ulosottomies tuli kollegansa kanssa sisään asuntooni ja alko vittuileen päin naamaa, kyseli käteis raha kätköistä ja penko paikkoja, vei tvpöydän toimistotuolin ja kaikennäköstä muuta omaisuutta käytännössä arvotonta, vittuili ja hakku koko ajan.Sen kollega sano et voin tulla hakeen tavarat pois erillistä hakemusta vastaan koska niit ei periaattees sais viedä. siis eiks tää o kiusantekoo?????
onks tää nyt oikein ja laillista
12
1892
Vastaukset
- ptr
Mikäli homma on tosi, uo-sutka on käynyt luonasi pelkästään vittuilumielessä. Tavanomaista koti-irtaimistoa EI ulosmitata, ellei irtaimistolla ole todella paljon arvoa (esim. arvoantiikki, luxus-HiFi, arvoplasma-TV jne.) Heti ulosmittauksen oikaisupyyntö kihlakunnanvoudille (uo-sutkan esimies), joka luultavimmin tekee asiasta itseoikaisun. Sutkan toiminta siis lain hengen vastaista ulosmitatessaan esim. arvottoman toimistotuolin???!!! Laita oikaisupyyntöön maininta myös sutkan käytöksestä.
- ohittaja
ettet ole itsekään toiminut ihan laillisesti kun olet päätynyt ulosottoon?
Tää on niin huvittavaa! Ensin kyllä jätetään laskut maksamatta ja ulosoton laillisuudesta nostetaan meteliä. Maksa laskusi i****ttiMiten ihmeessä ulosotto viittaa siihen, ettei ole toiminut laillisesti? Ei velkaantuminen ja siten ulosottoon joutuminen ole mikään rikos.
- Ylivelkainen
Mikä ihme saa jotkut ihmiset kuvittelemaan, että velkaantunutta, oli sitten velkaantunut miten tahansa, saa kohdella miten hyvänsä? Jos virkamiehet eivät pysty toimimaan lain edellyttämällä tavalla, miksi meidän ylivelkaantuneiden sitten pitäisi?
- tai voi voi
Mullakin kävi ulosottomies ja vei kilon hirvenlihaa pakastimesta. Kantoko monta kuormaa ja minkälaiseen autoon? Meille se tuli polkupyörällä, ensin kyykki tuolla pensaitten takana ja silleen.
- Ylivelkainen
tosissasi? Kuulostaa uskomattomalta!
- hämy
tuli nälkä, koska ei ollut saanut riittävästi provikoita velallisten kustannuksella. Ja autonsakin onneton suhari lienee joutunut myymään ajellessaan "ulosmitatulla" pyöränrämällä.
- KTN
Rikosilmoitus heti laittomasta tunkeutumisesta kotiisi, toimivaltuuksien ylittämisestä ja ykstyisomaisuuteen kajoamisesta/varkaudesta.Mukana olisi pitänyt olla asianmukaiset asiakirjat (kihlakunnanvoudin allekirjoittama päätös)käräjäoikeuden päätös ja poliisi.
- laitahyökkääjä
Ei ulosottomies tule kotiisi penkomaan saati sitten viemään lihojasi.puhut paskaa.
- ulosottomies..
laitahyökkääjä kirjoitti:
Ei ulosottomies tule kotiisi penkomaan saati sitten viemään lihojasi.puhut paskaa.
ovesta sisälle ilman poliiseja minullakaan.Kun ei ole valtuuksia tarpeeksi ja sen verran treenattu olen jottei kannatakkaan.Ne ei todellakaan vie tavallista kotiirtainta eikä edes toisen nimissä olevia tietokoneita ja muita.
- on niin
ulosottomies.. kirjoitti:
ovesta sisälle ilman poliiseja minullakaan.Kun ei ole valtuuksia tarpeeksi ja sen verran treenattu olen jottei kannatakkaan.Ne ei todellakaan vie tavallista kotiirtainta eikä edes toisen nimissä olevia tietokoneita ja muita.
että uomies voi avauttaa ovesi ja tulla sisään, jos on todella aihetta. Poliisia ei siihen tarvita ! Tavallista kodin irtainta ei kyllä mitata ! Yleensä kaikki arvokas velallisella on toisten omaisuutta. Omaisuuden hallinta luo omistusolettaman, jonka velallinen voi mahdollisesti jollain asiakirjoilla riitauttaa, ei kuitenkaan estä ulosmittaamasta ! Yleensä näitä tositteita ei kuitenkaan löydy !
- tietoasiellä
on niin kirjoitti:
että uomies voi avauttaa ovesi ja tulla sisään, jos on todella aihetta. Poliisia ei siihen tarvita ! Tavallista kodin irtainta ei kyllä mitata ! Yleensä kaikki arvokas velallisella on toisten omaisuutta. Omaisuuden hallinta luo omistusolettaman, jonka velallinen voi mahdollisesti jollain asiakirjoilla riitauttaa, ei kuitenkaan estä ulosmittaamasta ! Yleensä näitä tositteita ei kuitenkaan löydy !
Kysy laki24 sivuilta. Sieltä saa parempia vastauksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896052KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3345309Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja212686Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841875Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1051697- 1141571
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181533seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241454Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351413