Hyvä suomi

näin me teemme

Suomen joukot ovat varmasti turvassa myös Libanonissa jos kerta omatkin jo ampuu...Pääesikunta tutkii, johtuiko suomalaisen rauhanturvaajan toissaviikkoinen haavoittuminen Afganistanissa suomalaissotilaiden omista luodeista.

Pohjois-Afganistanissa puolitoista viikkoa sitten haavoittunut suomalainen rauhanturvaaja loukkaantui mahdollisesti suomalaissotilaiden omista luodeista. Aiemmin on kerrottu, että rauhanturvaaja haavoittui Afganistanin poliisin tulituksessa. Tutkinta jatkuu edelleen. Puolustusvoimat on pyytänyt keskusrikospoliisilta virka-apua.

Suomalainen kuuden hengen rauhanturvaajajoukko joutui kahdesti tulituksen kohteeksi Pohjois-Afganistanissa 1. lokakuuta Suomen aikaa kello 17.50, kun joukko oli harjoittelemassa pimeätoimintaa. Suomalaiset vastasivat tuleen. Tulitaistelu kesti noin 15 minuuttia. Pääesikunnasta vahvistettiin, että tulitaistelu todella tapahtui.

Rintaan ja jalkaan haavoittunut suomalainen evakuoitiin norjalaiseen kenttäsairaalaan ja leikattiin. Kahden päivän päästä hänet lennätettiin jatkohoitoon Suomeen. Tälle hetkellä sotilasta hoidetaan Helsingissä Töölön sairaalassa. Rauhanturvaaja on toipumassa mutta tarvitsee vielä leikkaushoitoa.

Pääesikunnan viestintäosasto oli ampumavälikohtauksen johdosta yhteydessä Afganistanin suomalaiseen Isaf-joukkoon keskiviikkona 4. lokakuuta, jolloin tiedotusosaston päivystävälle upseerille kerrottiin, että ampujaksi oli varmistunut paikallinen poliisi.

1

413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • A.R.K.

      Kuten jotkut täällä kirjoittaneet aikoinaan rauhaturvatehtävissä toimineet sanoivatkin, Afganistanin ampumatapauksessa alkoholilla voi olla osuutta asiaan.

      Rauhanturvaajat Libanonista kertoivat ryyppäämisen olleen noissa hommissa aika rankkaa.

      Kuulemani kertomus Etelä-Libanonista:

      Komentava upseeri otti vastaan Suomesta saapunutta rauhanturvaajajoukkoa Libanonissa 1990-luvun alussa. Hän piti pojille puheen:

      "Pojat! Meillä täällä Unifilissä on kolme tärkeää periaatetta! Ne ovat - tämä!"
      (nosti pöydälle viskipullon)
      - "ja tämä!"
      (nosti pöydälle toisen viskipullon)
      -"ja tämä!" (nosti pöydälle kolmannen viskipullon).

      Tarinan kertoi eräs Etelä-Libanonin sotilastarkkailija.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4423
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3028
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      27
      2829
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      116
      2605
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2499
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      112
      2238
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      102
      2198
    8. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      35
      2090
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      638
      2078
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2005
    Aihe