SättiVieroitus

Ellen

Minkä asteisen sättäämisen sanoisitte olevan ongelma? Onko olemassa tuntirajoituksia päivittäin, viikottain, kuukausittain? Miten mitataan, mikä Chat-käyttö on ongelmallista?

Miten pystyt kontrolloimaan naputtamiasi viestejä joko keskusteluihin tai sättiin? Milloin sättääminen tai keskustelupalstat käyvät "hermoon"?

-Otan yhden vertauksen-"... Mitä on hevosvaras raitistuttuaan".... Netti on huume ,toisille ei. Toisille Netti on työväline, hauska harrastus, ei addiktio. Milloin pitäisi olla huolissaan nettiriippuvuudestaan, onko sitä edes olemassa oikeasti?... Läheisriippuvuus on tarvetta ihmisiin, nettiaddiktio... tietokoneen nettiyhteyteen,,, niinkö ??? hassua, eikö totta???

Toisille auttaa lääkitys, "wahwat lääkkeet tarpeen", toisille se lääkitys tekee temppujaan sätissä esim..

Ihminen on sosiaalinen eläin. Netti on tullut jäädäkseen , suomi24 on erittäin hyvä paikka vuorovaikutukseen internetissä suomen~kielellä.

Jos IHMINEN saa sosiaalisia kontakteja esim. suomi24-sivustolla, eihän se mitenkään voi olla paha, eihän ??

Jokaiselle normaalisti käyttäytyvälle suodaan mahdollisuus tuoda ajatuksensa julki sekä sätissä että keskusteluissa, hyvän maun rajoissa.

SuomiSätissä on vieläkin ihmisiä Sirkus.comin ajoilta, ovat vanhoja konkareita sättäämisessä. Puhutaanko silloin addiktiosta?? tai sairaudesta??

Ei minun mielestäni; minä olen sitä mieltä että netti on hyvä asia, sätti on hyvä asia, keskustelupalstat on hyvä asia.

... Sitten se nettiseksi. Minä en katso, että nettiseksi olisi mitenkään tuomittavaa; onko onanointi tuomittavaa ?? Miettikääpä ...aikuiset... sitä... Minusta ei ainakaan ole kenenkään arwostelijaksi, tehköön asiansa itse.

Sätissä kaikki tapahtuu näytöllä, ei oikeassa elämässä; joten se ei ole olemassa.. oikeasti.

Voiko virtuaaliin ihastua, rakastua, tai voiko Virtuaali-Ihmisestä Välittää Mielestänne?

Syntyykö Sättiin "kaveruus"suhteita?
Voiko virtuaalin kanssa olla ystävä?

Sättiin kyllästyy aika ajoin, se on kuin peli.
Ihmiset weiwaavat peliä ruudulla, rivit wilahtelee.

Jokaisen tulisi itse tietää rajansa, mikä on väärin ja oikein. Jollekin tunti sätissä on helewettiä, toiselle viikko ei tunnu missään.

Onko se oikeasti leikkimistä: jos istuu sätissä pitkiä aikoja, kotityöt tekemättä, perhe/ystävyyssuhteet ruudulla, ajatukset nikkien elämissä...

Miksi terve ihminen joka on kykenevä sosiaalisiin kontakteihin ... ihan tuolla ulkona, tahtookin tavata ihmiset virtuaalimaailmassa ?? Kertokaapa se minulle.

Ihminen osaa puhua, kuunnella, väittää vastaan, tutustua eläviin ihmisiin kasvotusten; Miksi Hän sättäisi?

Kerronko....

SIKSI

että sätissä näkee ajatukset. Sätissä näkee ihmisen, eikä tarvi katsella hänen "ulkomuotoaan". Sätti kertoo sielusta ja ajatuksista, Hänestä itsestään .. eikä mikään ulkoinen vaikuta. Ei työpaikka, ei asema, ei vaatteet, ei kasvojen kauneus, ei ruumiin rakenne, ei sormukset, ei mikään epäolennainen; saat olla vain ihmisen seurassa.. täysin. Itsestä on tosin kiinni, mitä antaa, mitä saa. Itse valitsee sanansa, mitä naputtelee ruudulle.

Elämä on ihanaa kun sen oikein oivaltaa.
Sätissäkin on mahdollisuus olla rehellinen,
elämä on vain elämää... ei muuta, netissäkään.

Mitä hauskaa voisi olla istua sätissä koko päivä ?
Kuka syyllistää tällaisen sättärin ? Minä en ainakaan. Hänellä on ehkä jokin tarve siihen, jota en tiedä, eikä se mulle kuulukaan.

Mitä on olla epätoivoinen tai turhautunut virtuaalimaailmassa? Mihin silloin oikeasti on turhautunut? .... Kertokaapa se!

Vaikuttavatkos vuodenajat sättäämisen mielenkiintoon? Pimeällä on helpompi olla kotona, kuin ... tuolla kaupungilla.

Ei kannata tehdä sätistä mörköä,
ennenkuin havaitsee itsessään MörköLoverin :D

0

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

        Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
        Haapavesi
        83
        1469
      2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

        Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
        Maailman menoa
        67
        1255
      3. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

        Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
        Maailman menoa
        222
        1225
      4. Asunnottomuus lisääntyy

        Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
        Maailman menoa
        203
        1223
      5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

        Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
        Ikävä
        12
        1049
      6. Sulle on tullut

        Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
        Ikävä
        104
        1019
      7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

        Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
        Ikävä
        134
        946
      8. Minä pyydän,

        jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
        Ikävä
        65
        923
      9. Oletko loukannut

        Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
        Ikävä
        79
        821
      10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

        Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
        Ikävä
        123
        808
      Aihe