Liittyykö silmien väri magiaan?

Voivatko oudon väriset silmät liittyä magiaan?
Minun silmäni ovat siniset, tai olivat...Noin puoli vuotta sitten , ne alkoivat värjäytymään keltaisiksi, keskeltä lähtien.Nyt ne ovat aivan keltaiset, sen mustan kohdan ympäriltä, ja reunoilla on enää vähän sinistä.Lannistaa, kun kaikki joille puhun tuijottavat niitä.Tai siis onhan se hyvä, että ihmiset katsovat puhuessa silmiin, mutta se alkaa jo häiritä.Lisäksi kaupungilla kaikki osoittelevat, ja tuijottavat.
En tarkoita mitään haaleaa ruskean keltaista, vaan todella kirkasta, ja syvää.Silmälääkärilläkin piti käydä, kun aluksi pelkäsin sokeutuvani, tai jotain.Sieltä sanoivat, ettei tämän pitäisi olla vaarallista, mutta ,että outoa se on.Sanoivat myös, että ne tulevat aika varmasti värjäytymään kokonaan.Inhottavaa, kun ei tiedä mistä on kysymys.Olen itse muutenkin "harrastanut" kaikkea maagista ja tulen hyvin toimeen eläinten kanssa.Voiko asia siis liittyä magiaan???
152244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

sillä ei ole mitään "maagista" silmien väriä vaan ihan kaikenväristen silmien omistajat magiaa harrastelevat ja käyttävät. Olisihan se hienoa, jos silmien väristä tai esimerkiksi tukan väristä voisi jotain päätellä, mutta kyllä se niin on, ettei mitään tiettyä yhtenäväistää tekijää maagiaa käyttävien henkilöiden ulkonäössä ole muutenkaan.
Kyllähän keskiajalla invisiittorit koettivat kovasti näitä ulkoisia tunnusmerkkejä hakea ja muutamia olikin mm. vasenkätisyys, punainen tukka, vihreät silmät, luomet ja tunnottomat alueet ihossa. Toisaalta voimmekin muistella kuinka monta viatonta miestä ja naista kuoli vainojen takia vain siksi, että saman kylän väki olivat kateellisia tai panettelevia tai ulkonäöllisesti sopi saatanan seurakuntaan...

Äänestä
  • Joo, ja sama "noitavaino" jatkuu tänäkin päivänä. Itse olen punapää, enkä ole kyllä rauhallista päivää nähnyt. Aina on joku tuijottelemassa tai kadehtimassa!

    Nykypäivänä näillä "kylä-taviksilla" ei vain (onneksi) ole oikeutta heittää meikäläistä nuotioon.

    Äänestä

  • Punapää. kirjoitti:

    Joo, ja sama "noitavaino" jatkuu tänäkin päivänä. Itse olen punapää, enkä ole kyllä rauhallista päivää nähnyt. Aina on joku tuijottelemassa tai kadehtimassa!

    Nykypäivänä näillä "kylä-taviksilla" ei vain (onneksi) ole oikeutta heittää meikäläistä nuotioon.

    Sillä tuntuu että nykyään joka toisella naisella on hiuksia värjätty punasävyisiksi tai punaisiksi. onhan se totta että luonnostaan oranssit hiukset herättää katseita ja kiinnostusta, mutta tuskin ketään on nykyään ketään roviolle heittämässä.

    Mieti vaan kaikkia niitä vaaleatukkaisia naisia, joiden oletetaan olevan bimboja ja antavan kaikille. Kyllä sitä vaaleatukkaiset joutuvat enemmän ahdistelua kestämään kuin punapäät nykyisin.

    Äänestä

Mutta keltaiset silmäthän ovat JÄNNÄT.:)

Ainakin sinulla on jotain, mitä kaikilla ei ole.

Äänestä

vähän keltaista silmien mustan osan ympärillä, pitääpäs ruveta seuraamaan kasvaako tuo... olisin ainakin ylpeä keltaisista silmistäni... ole sinäkin :)

Äänestä
  • kun joku kysyy silmieni väriä en osaa vastata sillä niissä on kuulemma niin sinistä harmaata kun vihreääkin ja mustan ympärillä tosiaan tuo keltaisuus....:)

    Äänestä

Oon 28-vuotias ja mun hiukset harmaantui 13-vuotiaana. Oikeasti. Nykyisin oma väri on maantienharmaa. Värjään hiuksiani kun en enää jaksa vastailla ihmisten kyselyihin, että miksi nuori ihminen värjää hiuksensa harmaaksi. Ja sitten kun olen sanonut, että se on aito väri ovat vängänneet vastaan. Ei mukamas ole mahdollista harmaantua nuorena. Mutta mistäs kukaan tietää mikä loppujen lopuksi on mahdollista ja mahdotonta.

Äänestä
  • Jos 13-vuotiaana hiuksen harmaantui niin se on melko harvinaista, olettaisin. Itselläni on hiukset harmaantuneet rankansti tuossa parin viime vuoden aika. Siis nyt ole 27 v. Puolestani saisivat harmaantua nopeamminkin niin sitten vasta olisinkin melkoinen velho :) Melko humoristista on että muuten en ole edes mies parhaassa kunnossani, vaikka jopa päivä treenaan.

    Äänestä

  • Gandalfko? kirjoitti:

    Jos 13-vuotiaana hiuksen harmaantui niin se on melko harvinaista, olettaisin. Itselläni on hiukset harmaantuneet rankansti tuossa parin viime vuoden aika. Siis nyt ole 27 v. Puolestani saisivat harmaantua nopeamminkin niin sitten vasta olisinkin melkoinen velho :) Melko humoristista on että muuten en ole edes mies parhaassa kunnossani, vaikka jopa päivä treenaan.

    Sinäkö Gandalf? Ehkä jotain sinne päin. Mutta mikäs se naispuolinen harmaantuja on? Esim. mun kohdalla. Pelkkä harmajako vain? Ei sentäs. Sitä vain, että näihin outouksiin kai täytyy vain tottua ja kantaa ne luontoäidin paiskaamat värivirheet hilpeyden sekaisella ylpeydellä.

    Äänestä

Silmien väriin ei liity mitään magiaa kun sellaista on vain ihmisten mielikuvituksessa, jos ne todella vaihtaa väriä niin aivan varmasti silmälääkäri siihen antaa parhaan vastauksen. Olen minäkin nähnyt aivan punasilmäisiä ihmisiä, mutta he ovatkin edllisiltana etsineet henkiä pullosta, aiheutaakohan pullonhenki punasilmäisyyttä varmaan..

Äänestä

Itsekin toivoin nuorempana erikoisenvärisiä silmiä, perussinisten tilalle... Ja toiveissani nimenomaan olivat hienot keltaiset silmät, jollaisia kenelläkään muulla ei olisi ja jotka mielestäni sopisivat täydellisesti pikkunoidan päähän. En tiedä oliko itsesuggestiota vai mistä johtui, mutta vuoden sisällä silmiini oli ilmestynyt nuo keltaiset renkaat mustuaisen ympärille. Kuten ilmeisesti monella muullakin ihmisellä on... :( Renkuloiden merkitystä en nyt ala enempää pohtia. Ne kaiketi vain ilmestyvät joillekin sen kummempia valikoimatta.

En usko että silmien tai hiusten väri liittyy sinällään magiaan, vaan pikemminkin voimakkaisiin mielenliikkeisiin ja tunteisiin. Tai kuten itselläni: tahtoon. Oletko koskaan kuullut esimerkiksi vertausta: "Hänen silmänsä tummuivat vihasta"?

Lopuksi on vielä sanottava, että nykyään minulla on täysin kullankeltaiset silmät. Päätin pitkän harkinnan ja monien silmälasillisten vuosien jälkeen hankkia piilolinssit ja tottakai värilliset! ;P

Äänestä

ole keltaiset silmät...se siitä magiasta

Äänestä

tai muuta maksavaivaa.
Se selittäisi silmien keltaisuuden.
Tosin olisit silloin muutenkin aika kelertävä.

Äänestä
  • ...valkuaiset ovat keltaiset, eivät iirikset. Sain käsityksen että tässä iirikset ovat keltaiset.

    Äänestä

Minun mielestäni se ainakin liittyy hiukan magiaan. Ainakin jos on kokonaan keltaiset iirikset. :P Ole onnellinen, olet erikoinen!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


-kultasilmä- kirjoitti:

Voivatko oudon väriset silmät liittyä magiaan?
Minun silmäni ovat siniset, tai olivat...Noin puoli vuotta sitten , ne alkoivat värjäytymään keltaisiksi, keskeltä lähtien.Nyt ne ovat aivan keltaiset, sen mustan kohdan ympäriltä, ja reunoilla on enää vähän sinistä.Lannistaa, kun kaikki joille puhun tuijottavat niitä.Tai siis onhan se hyvä, että ihmiset katsovat puhuessa silmiin, mutta se alkaa jo häiritä.Lisäksi kaupungilla kaikki osoittelevat, ja tuijottavat.
En tarkoita mitään haaleaa ruskean keltaista, vaan todella kirkasta, ja syvää.Silmälääkärilläkin piti käydä, kun aluksi pelkäsin sokeutuvani, tai jotain.Sieltä sanoivat, ettei tämän pitäisi olla vaarallista, mutta ,että outoa se on.Sanoivat myös, että ne tulevat aika varmasti värjäytymään kokonaan.Inhottavaa, kun ei tiedä mistä on kysymys.Olen itse muutenkin "harrastanut" kaikkea maagista ja tulen hyvin toimeen eläinten kanssa.Voiko asia siis liittyä magiaan???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu