Huomenta! Mulla on tänään synttärit! *hih* =) Olen menossa illalla elokuviin ja ulos syömään, mutta alkoholi ei kuulu kuvioihin. :) Raittius siis jatkuu vanhenemisesta huolimatta.
Mukavaa ja raitista päivää kaikille!
Mukavaa ja raitista päivää kaikille!
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ikä tuo tullessaan myöskin määrätynlaista viisautta. Huomasitko heti aamulla, oliko mitään positiivista muutosta siihen suuntaan tapahtunut?
On hienoa, että olet pysynyt raittiina, vaikka välillä tuntuu kovin levotonta olevankin. Tee kaikkesi, ettet sorru päihteisiin, koska silloin mennään alamäkeä lujaa.
...olo oli paljon seesteisempi ja jotenkin vanhempi ja viisaampi, mutta nyt illalla ei ole enää tietoa kummastakaan... joten eipä tästä vanhenemisesta tainut mitään hyötyä olla, ainakaan vielä.
ja hauskuutta tälle päivälle. Kävin ulkoilemassa ja lähden taas iltavuoroon. Ja aion olla raittiina tänään.
Ja raitista syntymäpäivää ambivalenttinen! Joo raittiina menee mullakin tämä torstai. Huomenta kaikille!
Kivaltahan se aina tuntuu kun on merkkipäivä. Raitista päivää meille kaikille!
Raitis torstai tänään.
Onnea ambi raittiista synttäripäivästä.Ne vuodethan on pelkkiä numeroita.Raittiinahan minäkin tätä kirjoittelen ja rakentelen itseäni.Itsetuntemus ja oman käyttäytymismallin opiskelua on ohjelmassa aina silloin tällöin.Vielä ei ole tarvinut katua alkamaani uutta elämää.
sinäkö harrastat kehonrakennusta?
kyllä täällä on koko ukko täysremontissa.Suurin homma on kuiteski korvien välissä.Mää en oo muuten koskaan käynny ammattihierojalla.Nyt tekis mieli kokeilla sitäkin.
hierojalle ja ota ainaki kymmenen kerran kuuri. Mun mieli tekis kans käydä hierottamassa hartiat ja selkä mut nyt ei sovi budjettiin.
...kehität itsetuntemusta? Olisiko sulla jotain hyviä vinkkejä mullekin? Mulla kun on itsetuntemus ja kaikki muukin vähän hakusessa. Joskus tunnen olevani hyvinkin tasapainoinen ihminen, mutta se tunne on tähän asti ollut vaan ohimenevä ilmiö. :)
Kävin muuten eilen sellasessa tunnilla, missä yhdistyi jooga, pilates ja tai chi, eli jonkinlaisesta rentoutumisesta ja kehonhallinnasta oli kyse. Rentoutua en osannut ja kehon halinnintakin on vähän hakusessa, eli meinasin tulla vaan kiukkuseks kun oli niin kömpelö. Salin peilistä katottuna näytin lähinnä kömpelöltä elefantilta, eli mikään mieltä ylentävä tunti ei ollut kysessä. Ittensä ja oman kehonsa hyväksyminen olis kuitenkin suotavaa, joten todennäköisesti menen vielä uudestaan tolle tunnille. Eikait siitä haittaakaan ole.
Tuli mieleen mainos joka tulee joka kerta ku laittaa nrj:n nettikanavan auki...Mutta lyhyesti sanottuna.Tunne,äly ja tahto.Siitä se itsetutkiskelu alkaa.Pitkästi sanottuna sitä on ehkä vaikeaa tällä palstalla yrittääkkään.Jos haluat voin yrittää selittää vähän,sp:n kautta, miten se minulla alkoi toimiin.Joitain linkkejä ja vinkkejä aina löytyy.
Olishan se kiva jos laittasit mailia tulemaan. Osote löytyy profiilistani.
Kyllä sitä tossa iässä vielä hihitellään synttäripäivänä mutta kuules tyttö kun tulet tädin ikään niin eipä paljo naurata. Vakavaks vetää - muista mun sanoneen.
Söin minäki ulkona vaikkei synttäreitä ollukkaan - vetäsin yhen banaanin kaupan takapihalla roskiksen vieressä. Banaani oli kyllä ostettu kaupasta kun meijän roskiksissa ei oo tolkun dyykattavaa vatsan täytteeks.
Vietä oikein mukavaa synttäripäivää ja toivottavasti elokuvakin on hyvä. Mä lähen tästä päikkäreille kattelemaan yhen painajaisen - selvänä.
...ei mua enää hihitytä. Tulin just kotiin, ja jäi taas sellanen tyhjä olo mukavan synttäripäivän ja illan jälkeen. Tuntuu siltä, että oliks tää nyt tässä ja jatkuuko mun elämä tästä eteenpäin yksinäisenä ihmisenä? Ei oo kivaa viettää loppu iltaa yksin ja vanhentuneena. Sitä niin kaipais toista ihmistä, jonka kainaloon vois käpertyä ja nauttia olosta. Eli tää yksinäisyys vaivaa mua nyt taas aika paljonkin. En todellakaan halua jäädä ikuiseksi sinkuksi. Yksinäisyys ei ole pidemmän päälle hyväksi. Nytten kun oon vanhentunut, niin pelko siitä, että en koskaan tuu löytään sitä oikeaa, on taas vahvistunut. Mielummin kuolisin, kuin eläisin vielä viisi- tai kuusikymppisenä yksin.
Elokuva (paholainen pukeutuu Pradaan) oli tosi hyvä. Kannattaa käydä katsomassa. Myös ravintola- illallinen oli hyvää ja ruokaa oli riittävästi :) Join ainoastaan kokista, vettä ja kahvia koko päivän ja illan aikana. Tosi mukavaa oli juhlistaa synttäreitä raittiina.
tavallinen nynnerö aikuiseks ihmiseks. Ikinä en saa naamaani auki sillon ku pitäs. Leikkakohan mulla niin hitaasti että tajuun vasta parin tunnin jälkeen mitä ois pitäny sanoo ja kysyy vai tyrmistynkö mä sitte ihan sanattomaks.
Kävi tälleen että sain ilmottautumiskehotuksen Haikon kartanossa pidettävään Mielen hyvinvointikurssille. Kestäis kolmepäivää ja kaikki ois ilmasta. Mä sitä sitte tuulettelin duunissa ja laskin leikkii että kyllä hulluudestaki on jotain iloo ja kaikkee päläpälä.
Mutsi sano, että mä teeskentelen eli se uskoo että mä ihan huvikseni käyn kutistajalla. Miten mä en älynny ottaa sitä puolta asiasta puheeks.
..ttu.
Onnittelut ampille! Raittiina.
mutsille ja toljana kysyy että mitä se oikein meinas sillä teeskentelyllä. Oli kuulemma laskenu leikkii niin että tulihan seki nyt selväks. Oli kyllä vähän mäntti tunne kysellä perästä päin.
Mutta: on näköjään tapahtunu jotain edistystä meikäläisen toimissa. Vielä vuosi sitte oisin jääny jauhamaan tuota juttuu omassa päässäni ja paisutellu sen mammutin kokoseks. Nyt otin asiasta selvän ennen ku se rupes pullistumaan.
Kaiken kaikkiaan hyvä homma.
...mukaan mielen hyvinvointikurssille? Voipi olla että kaikkien muiden mielen hyvinvointi onkin sitten koetuksella, kun me kaksi kahelia ollaan liikkeellä ja kehitetään vaikka mitä hauskaa =)
...että asia tuli selvitettyä. Ei siitä kannata huolta kantaa, että joutuu jälkeenpäin kyseleen ja täsmentää asioita. Ei se ole aina niin helppoa tietää, millon joku on tosissaan ja millon ei.
Joku viisas on joskus sanonut, että on parempi kysyä ja olla hetken aikaa tyhmä, kuin olla kysymättä ja olla tyhmä koko elämänsä.
Onnittelut Ambille.
Kahvilinjalla on hienosti homma toiminut, joten jatkan sitä.
...onnittelijoille :) kiva kun muistitte synttärini *hih* =)