turnauksen 2. ja 3. sijoitus

fmzee

Tyhmä kysymys aloittelijalta:

Pelaan 10 hengen sittaria, jossa 7 pelaajaa on pudonnut ja olen kolmantena. Jos tässä vaiheessa pistän awayn päälle, päädynkö automaattisesti toiselle sijalle katsoessani vierestä, kun kaksi muuta pelaavat, kunnes toiselta loppuu merkit? Eikö näin itseasiassa kannattaisikin tehdä, jos chippeja on esim ensimmäisellä 10000 ja kahdella muulla 2500 kummallakin, jolloin on käytännössä kolikon heittoa kumpi noista nousee ja voittaja on useimmiten käytännössä jo selvillä?

3

1050

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mattimus

      eiköhä ne muut syö sut ulos blindeilla... tietty jos lykästää... jos teillä kerran on 2500merkkiä ja yhellä 10 000.... jos oisit eka ni sit vois kakkossija olla ihan mahollinen

    • taktiikka

      Aika huonoa on lopettaa pelaaminen vaikka oliskin kolme tyyppiä jäljellä. Ainakaan et voitosta taistele ja toinenkin sija voi olla kysymysmerkki jos tämä toinen tyyppi saa tuplattua stackinsa joillakin hyvillä korteilla. Jos kolmannella on erittäin vähän pelimerkkejä niin silloin voi olla hyvä yrittää tuota taktiikkaa mutta muussa tapauksessa olisi hyvä laittaa tämä kolmas pelaaja koville ja korottaa jos tulee yksikin kohtuu käsi käteen eli pyrkiä ryöstämään ainaskin blindit jos ei muuta. Ei kannata tietysti haastaa tätä iso stackista tyyppiä huonoilla korteilla mutta jos on vaikka ak tai 1010 kädessä niin kyllä niillä kannattaa heittää all-init.

    • Näin meillä

      Periaatteesa joo. Jos tosin kolme jäljellä sittarissa ja yksi istuu ulos tulisi muiden pelaajien kylmästi sopia että droppaa sinut ulos.
      Mutta käytännössä tuo toinen pikku stackkinen saa pelattua sinut ulos yhdellä all innillä jossa iso stack on buttonilla. Jolloin hän johtaa sinua chipeissä ja tulee toiseksi pelkällä chek / fold pelillä. Eli jos lyöt sit out niin sulta menee blidit kokoajan normallisti ja bb ltä vastustajan korotuksesta foldaat automaattisesti.


      Joka tapauksessa sittarissa tulee joka kerta pelata voitosta ei rahasijalle pääsystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 75
      1191
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1184
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1064
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1018
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      985
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      34
      747
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      714
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      54
      646
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      39
      642
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      577
    Aihe