8/1M

paljos on normi latausnopeudet tollasella?
4691
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei 8/1M-liittymä mitään latausnopeutta takaa. Ne ovat vain huippunopeuksia, samanlaisia kuin vaikka autojen teknisissä tiedoissa. Koneesi ja serverin välissä on yleensä 10...20 laitetta. Todellisen latausnopeuden määrää aina reitin hitain pullonkaula.

Äänestä

Itsellä lataa välillä ihan uskomatonta nopeutta tyyliin 80000kt/s jonkun sekunnin ajan mutta sitten laskee alle 1000kt/s. Mistä se repii moisen nopeuden?

Äänestä

Nyrkkisääntönä voi sanoa että jaa kpbs lukema kymmenellä niin saat aika lähelle oikeaa maksiminopeutta olevan luvun. Eli tuolla 8/1M yhteydellä saisit tuollaisen 800kt/s sisään ja 100k sisään. Oikealla tilastomatematiikalla lasketut teoreettiset maksiminopeudet TCP-protokollan yli ovat luokkaa 870kt/s ja 108kt/s.

Äänestä
  • Että jopa megaan sekunnissa... muutenki ku hetkellisesti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nopeus kirjoitti:

paljos on normi latausnopeudet tollasella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu