koulussa on? Onko pätevän tuntusia opettajia? Entä mites on opiskelijoiden laita? Onko niillä asennetta?
Savonia AMK :n teku
Milanen taso
10994
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Suomen persereikä. Savolainen menee aina savon persereikään..
Onkohan muilla asiallisempaa kommentoitavaa?
esitteitä ku kerran siellä Kuopiossa asut.
mietin siirtoa ko. kouluun. Seutu kiinnostaa kovasti ja matkaa sinne käymään on liikaa.. Yritän saada tietoa etukäteen. Oon tällä hetkellä toisessa AMK:ssa.
Itse kyseisen koulun käyneenä ja sieltä äskettäin valmistuneena voin sanoa, että opettajat ovat ehkä koulun suurin heikkous. Taso vaihtelee todella paljon, osa ei osaa opettaa ollenkaan (varsinkin vanhemmilla miesopettajilla tuntuu olevan vähän pallo hukassa), osa taas on niin pirun tarkkoja joka ikisestä asiasta. Opettajissa on jonkun verran myös ulkopuolisia asiantuntijoita, joilla ei välttämättä ole minkäänlaisia kokemusta opettamisesta. Eli sellaista porukkaa siellä. Toki siitäkin sakista löytyy ihan pätevää porukkaa, varsinkin naisopet tuntuvat olevan hyvin työnsä osaavia.
Opiskelijoiden asenne on ihan ok, tosin keskeyttämisprosentti taitaa olla aika korkea...
alueellisesti kun väestövirrat suuntautuvat etelään ja lounaaseen väestökeskuksiin.
Toisaalta niin on yliopistossakin matkan varrella opettajakokemukseltaan vajaita huippuosaajia.
Tekulla on muutamia huonoja todellisuudesta vieraantuneita opettajia, mutta kyllähän sen tarvittaessa kestää (itse vaihdoin kyllä sieltä muualle, kun bisnes alkoi kiinnostamaan enemmän).
En kyllä menisi Tekuun huonommat näkymät omaaville aloille kuten tietotekniikka/elektroniikka, sillä parempi tulevan työllistymisen todennäköisyys on aika hyvä motivaatio. Raksa, tuta ja vahvasähköpuoli ovat jo ihan hyviä vaihtoehtoja.
Jos et ma/fy/kemia -hiillostuksesta välitä, niin silloin amk-tekniikka ei ole oikea paikka. Silloin menisin tietojenkäsittelyä lukemaan (ei tarvitse suorittaa välttämättä yhtään kurssia edellisiä). Siellä valinta sitten helppouden ja lyhyen opiskeluajan (likun tietojenkäs.) tai sitten pidemmän, kenties antoisamman, opiskelun maisteriputkessa (yo tkt) väliltä. Omasta motivaatiosta se on kiinni.
Joka paikassa omia persooniaan.. Mutta omasta asenteesta varmasti riippuu paljon, että penkooko asioita muualta kun vain opettajan materiaalista. Kirjastoista voi penkoa lisätietoa, jos mielenkiintoa löytyy. Opettaja vaan kertoo mitä asioita pitäis hallita milläkin kurssilla ja antaa siis suuntaa omalle opiskelulle.. :) (Vink vink)
nähnykkään verrattuna nykyseen opiskelupaikkaani.. Että älkäähän etelän varekset liioitelko asioita.. Jos kaikki noin ajattelis, niin varmasti keski-suomesta ja pohjosesta tuliskin taantuvia paikkoja.. :)
toisessa tekussa ja nyt siis hakemassa siirtoa vaan kuopioon. Ja ala mulla on kyllä just oikee, se mistä ite pidän. Ja matemaattiset aineet ei tuota ongelmaa. Ihmiset pelkää niitä liikaa, kun eivät muka osaa.. vähän yritystä ja täts it!