Terve
Mikä lämmitysjärjestelmä olisi järkevin ratkaisu 140m2 kokoiseen omakotitaloon.
Itse olen mietiskellyt joko suoraa varaavaa lattialämmitystä (sähkö) tai toisena vaihtoehtona vesikiertoista lattialämmitystä jolloin vedenlämmitys tapahtuisi sähköllä.
Mitä kokemuksia on tästä vesikiertoisesta versiosta, lämmitys kustannukset vuositasolla?
Eri "tutkimusten" mukaan käyttökustannukset olisivat samat varaavalla lattialla ja vesikiertoisella lattialämmityksellä.
Kommenteja
Lämmitysjärjestelmä
6
915
Vastaukset
Kyllä varmaan kannatta laittaa ne putket sinne lattiaan,koska sitä vettä voit lämmittää aikamonella lailla.Klapikattila,pelletti,sähkö,kaukolämpö,maalämpö,öljy ja onhannoita muitakin.
Jos pistätä sähkökaapelin niin silloin lämmität sähköllä.- kannattaa harkita
tarkoin minkä lämmöntuottosysteemin asentaa vesiputkien kanssa. Helposti kuvitellaan, että vaihdanpa tuosta äkkiä esim. sähkökattilan ml-pumppuun, jos sähkönhinta ryöstäytyy käsistä. Todellisuudessa kyseessä on melkoinen investointi (porakaivoineen ~10k€), johon rakennusvelallisen on vaikea löytää täppiä.
- perusteella tuota
ei voi ratkaista tuntematta rahavarojasi.
Mutta halvinta on rakentaa sähkövastuksilla tuo lattialämmitys. Ja vesilattiassa ja sähköpannu ei oel yhtään halvempi käyttää ehkä päinvastoin.
Vasta kun investoit neliöitä pannuhuoneeseen alkaa vaihtoehtoja löytyä lisää. Eli kymmenen - 20 vuoden päästä alat olla omillasi vaikka pellettin avulla.- kofvkofv
Itse laittaisin vastuksilla. Investointikustannukset edullisemmat, riskitön ja huoltovapaa systeemi. Lämmönjako myös helpommin toteutettavissa.
- riskittömyys
kofvkofv kirjoitti:
Itse laittaisin vastuksilla. Investointikustannukset edullisemmat, riskitön ja huoltovapaa systeemi. Lämmönjako myös helpommin toteutettavissa.
puoltaa sähkökaapeleita. Ajattele nyt että kuinka viisasta se loppujen lopuksi on vetää satoja metrejä vesijohtoa piiloon rakenteisiin. Mitä sitten kun se alkaa aikanaan siellä kuitenkin vuotamaan?
- vesikiertoiseen
Aurinkokeräimien lämpöä voidaan käyttää lattialämmitykseen kun putkiston lämpötila on yleensä alle 35 astetta, ja sen lämpöistä vettä saadaan kerääjistä helposti Suomessakin!
Ja sopiihan siihen muutkin lämmönlähteet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek206186Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.243666Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1682848- 292760
- 821714
- 1471602
- 1481561
- 91533
- 121268
- 211162