"koiramainen kissa"

Hei! 3-vuotiaalla poikakissallani on tapana kanniskella suussaan vessan lattiakaivon kantta! Vaikka vien sen paikalleen se kantaa sen uudelleen ja uudelleen. Tämän se tekee monesti päivässä. Ei tämä mikään ongelma ole, mutta huvittaa vaan... Onkohan sillä tekemisen puute vai protestoiko se jotain? Onko muitten kissoilla jotain samankaltaisia "omituisuuksia"?
7628
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kissa ei kanniskele suussaan muita, kuin leluja. Se on muutenkin koiramainen, koska istuu ja antaa tassua, tietysti makupalasta. Välillä, kun se haluaa hirveästi jotain sapuskaa, se katsoo anovana tassu pystyssä. Lisäks se availee ovia ja viihdyttää itseään pomputtelemalla palloa rappusia alas ja tuomalla takaisin ylös.

Äänestä

Meillä on sama juttu lattiakaivon kanssa. 2-vuotias tyttökissa käy joka yö siirtämässä lattiakaivon kannen pois paikoiltaan, ja sitten pudottaa kaivoon erinäisiä pikkutavaroita, mitä nyt sattuu kämpästämme löytämään... Varsinkin meikkieni löytäminen lattiakaivosta aamulla ei ole kovinkaan kivaa :) Joskus kaivosta on löytynyt jopa shampoopullo.

Äänestä

Puolitoista vuotiaalla poikakissallamme on myös hyvin kummallisia ja hassuja tapoja. Tämä kolli kuljettelee yön aikana ihan mitä vaan. Joskus on kenkäni hävinnyt eteisestä, koska kolli on kuljettanut ne olohuoneeseen. Yhden kengän hän tuhosi. Eli todellakin koiramaisia tapoja löytyy! Yön aikana on kolli myös vienyt yhden pienistä matoistamme sohvalle (mistähän sitä voimaa löytyy) ja hiirimatto, tiskiharja sekä monet muut mielenkiintoiset tavarat saattavat aamulla löytyä jostain ihan muualta. Muuten kissa on kiltti, eikä näytä tylsistyneeltä ja sillä on toinen kissa kaverina. Mutta jostain syystä näitä koiramaisia tapoja riittää... :)

Äänestä

En tiedä, ovatko nämä sen kummemmin koiramaisia piirteitä. Kissanpentu varsinkin leikkii mielellään. Ehkä olemme vain tottuneet siihen, että koiran kanssa peuhataan tottelevaisuusleikkejä, mutta kissan kanssa sellainen ei onnistu, kun kissa on luonteeltaan itsenäinen. Kissa on kuitenkin paljon luultua viisaampi otus, joka koiran tavoin pystyy kekseliäisyyteen kuten ovien aukomiseen ja esineiden kanniskeluun paikasta toiseen. Toinen omista kissoistani älyää esim. sen, että vetämällä narusta sen yksi lelu tulee perässä, kun se on tähän naruun sidottu. Lisäksi se alusta asti suostui panemaan varsin vapaahetoisesti valjaat päälleen, koska se alkoi ymmärtää, että nyt lähdetään naapuriin ottamaan painiottelu naapurin kissan kanssa.

Tyttäreni on leikkinyt toisen kissamme kanssa niin, että on heitelleyt yhtä sen lelua vähän kauemmas. Kissa alkoi tuoda lelun takaisin ja tiputti sen jalkojen juureen. Kun tätä toistettiin, se teki joka kerta saman uudelleen samaan tapaan kuin koira, joka noutaa keppiä. Kyllä kissa näyttää ehdollistuvan joihinkin juttuihin ihan niin kuin koirakin, mutta erojakin on tietysti hyvin paljon.

Äänestä

Minun -valitettavasti jo edesmennyt- poikakissani lähti aamulla perään kun lähdin töihin (jos oli ulkona). Jos taas oli sisällä niin jäi ovelle anovin silmin katsomaan perään. Kun tulin töistä se oli ulkona ollessaan joko portailla vastassa tai juoksi jostain pusikosta vastaan. Sisällä se taas odotti ovella. Muutenkin se seuraili joka paikkaan. Myös kyseisen kissan makuuasennot olivat enemmän koira- kuin kissamaisia. Lisäksi se nuuski aina tarkkaan vaatteeni kun olin ollut tekemisissä toisten eläinten kanssa.

Tavaroiden kanniskelu ei kissoilla ole mielestäni mitenkään kummallista. Nehän ovat kissan "saaliita". Samalla tavalla kissa kanniskelee pyydystämiään hiiriä sun muita pikkuelukoita.

Äänestä

nuo kissat. Meidän Jenni nouti heittämääni paperitolloa, joskus tosin aika kyllästyneen näköisenä (että mitä se tuota heittelee onko tämä muka hauskaa). Eräänä kesänä se seurasi minua päivittäin kun lähdin kävellen kotoa maastotöihin. Se kulki perässä, mourusi välillä kovalla äänellä jossakin heinikossa, otti kovia juoksupyrähdyksiä ja napsi välipalaksi sudenkorentoja - ja nautti silminnähden saadessaan olla seurana metsässä. Hän piti meidät myös hyvässä ruuassa - kyliltä tullessaan toi mm. vesimyyriä, kalanpäitä ja kerran pentunsa kanssa jopa valmiiksi grillattuja prinssimakkaroita. Oli tosi pollean näköinen laskiessaan saaliinsa jalkoihini.

Äänestä

jooh tapoja löytyy kuinka =) Syytän siitä osittain myös että viisiviikkoisena se tupsahti minun luokseni emon kuoltua ja otti omakseen parivuotiaan uros koirani. Siitäkös riemua ja rällätystä riitti =) Mutta olen onnellinen että ne yhdessä toimivat niin paljon. minulla on siis kaksi koiraa vaikka toinen on kissan ruumiissa.

esimerkkejä:

Kotiin tullessani, niin koira kuin kissakin juoksee iloisesti vastaan.

Kerran päivässä (kesäisin) käydään yhdessä kaikki kolme lenkillä. Vauhti on reipas ja nuuhkuttelu kohdistuu samaan puuhun. Pissatauot kestävät kauemin kissalla, jota koira ei voi ymmärtää =D

sohvalle tullee kumpikin jos lupa annetaan, sen pohjustamiseen on neljä silmää tapittanut herkiämättä television ruudun edessä. noutaminen onnistuu, sekä istuminen kun odotetaan ruokakippoja.

Ja olihan näitä näköjään paljon muitakin. "rodultaan" kisu on 2/3 norsku, iso rötväle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mour! kirjoitti:

Hei! 3-vuotiaalla poikakissallani on tapana kanniskella suussaan vessan lattiakaivon kantta! Vaikka vien sen paikalleen se kantaa sen uudelleen ja uudelleen. Tämän se tekee monesti päivässä. Ei tämä mikään ongelma ole, mutta huvittaa vaan... Onkohan sillä tekemisen puute vai protestoiko se jotain? Onko muitten kissoilla jotain samankaltaisia "omituisuuksia"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu