ajettavien ruohonleikkureiden kisat

jonsered

Onko kenelläkään tietoa Suomessa mahdollisesti järjestetyistä tai tulevaisuudessa järjestettävistä ajettavien leikkureiden kisoista? Onko Suomessa olemassa kyseisen lajin "kattojärjestöä", josta voisi tiedustella sääntöjä ym?

10

3567

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkoitatko leikkureita

      joissa on moottori vai käsikäyttöisiä?

      • jonsered

        Kyseessä on niin sanottu puutarhatraktori mallinen ruohonleikkuri, 8-15 hv moottorilla. Englannissa ja
        USA:ssa näyttää olevan hyvin suosittua ja organisoitua touhua.


    • bean there.

      Kyseistä kisaa on ajettu ainakin Sipoossa jo pari vuotta. En usko että suomessa olisi "vielä" mitään kattojärjestöä mutta tulossa varmaan lähi vuosina. Osallistujia ja katsojia tämä kisa on kerännyt ihan kiitettävästi näinä parina vuotena.Vauhtia ja vaarallisia tilanteita tässäkin tapahtuu kun nopeimmat leikkurit kulkevat rapiat 50Km/h(Huom.Ajo ominaisuus ei paras mahdollinen). Hauska tapahtuma kaiken kaikkiaan.

    • Mike LeMans

      Kisoja tullaan järjestämään jatkossakin. Vuoden 2007 kisojen sääntöjä rukataan juuri nyt ja julkaistaan heti kun muutöstyö on valmis.

      Kattojärjestöä ei ole ollut, mutta se on syntymässä ja laskettu aika on talven 2007 aikana.

      Kuvia männäkesän kisoista löytyy osoitteessa http://www.leikkurilemans.com

      • Disturbed ;-)

        Ihan hyvä sivusto mut paljon sais lisätä. Esim:Foorumi?,Videoklippejä?Säännöt?.Uskoisin että ootte ottaneet asian huomioon mut aattelinpa varmistaa asian.


    • Bean = papu, been = ollut

      Tuolla yhdessä viestissä mainitulla sivulla (http://www.leikkurilemans.com) on yhteyshenkilö ja puhelinnumero, siitä voi varmaan aloittaa kyselemisen?

    • Ruoho Lyhyeksi
    • Leik Kuri
    • Videopätkä
    • Mike leMans

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      319
      12375
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      49
      3601
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      84
      3202
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      129
      2976
    5. 103
      2918
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      67
      2660
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      158
      2578
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      274
      2481
    9. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      2
      1527
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1518
    Aihe