeilla. Melko kaksinaamaista touhua, etten sanos. Siinä yksi syy minkä takia erosin jo vuosikymmeniä sitten.

    AMERilla on viisi liiketoimintayksikköä.Ne kaikki ovat liikuntaan suuntautuneita kansainvälisiä merkkibrändejä.

    Primalcon tuotteita saa laillisesti ostaa jokainen täysikäinen Suomen kansalainen.Mitä moraalisesti arveluttavaa siinä on?

    Äänestä

  • Tupakkateollisuutta. kirjoitti:

    AMERilla on viisi liiketoimintayksikköä.Ne kaikki ovat liikuntaan suuntautuneita kansainvälisiä merkkibrändejä.

    Primalcon tuotteita saa laillisesti ostaa jokainen täysikäinen Suomen kansalainen.Mitä moraalisesti arveluttavaa siinä on?

    Älä selittele, tajusit kyllä mistä oli kysymys. kaverin tiedot olivat todenäköisesti vain vanhoja.Ettei vaan olisi kalahtanut omatunnossa?

    Äänestä

  • tuo viisaus aivan muualta??

    Äänestä

Voisitko käydä katsomassa seurakunnan kotisivulla mitä kaikkea toimintaa seurakunta järjestää mm. täällä kajaanissa.
On onnetonta kuinka voidaan noin vastuttomia kirjoitella edes näille sivuille.
Mitä kirkosta eroamiseen tulee se on itse kunkin oma asia, mutta outoa on perään pahansuopainen kirjoittelu.

Äänestä

Seurakunta kun ei ole osakeyhtiö, niin sen ei tartte kertoa tuottoaan. Ainakin pappi kehui tienaavansa hyvin kun 11 vuotta sitten erosin kirkosta taloudellisista syistä, oli elämän tilanne se, että oli pakko vähentää menoja lisätäkseen omia tuloja. Taisipa pappi sanoa tuloikseen silloin n. 15000 markkaa, ja että hänkin maksaa aika lailla kirkollisveroa jne, kuunetelin siinä hiljaa ja aattelin mielessäni, että ei voi olla totta. Nykyään kun eroaa kirkosta, ei vissiin tartte enää käydä papin puheilla.

Äänestä
  • Siis pappi sanoi tuloikseen n. 15000 mk/kk. Mitähän lie papilla palkka nykyään, eivät ole varmaan köyhimmästä päästä.

    Äänestä

  • mutta ei kerro kirjoitti:

    Siis pappi sanoi tuloikseen n. 15000 mk/kk. Mitähän lie papilla palkka nykyään, eivät ole varmaan köyhimmästä päästä.

    Että on ryhtynyt kapitalistin oikeksi kädeksi.
    Se on vähäväkisiä ja ihmisoikeuksia vastaan.
    Jos Jumala on olemassa palavat papit helvetintulessa riehakkaasti rosvoja kun puolustavat.

    Äänestä

lienee lähinnä kiinteistöissä, joista useimmat taitavat olla luonteeltaan sellaisia, että niitä on vaikea enää rahaksi muuttaa (kirkot).

Nyt on ihan ovella seurakunnan luottamushekilövaalit, joten kipin kapin äänestämään. Seurakunnan jäsenenä voimme itse vaikuttaa, mihin veroeurot menevät.

Äänestä

Esittelisitkö vertailun vuoksi samat lukemat SAK:n varoista ja halusta muistaa kansamme vähäväkisiä ruokajonoissaan.
Missähän tämän vielä SUUREMMAN VEROTTAJAN kenttäkeittiöt ovat kuumenneet ?
Paneuduppa näihin näin niinkuin vertailun vuoksi.
Mutta älä valehtele.

Äänestä
  • Kirkko sensijaan perii pääsymaksua sinne mitä ei ole edes olemassakaan.

    Äänestä

  • SOKRATES kirjoitti:

    Kirkko sensijaan perii pääsymaksua sinne mitä ei ole edes olemassakaan.

    Olet näköjään mietteissäsi pahasti pielessä, taivaaseenko kirkollisvero on pääsymaksu vai vähäväkisten ja avun tarpeessa olevien auttamiseen.
    Tämä tästä jää uskoosi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


SOKRATES kirjoitti:

Tietojeni mukaan Suomen luterilaisen kirkon varallisuus on 2,7 miljardia euroa.Samaan aikaan
sama kirkko harjoittaa pörssipeleja noin 300 miljoonalla eurolla.Olisi HAUSKA tietää mikä on
Kajaanin seurakunnan varallisuus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu