Olen tälläinen onneton iäkkäämpi netin käyttäjä, ja nyt olisi tarpeena saada jonkinlaiset kotivut aikaiseksi. Kysymyksenä olisi siis, että voinko kopioda netistä joltain sivulta sopivan näköiseltä sivulta lähdekoodin, jonka avulla ja jota hieman muuttamalla saisin sivut aikaiseksi. Tuo koodaus homma on vielä aikas onnetonta minulla, joten näin pääsisin helpommin alkuun. Eli saako/voiko näin tehdä? Toimiiko se niin, että kopioimaani lähdekoodiin vain muutan haluamiin kohtiin uuden sisällön kunnes saan siitä haluamani näköisen ja sitten vaan laitan nettiin? Eli ensin siirrän sen Muistioon ja sieltä muokattuani verkkoon, toimiiko näin? Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista.
Neuvoa tarvittaisiin
Kipa
5470
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sivujen kopsaaminen ja muokkaaminen on helppoa edittorilla, mutta ei tietenkään oikein laillista.
Mutta Nvu:lla on kyllä helppo valmistaa sellaiset perussivut itsekkin.
http://www.mozilla.fi/wiki/Nvu
Periaatteessa ei saisi kopioida mitään toisen omaa (sama homma kuin kuvien kopioiminen). Mutta kuten varmaan tiedät, ei ohjetta ole kovinkaan hyvin noudatettu netissä.
Valmiita ilmaisia sivupohjia on kyllä olemassa, mutta en tiedä niistä sen enempää.
Ps. Etkä ole onneton! :-)
"Periaatteessa ei saisi kopioida mitään toisen omaa (sama homma kuin kuvien kopioiminen). "
Mutta laillisesti saat kopioida toisen HTML ja CSS koodin kun se ei täytä teoksen vaatimuksia. Sensijaan kuvia ei saisi kopioida. Siis puhun pelkästä HTML koodista en sivun tekstistä jota taasen ei saa kopioida.
useimmiten tehdäänkin.
Harva sitä ihan tyhjästä lähtee koodaamaan.
Täältä linkistä löytyy apua jos haluaa toisten kotisivujen tekemisisistä mallia.
Kopio tämä ohjelma ja pääset tutkimaan toisten tekeleitä, näin pääset sivujen tekemisessä alkuun.
http://www.httrack.com/