Pihassa kaksi kulkupeliä, avensis ja s60 joka vaimon käytössä. Molemmissa lasissa alle 100.000km, avessa on tehdastakuu vielä päällä ja volvossa meni takuu umpeen keväällä. Aveen ei ole tarvinnut mitää tehdä takuun puitteissa mutta volvoon on, siihen vaihdettiin ne kuuluisat koiranluut 60.000km kohdalla ja korjattiin pelkääjän puolen lasinnostin mekanismi. Ei nuo mitään isoja vikoja ole mutta kun aina kysytään että kumpi on parempi niin olen vastannut että avensis, siinä ei ole ollut yhtään vikaa.
Ave ja s60 vertailu
Kummankin omistaja
81462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Silti ottaisin pihastasi Volvon.
Akka ajelee välillä avella ja minä volvolla, ei niissä juurikaan ole mitään eroa , molemmissa oma ajotuntumansa, volvo ehkä pehmeämpi ja raskaamman tuntuinen, avessa kovahko jousitus mutta liikahtelee kevyemmän tuntuisesti. Yhtälailla hyviä pelejä molemmat,volvo vain oli muutaman tonnin kalliimpi. Katsotaan nyt mihin ne vaihdetaan.Ei me mitään merkkifanaatikkoja olla.
Avesta pääset helpommin paremmalla hinnalla eroon kuin Volvolsta.
Käytettyjä Volvoja Nettiauto täynnä ja hinnat nyt todella alhaalla.
Ja Anjovistako ei sitten ole paljon käytettynä myynnissä?
Tuon teorian mukaan ne on varmaan tosi halpoja.... ?
Ainakin jos noita myynti-ilmoituksia katsoo niin enemmän sieltä Toyotaa löytyy...
edes istunut kummassakaan autossa. Ihan selvä provo taas.
10 vuoden päästä Avensista ja Volvoa. Jotenkin vaan tuntuu että Volvo vetää silloin kaikin tavoin pitemmän korren.
D5 autom, Summum varusteilla ja Imola nahkoillla sekä Style-paketilla. Jotenkin ei vain tullut mieleen, että itseni tarvitsisi ostaa joku brittitojota puolalaisin moottorein! No, jonkunhan toki täytyy tojotaankin tyytyä. Ystäväpiieissäni ei avensiksia ole, mutta muutama tojota kuitenkin. Hi-aceja firmojensa ajossa. Ymmärtää, kun eivät ajele niillä itse, vaan palkatut sakilaiset!
Ave on tehdastyöläisen auto. Volvo on herrojen auto. Siinä se ero. Muita oleellisia eroja ei ehkä olekkaan.