Käykääpä kertomassa kokemuksenne neuvolanne imetysohjauksesta www.imetys.fi/itu/kokemukset.html
Uskomatonta, millaisia ihmisiä sitä neuvolassa voi olla! Jotkut aivan ihania, jotkut kerta kaikkiaan ihan pihalla imetysasioista ja olevinaan silti "asiantuntijoita". Ei ihme, että niin monet äidit ovat pulassa :-(!
Uskomatonta, millaisia ihmisiä sitä neuvolassa voi olla! Jotkut aivan ihania, jotkut kerta kaikkiaan ihan pihalla imetysasioista ja olevinaan silti "asiantuntijoita". Ei ihme, että niin monet äidit ovat pulassa :-(!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kannattaa selvitellä asioita itsekin eikä todellakaan pitää neuvolatädin juttuja heti suorina totuuksina..
Kokemus käytykin jo kirjoittamassa :)
Olen oppinut, että neuvolassa ei todellakaan kannata kertoa kaikkea. Joka vaivaan on tarjolla korviketta ja tuttelipurkit mainoksena hyllyllä! Tekisi joskus mieli lopettaa käynnit, eihän kukaan voi pakottaa sielä käymään!
uhoat ja puhut selän takana! Joko ensi kerralla sanot rohkeasti mitä mieltä olet neuvolatädistäsi tai sitten toteutat uhittelusi ja jätät menemättä! Löytyykö påkkaa kumpaankaan?
..ensi kerralla mainita kun alkaa taas korvikkeita ehdotella :P
Et tiedä asioistani mitään, en maininnut viestissäni että en ole sanonut mielipidettäni. Siispä tarkennan viestiäni: Olen siis rohkeasti sanonut mielipiteeni! Olen kieltäytynyt antamasta turhaan korviketta, sekä myöskin antamasta kiinteitä 4 kk ikäiselle vauvalleni. Syntymäpaino on tällä hetkellä yli kaksinkertaistunut, joten maidolla kasvaa hyvin. Meidän neuvolantäti vaan on parikymppinen lapseton pimatsu.
olitkin maininnut.. ;) Joten sinulle jää sitten kai vain se toinen vaihtoehto? Tai harjoittele ilmaisemaan itseäsi niin, että lapseton pimatsukin ymmärtää..