Keitähän varten Turun kaupungin lääkäripäivystys on?
Tavallisen veronmaksajan on sinne hyvin vaikea päästä sairastuessaan, jos sinne soittaa etukäteen. Hoitaja soittaa vastapuhelun ja arvioi lääkärintarpeen, yleensä neuvo on, että _miksi et mennyt omalle terveysasemallesi päivällä_.
Kas kun se sairaus voi joskus pahentua päivän mittaan niin, että vasta iltapäivällä alkaa tuntua siltä, että lääkäriä kuitenkin tarvitsisi ja silloin on jo oma terv.asema kiinni.
Tänään mulle kävi näin, enkä jaksanut kipeänä väitellä hoitajan kanssa, miksi en soittanut omalle tervasemalle. Pyysin anteeksi, että olin häntä häirinnyt ja pistin luurin kiinni. Se oli viimeinen soittoni kyseiseen paikkaan, minua ei tarvitse enempää nöyryyttää. Ennemmin kuolen kuin, soitan niille tyranneille ja anelen läääkäriin pääsyä. :`(
Tavallisen veronmaksajan on sinne hyvin vaikea päästä sairastuessaan, jos sinne soittaa etukäteen. Hoitaja soittaa vastapuhelun ja arvioi lääkärintarpeen, yleensä neuvo on, että _miksi et mennyt omalle terveysasemallesi päivällä_.
Kas kun se sairaus voi joskus pahentua päivän mittaan niin, että vasta iltapäivällä alkaa tuntua siltä, että lääkäriä kuitenkin tarvitsisi ja silloin on jo oma terv.asema kiinni.
Tänään mulle kävi näin, enkä jaksanut kipeänä väitellä hoitajan kanssa, miksi en soittanut omalle tervasemalle. Pyysin anteeksi, että olin häntä häirinnyt ja pistin luurin kiinni. Se oli viimeinen soittoni kyseiseen paikkaan, minua ei tarvitse enempää nöyryyttää. Ennemmin kuolen kuin, soitan niille tyranneille ja anelen läääkäriin pääsyä. :`(
Vastaukset 29
Vanhimmat
Ei se meitä asukkaita varten ainakaan ole! Pelkkä muinaisjäännös koko julkinen terveydenhuolto. Minulla meni hermot jo ajat sitten.
Marssi suoraan Mehiläiseen! Siellä on hyvä palvelu ja pääsee melkeinpä suoraan yleislääkärin vastaanotolle. Maksaa muutaman kympin enemmän, mutta jos on tarve päästä nopeasti lääkäriin, niin se on ainoa mahdollisuus tässä rupukaupungissa!
Yksityisiä olenkin enempi käyttänyt, mutta kuinka nyt haksahdinkin tuonne päivystykseen soittamaan. :(
No, eivätpä enää minua nöyryytä, maksan mielelläni yksityislääkärille, jossa saa inhimillisen kohtelun.
Terveyskeskuspäivystys on äkillisiä ja välitöntä hoitoa vaativaa sairastumista ja loukkaanutumista varten. Jos vaivan kanssa pärjää maanataihin asti niin sitten mennään omalle terveysasemalle, eikä haaskata kallista päivystysaikaa.
Ihmiset on nykyään myös todella avuttomia vaivojensa kanssa ja lääkäriin pitäsi päästä sellaisten vaivojen kanssa jotka ennen osattiin hoitaa itse tai kysyttiin neuvoa vaikka sukulaisilta.
Mielestäni julkisella rahalla ei pidäkkään pyrkiä luksushoitoon.
Toisaalta voit olla onnellinen, ettet joutunut/päässyt kaupunginsairaalan päivystykseen. Minä onneton siellä odottelin kolme tuntia maahanmuuttajien ja vähäosaisten kanssa lääkärille pääsyä. Rehellisyyden nimissä on sanottava, ettei siellä lisäkseni ollut yhtään tavallista työssäkäyvää turkulaista-muut olivat jo ilmeisesti ymmärtäneet ettei siellä voi käydä. Ja vaikka en mitenkään rasisti olekkaan olisi ollut kiva jos lääkäri olisi puhunut suomea kotikielenään.... No eipä tarvitse toista kertaa odottaa ja taas on yksi vähemmän kuluttamassa kunnan tiukkoja terveysmäärärahoja...
..siellä kuule on kova kiire, kun jokaista tikkua sormessa tullaan voivottelemaan. Siksi se lääkärin tarve arvioidaan, että kiireelliset pääsevät ensin ja ne vähemmän sairaat voivat kyllä odottaa. Sitä kun ei moni taida tajuta, vaan 'pakko saada mulle hoitoa, äkkiä ja heti' tyylillä ollaan liikkeellä. Jos sinua nöyryyttää hoitajan kyselyt lääkäritarpeesi kiireellisyydestä, niin parempi onkin käydä yksityisellä. Jos olisit antanut hoitajan tehdä työnsä ja olisit vastaillut asiallisesti kysymyksiin, niin varmasti olisit sinne päivystykseen tarpeesi mukaan päässyt. Tai sitten lue itse monta vuotta lääkäriksi, mene terv.keskukseen kusisella palkalla töihin, tee ylitöitä joka päivä ja vkonloppu, päivystä, kun tarpeeksi lääkäreitä ei ole ja ota vastaan kaltaistesi asiakkaiden valitukset. Kuka oli tyranni ja kuka yrittää hoitaa hommansa oikein???
Siellä ei ole mitään muuta kuin elämäänsä kyllästyneitä ihmisiä töissä! Jokainen, joka hakeutuu terveysalalle töihin, niin saisi luvan muistaa, että potilas on julkisellakin puolella ASIAKAS ja häntä on kohdeltava sen mukaan eli kohteliaasti! Terveyskeskuksessa ei todellakaan auta, vaikka olisi pää puoliksi irti ja itse kuinka kohtelias: sama nyrpeä asenne on vastassa silti!
On meillä muillakin palvelualoilla toimivilla ikäviä asiakkaita ja huono liksa, mutta sen ei saa antaa heijastua asiakaspalveluun ja työn laatuun. Työ on tehtävä silloin kun töitä on. Jos ei kantti kestä, niin ulos vaan ja uusia tilalle!
Voi voi kun tietäisitte miten nämä "asiakkaat" kohtelee henkilökuntaa. Missä muualla ei saa solvata ja huoritella henkilökuntaa, kuin terveydenhuollossa. Vaikka asiakas uhkailisi tappamisella, niin silti häntä pitää hoitaa. Mistä tahansa muulata sellainen paskasakki heitettäisiin pihalle.
kostamaan kaikille muillekin asiakkaille sen että joku törkimys sattuu asiakkaaksi, harvemmin kyllä varmaankin. Mitäs jos kaupassakin kassa aina menettäisi hermonsa jos yksi asiakas päivässä satttuu olemaan jotenkin veemäinen ja uhkailee ties millä, heillä näitä kuitenkin riittää varmasti enemmän kuin siellä terveyspuolella. Ei niitä sieltäkään kukaan kuitenkaan ole heittämässä minnekään, vaikka kuinka paskasakkia olisivat. Huono, huono tekosyy. Veemäisiä olette vain, terveydenhuollon "ammattilaiset", myönnä pois.
Aivan,mutta edellä mainittu kirjoittaja/potilas/asiakas ei käsittääkseni niitä sanoja ole lausunut vaan ollut KIPEÄ,hoidon tarpeessa!
Kannattaisiko Sinun muuten hakeutua uudelleenkoulutettavaksi?!
Niin metsä vastaa kuin sinne huuttaa...
Jos asiakas on kiukkuinen niin jatkuvasti pakaa niskaan saava asiakaspalvelia varautuu siihen asennoitumalla tulevaan ryöpytykseen.
Ja ihan varmasti missään ei ole enmpää väkivaltaisia asiakkaita kuin sairaaloissa. Esimerkiksi soskussa on nykyään vartia ja metallinpaljastimet ovella, eikä humalaisia ja agresiivia päästetä sisälle lainkaan. Sairaalassa joudutaan hoitamaan nämäkin öykkärit.
Kokeileppa mennä kauppaan, saati pankkiin, huutamaan ja uhkailemaan tappamisella. Ihan varmasti paikalle soitetaan poliisit.
Jos olet kaupassa töissä niin kysyppä asiaa vartioiltanne, olvatko miellummin kaupassa vai sairaalassa töissä? Tiedän että sairaalan vartiat pitää kaupan vartioita lastentarhalaisina.
Minä en ole terveydenhoitoalalla, enkä menisi, koska tunnen alaa läheisteni kautta.
Turha tuota aloittajan tilaa on enempää spekuloida, kun hän ei ole antanut siitä mitään tietoja, ei esimerkiksi ole sanonut olleensa kivulias.
Hoitopaikassa määritellään hoidon tarve, sitä ei tee potilas.
Jos potilaan vaiva ei vaadi välitöntä hoitoa, niin ymmärrän että hän voi olla kiukkuinen, kun ei saa haluamaansa hoitoa.
Kiukkuinen asiakas voi myös saada ikävää palvelua, varsinkin kun arvioitsia hoitaa jo viidettätoista hankalaa asiakasta.
Potilaan hoito tapahtuu nykyisin yhteistyössä niin potilaan kuin lääkärin kesken. Potilas on kuitenkin hoitonsa paras asiantuntija ja hoitotarpeensa.
Ehkä ilmaisin itseäni huonosti, mutta tähdennän vielä.
Vastasin todella asiallisesti hoitajan kysymyksiin, miksi en mennyt työterveyshuoltoon tai omalle terv.asemalle. Ei asialliset kysymykset minua nöyryytä, vaan se, että tivataan ja voivotellaan, että miksi et mennyt omalle lääkärille. En ollut vihainen, en huutanut enkä kiukutellut, vaan pyysin anteeksi, että olin häirinnyt ja suljin puhelimen. Silloin, kun on kivusta ihan loppu, niin ei jaksaisi millään todistella, että todella tarvitsisi lääkärille ajan, se on nöyryyttävää.
Niin, eikä ollut tikku sormessani, vaan ihan oikea diagnostoitu sairaus, joka välillä pahenee ja vaatii hoitoa vuorokauden ajasta riippumatta.
No, nytpä tuli karvaasti koettua, mitä tämä julkinen terveydenhuoltomme on. Vai voiko sitä terveydenhuolloksi edes kutsua?
Puhelimessa onkin helppoa arvioida hoidon tarve?
Itse soitin päivystykseen ja sieltä kysyttiin olenko ottanut kipulääkettä (vastasin, että en, koska en kovin helpolla sitä ota ja muutenkaan lääkettä ei sattunut kotona olemaan.)
Koska en ollut ottanut siis särkylääkettä, oli arvio etten tarvitse hoitoa. Joten hyvinhän tämä arviointi sujuu eikö?
Soitin hetken päästä uudelleen ja tällä kertaa vastasin ottaneeni lääkettä vaikka millä mitalla. Nyt arvio olikin se, että tarvitsen hoitoa...
Joku mättää, en vaan tiedä mikä.
minä olen aina saanut terveyskeskuksessa asiallista ja ystävällistä palvelua. Taitaa olla asiakkaan asenteesta kiinni, miten otetaan vastaan. Koskaan ei puhelimessa tai itse asemalla ole kukaan kohdellut nyrpeästi tai ollut muuten kyllästynyt työhönsä. Aina on ollut kohteliasta ja mukavaa, niin lääkärien kuin hoitajienkin puolesta. Kyllä asiakkaankin pitäisi osata olla kohtelias. Niin metsä vastaa kuin sinne huutaa.
ehkä lausunut niitä sanoja, mutta muuten vaan ryhtynyr marttyyriksi ;( "anteeksi että häiritsin ja vein teidän aikaanne..." ja luuri kiinni. Todella asiallista! Kertoo jo aseenteesta aika paljon.
Mihin sitten sitä lääkäriä tarvitsee, jos potilas on kerran itse hoitonsa ja hoitotarpeensa paras asiantuntija? Eiköhän se lääkäri parhaiten nämä asiat kartoita. Muuten hoitakoon sitten ihmiset itse itsensä kotona asiantuntemallaan tavalla, niin ei tarvitse ruuhkauttaa terveyskeskuksia vaatimalla hoitoa tauteihin, jonka tarpeen osaa itsekin asiantuntijana hoitaa xD
Eipä tietenkään puhelimessa voi kaikkea arvioida, muutta onhan se aika selvää, että jos et ole edes kipulääkettä tarvinnut, ei sinulla niin kovasti kipuja sitten ole tai et ole ainakaan niin kiireellä siihen lievitystä hakemassa. Ei siis ole akuutti tarve lääkärin hoidolle. Jos olet jo ottanut lääkettä, eikä se ole tehonnut vaan kivut jatkuvat silti, niin silloinhan olet tehnyt jo voitavasi asian eteen ja tarvitset vielä lääkäriä selvittämään kipusi syyn. Ehkä siinä ajattelutavassa joku mättää...en sitten tiedä mikä...
Kyse on periaatteesta. En ota kipulääkkeitä sen vuoksi kuin viime tilassa. Ja jos nyt sattuukin olemaan kovat kivut eikä lääkettä satu kotona olemaan, ei sen perusteella voi hoidon tarvetta arvioida.
"potilas on kuitenkin hoitonsa paras asiantuntija ja hoitotarpeensa. "
Eli...
*Mikäli autoni menee rikki >
En tarvitse ammattitaitoista korjaajaa,
sillä osaan korjata itse ???
*Mikäli haluan leikata hiukseni >
En tarvitse ammattitaitoista parturia, sillä osaan leikata itse ???
.. jne jne... Listaa voisi jatkaa vaikka kuin pitkälle...
Potilas voi, ja on toivottavaakin on että sanoo oman mielipiteensä koskien omaa hoitoa, mutta ei hän ole "asiantuntija" sitten muilta osin, kuin tuntemustensa ja mieltymystensä osalta.
Lue tarkemmin nykyaikaisia potilashoito-ohjeita ja suunnitelmia.Niissä tosiaankin käytetään termiä potilas oman hoitonsa asiantuntija.
Korjaa sinä autosi ja leikkaa tukkasi ihan itse,mutta älä urputa sairaanhoidontermeistä ennen kuin olet tutustunut niihin.
Samoin:järjenkäyttö sallittua Sinullekin.
Kipulääke on moneen vaivaan ensimmäinen kotihoito ja jos se ei auta, niin sitten keksitään muuta. Jos ei ole kokeillut edes helpointa konstia, niin miksi pitäsi ottaa edes vastaanotolle? Pelkäätkö että vaiva ehtii parnatua ilman hoitoa?
Kyllä ne tietää että ovat jo neuvoneet sinua kokeilemaan ensin kipulääkettä, koska eivät anna neuvontaa ennen kuin ovat kysyneet sosialiturvatunnuksesi. Puhelut kirjataan myös potilastietoihisi.
Yhteyttä ottavalle potilaalle/asiakkaalle pitää lain mukaan tehdä hoidon tarpeen arviointi ja ohjata hoidon kannalta sopivaan paikkaan jatkotutkimuksiin.
Siksi niitä kysymyksiä esitetään, että saadaan asiakas oikeaan paikkaan hoitoon. Terveyskeskuspäivystys ei ole oikea paikka, jos asian voi hoitaa virka-aikana omalla terveysasemalla.
Mitä apua odotat lääkäristä saavasi?!?!?
Eikös Turusta löydy ympärivuorokauden päivystävä apteekki? Eli kipulääkkeen saa vaikka kolmen aikaan yöllä, jos periaate antaa periksi.
Aina olen saanut avun vaivaan jota olen valittanut ja päässyt kokeisiin joita tarvitsen.
Kyse on oman asenteen lisäksi siitä miten asiansa osaa esittää. Vaivoja valehtelemalla ja liioittelemalla jää ilman hoitoa, kun kyllä ne ammattilaiset huomaa että puhuu palturia.
Kerro nyt vielä että mikä se vaiva oli?
Ymmärrän kyllä, jos on kivusta loppu. Eikö silloin olisi kuitenkin järkevintä ottaa kipulääkettä, joka auttaakin paremmin, kun sen ottaa ajoissa. Periaatteen takia ei kipulääkitystä kannata olla ottamatta. Käsikauppalääkkeistä ei tule riippuvaiseksi ja kivut kroonistuvat helposti, jos niitä ei ajoissa hoideta. Lisäksi jos kyseessä on pitkäaikaisempi vaiva, niin potilas yleensä itse osaa lääkitä vaivaansa alkuun ja jos tästä ei ole apua, niin sitten ottaa yhteyttä terveydenhuoltoon. Ja kivun hoitona me terveydenhuollossa käytämme nimenomaan niitä kipulääkkeitä.
On ihan sama mikä valtion laitos on kyseessä, siellä tehdään aina töitä numeroiden eteen ja ihmiset on siinä välissä vain se välttämätön paha välikappale.
Työkkärissäkään mitään ihmistä auteta, vaan painostetaan ja syytellään. Tehdään työtähakevalle jatkuva moraalinen krapula ja muutenkin paskaolo.
Sossu johon on pistetty veromarkkoja, lätkäisee sulle listan tarvittavista selvityksistä, kun haluaisit välitöntä rahallista tukea.
Aivan turhaa kaikki! Vain systeemin hyväksi käyttäjät pärjäävät näissä laitoksissa, eli ne tikkusormessa olevat ja pummit. Ne ui kuin kalat veddessään eri virastoissa.
Noistakin mainitsemistasi suurin osa ei ole valtion, vaan kunnan järjestämiä palveluita.