Rauhanpalkinto OK !!

Mielestäni optimaalisesti kohdennettu.
Banladeshiläisen Muhammed Yunusin perustama Grameen Bank, köyhien pankki
hyötyy varmasti jo ennestään rikkaita vastaehdokkaita enemmän Nobelpalkinnosta.

Pankkihan myöntää mikrolainoja hyvin köyhille ihmisille.
Vastaavalla pankkitoiminnalla esim. Afrikassa on saatu hyviä tuloksia.

Nobelkomitea on tämänkertaisessa valinnassaan osunut mielestäni 99%:sti OIKEIN.!
8416
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

mieltä. On varmaan tuloksellisempaa, kun ihmiset itse kehittävät ja löytävät ratkaisuja toimeentulonsa turvaamiseksi. En usko minkään kehitysavun tai muun vastaavan ulkopuolelta tulevan avun olevan yhtä tehokasta. Hetkellinen kriisiapu on tietenkin asia erikseen.

Muutenkin tuntuu hyvältä, että pienikin ääni saattaa kuulua pitkälle, ja palkintoa mietittäessä on otettu huomioon myös "tavallisten ihmisten" maailma eikä päädytty siihen, joka on kuuluvimpana mediassa ja ihmisten mielissä.

Äänestä

Martti "Mara" Ahnesaarihan on varsinainen rahanvälittäjä. Hän itekin myönsi, että välitys Indonesiassa kuivui kokoon alle vuodessa.

Edellinenhän on pikku juttu! Rahathan on saatu, eikä muusta ole väliäkään.

Ne,jotka Ahnesaaren tuntevat, sanovat hänen tulevan rahastamaan ja ottamaan kunnian kun muut ovat tehneet työn.

Nyt jä Ahnesaarelta sauna korjaamatta kun Nobel-palkintoa ei tullut!

A-saaren huimat tulot eivät riitä synnyinpitäjäni Karjalohjan pienen saunan korjaamiseen.

Äänestä
  • Tulikohan Sinulla lapsus.
    Nykyisen presidentin saunassa oli vesivahinko, ja sehän sijaitsee Karjalohjalla, siinä ihan tien varrella.
    Ahtisaarellekinko....?

    Äänestä

Ihan justiinsa kaikin puolin prikulleen samaa mieltä paitsi 1 prosentin verran eri mieltä. Valinta oli mun mielestä 100-prosenttisesti oikein. Harvinaisen oikein.

Kai tuolle 1%:n puuttumiselle on sulla perusteet?

Äänestä
  • Sataselta tuo valinta alunperin tuntui.

    Yunus ja Grameen-pankki palkittiin sosiaalisen ja taloudellisen tasa-arvon puolesta
    tehdystä ruohonjuuritason työstä.

    Näin lehtimedia.

    Oli ilo katsella yllätyspalkinnon saaneen miehen vilpittömän iloista naamaa.

    Äänestä

Ihan varmasti Nobelin rauhanpalkinto meni oikeaan paikkaan. Minua vain risoo tämä meikäläisen (ja muunkin) median ennakkovöyhötys. Että peräti Eevankin piti lentää sinne Wien'iin kuuntelemaan, josko se palkinto Maralle tulisi?

Ennen vanhaan suurimpia palkintojamme olivat joululahjat, mutta ei niistä etukäteen mitään 'kannunvalantaa' pidetty.

Äänestä
  • kasvaneet heidän aikanaan

    Äänestä

  • tuloerot kirjoitti:

    kasvaneet heidän aikanaan

    EU-alueella MA on tunnettu ja tunnustettu neuvottelija.
    Indonesian rauhanneuvotteluista on sellainen kuva, että entisenlainen pitkä sissisota
    olisi saatu lähes vähenemään. Aseitakin luovutettiin paljon pois.

    Tämäpäiväisten mediatietojen mukaan porvarillisesta leiristäkin löytyy
    mustia patoja - kylkineen. Samaten lahden takana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


langto-d kirjoitti:

Mielestäni optimaalisesti kohdennettu.
Banladeshiläisen Muhammed Yunusin perustama Grameen Bank, köyhien pankki
hyötyy varmasti jo ennestään rikkaita vastaehdokkaita enemmän Nobelpalkinnosta.

Pankkihan myöntää mikrolainoja hyvin köyhille ihmisille.
Vastaavalla pankkitoiminnalla esim. Afrikassa on saatu hyviä tuloksia.

Nobelkomitea on tämänkertaisessa valinnassaan osunut mielestäni 99%:sti OIKEIN.!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu