Hyvä suomi

näin me teemme

Suomen joukot ovat varmasti turvassa myös Libanonissa jos kerta omatkin jo ampuu...Pääesikunta tutkii, johtuiko suomalaisen rauhanturvaajan toissaviikkoinen haavoittuminen Afganistanissa suomalaissotilaiden omista luodeista.

Pohjois-Afganistanissa puolitoista viikkoa sitten haavoittunut suomalainen rauhanturvaaja loukkaantui mahdollisesti suomalaissotilaiden omista luodeista. Aiemmin on kerrottu, että rauhanturvaaja haavoittui Afganistanin poliisin tulituksessa. Tutkinta jatkuu edelleen. Puolustusvoimat on pyytänyt keskusrikospoliisilta virka-apua.

Suomalainen kuuden hengen rauhanturvaajajoukko joutui kahdesti tulituksen kohteeksi Pohjois-Afganistanissa 1. lokakuuta Suomen aikaa kello 17.50, kun joukko oli harjoittelemassa pimeätoimintaa. Suomalaiset vastasivat tuleen. Tulitaistelu kesti noin 15 minuuttia. Pääesikunnasta vahvistettiin, että tulitaistelu todella tapahtui.

Rintaan ja jalkaan haavoittunut suomalainen evakuoitiin norjalaiseen kenttäsairaalaan ja leikattiin. Kahden päivän päästä hänet lennätettiin jatkohoitoon Suomeen. Tälle hetkellä sotilasta hoidetaan Helsingissä Töölön sairaalassa. Rauhanturvaaja on toipumassa mutta tarvitsee vielä leikkaushoitoa.

Pääesikunnan viestintäosasto oli ampumavälikohtauksen johdosta yhteydessä Afganistanin suomalaiseen Isaf-joukkoon keskiviikkona 4. lokakuuta, jolloin tiedotusosaston päivystävälle upseerille kerrottiin, että ampujaksi oli varmistunut paikallinen poliisi.

1

391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • A.R.K.

      Kuten jotkut täällä kirjoittaneet aikoinaan rauhaturvatehtävissä toimineet sanoivatkin, Afganistanin ampumatapauksessa alkoholilla voi olla osuutta asiaan.

      Rauhanturvaajat Libanonista kertoivat ryyppäämisen olleen noissa hommissa aika rankkaa.

      Kuulemani kertomus Etelä-Libanonista:

      Komentava upseeri otti vastaan Suomesta saapunutta rauhanturvaajajoukkoa Libanonissa 1990-luvun alussa. Hän piti pojille puheen:

      "Pojat! Meillä täällä Unifilissä on kolme tärkeää periaatetta! Ne ovat - tämä!"
      (nosti pöydälle viskipullon)
      - "ja tämä!"
      (nosti pöydälle toisen viskipullon)
      -"ja tämä!" (nosti pöydälle kolmannen viskipullon).

      Tarinan kertoi eräs Etelä-Libanonin sotilastarkkailija.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2155
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      336
      1358
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1315
    4. 157
      1198
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1021
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      958
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      909
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      878
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      26
      832
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      819
    Aihe