Laitetaanpa hieman kartoitusta palstalle.
Minkä verran pystyisitte ottamaan lisää lainaa?
Monihan nimittäin pystyy korkeidenkin hintojen aikana ostamaan kerran kalliilla hinnalla asunnon, mutta kuinka käy sen päivitys isompaan?
Ja missä menee normaali perheasunnon kipuraja? Tällä hetkellä se on ilmeisesti noin 400 000 euroa ja kovin vaikeaa on kuvitella sen ihan lähitulevaisuudessa tuosta nousevan.
Itsellä tällä hetkellä velkaa 100 000 euroa ja pankista lupailivat, että vielä 300 000 euroa voisi ottaa lisää. Nettotulot reilut 4000 eur/kk.
Minkä verran pystyisitte ottamaan lisää lainaa?
Monihan nimittäin pystyy korkeidenkin hintojen aikana ostamaan kerran kalliilla hinnalla asunnon, mutta kuinka käy sen päivitys isompaan?
Ja missä menee normaali perheasunnon kipuraja? Tällä hetkellä se on ilmeisesti noin 400 000 euroa ja kovin vaikeaa on kuvitella sen ihan lähitulevaisuudessa tuosta nousevan.
Itsellä tällä hetkellä velkaa 100 000 euroa ja pankista lupailivat, että vielä 300 000 euroa voisi ottaa lisää. Nettotulot reilut 4000 eur/kk.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Ne oli siis perheen yhteiset nettotulot.
Lainaa ei senttiäkään lisää, 180 000 euroa on ihan tarpeeksi lainaa. Asuntoa ei onneksi tarvitse päivittää isommaksi enää missään vaiheessa, sillä perheen lapsiluku on täynnä ja asunnon koko on 4h k. Asunnon hinta ei missään tapauksessa saa olla yli 200 000 euroa, ainakaan itse en lähtisi maksamaan enempää ilman suuria etukäteissäästöjä. Toisaalta en asukaan Helsingin seudulla, missä hinnat tuntuvat olevan aivan omaa luokkaansa.
Oliko tilastomiehelle apua?
ei yhtään mitään apua
Syyskuussa "päivitin" asuntoni, tällä hetkellä pankkilainaa 110.000 ja korotonta 20.000 euroa.
Päätyöstä netto noin 1500.
Enää en ihmettele sensurointiasi KESKUSTELUpalstalla, kun näemmä provosoidut tuulipukujen mollaamisesta. Noilla tuloilla taidat maksella ikilainaa.
Uudelle lainalle maksuaika 15 vuotta, vanhan asunnon myynnistä aikanaan saatavat rahat uuden lainan lyhennykseksi.
Lopputuloksena isompi asunto ( ei remonttitarvetta = säästää rutkasti hermoja), lainan loppusumma sama kuin vuonna 2000.
Maksatko tosiaan yksinäsi tuollaista lainaa?
Sen verran vastaukseni oli vajaa, että toki tuohon päälle saan vielä lapsilisän ja elatustuen (mutta ei se lapsikaan pyhällä hengellä elä:)
Toivottavasti tämä nykyinen asunto löytää uuden omistajan piakkoin, ellei niin keväällä on pakko laittaa se vuokralle.
...paljoa jää elämiseen. Tsemppiä ja koeta saada asunto ajoissa myydyksi. Muutoin voi tulla tiukka paikka, varsinkin kun vuokratulotkin tuppaavat laskemaan samaan tahtiin asuntojen hintojen kanssa.
Mikä on sellainen "normaali" perhe joka voi ottaa lainaa 400 000e? Itselle on tullut lähinnä se käsitys että muilla perheillä on lainaa maks. 100 000 ja asunnon arvo moninkertainen siihen nähden kun täällä viestejä lukee. Itse ollaan akateeminen kolmekymppinen pari, vanhemmilta (kummankaan puolelta) ei olla tippaakaan omaisuutta saatu ja muutama vuosi sitten vasta valmistuttu. Säästöjä muutama kymppitonni. Vanhasta asunnosta (kokonaan velkarahalla ostettu) sai uuden audin verran voittoa ja kuitattiin siis autovelka pois. Nyt ostamassa rivarikolmiota jonka pitäisi sopia hyvin pitkään ja olla toiveitten mukainen, ei siis tarvetta suurempaan. Omakotitalosta ei edes haaveilla. Jos koskaan lapsia saamme niin mahdutaan silti asuntoon (yksi lapsi toiveissa, ja huom! toiveissa, niitähän ei tule tilaamalla).
Velkaa tulee yhteensä noin 200 000 ja se tuntuu A-I-V-A-N järkyttävän suurelta! Nettotulot 3500 1400. Itse en senttiäkään enempää ottaisi, nyt jo todellakin karmii tämä lainamäärä. Tosin entuudesta tiedän senkin että kaikkeen tottuu, lainan maksuunkin samalla lailla kuin vuokran maksuun. Onko todellakin meitä suurempia lainoja ja riskejä ottaneita? Ja oletteko pärjänneet?
Meillä suurin piirtein samanlainen tilanne kuin teillä, Varattomat. Onko näillä 400 000e lainaa ottavilla todella suuret tulot/kk, perintörahoja tilillä vai alla jo maksettu oma asunto? Ei kai kukaan muussa tapauksessa uskalla noin suurta velkaa ottaa? Omalla perheellä nyt velkaa 180 000e velkaa ja summa tuntuu todella suurelta. Unet eivät kärsi, mutta maksamista riittää näillä peruspalkoilla (nettona 1700 1800e/kk). Omakotitaloa ei meilläkään ole missään tapauksessa varaa ostaa, ellei sitten muuteta yli 20v. vanhaan taloon tunnin matkan päähän työpaikoista. Missään tapauksessa en olisi uskaltanut ottaa enempää velkaa, sillä maksaminen olisi tehnyt tiukkaa. Tuo 400 000 e on jo aivan utopistinen näillä tuloilla. Miten ihmiset tosiaan nuo suuret lainansa rahoittavat?
Normaalituloinen ei maksa 400 000 asuntolainaa. Itsellä oma netto kolme ja puoli tonnia ja emännällä tonni vähemmän. 200 000 on meille lainassa ehdoton kipuraha, sen enempää emme todellakaan aio ottaa.
No me myimme keväällä ja ostamme vasta kun koronnostot vaikuttavat täydellä teholla hintoihin. Niin, myimme siksi että tuli perheenlisäystä.
Monet luulevat pystyvänsä maksamaan velkansa, mutta kohta alkavat pakkohuutokaupat paukkua. Näin se meni viimeksikin jä näin se menee nytkin. Sitten on viisaan aika ostaa.
Vielä kannattaa ostaa vähintään viisi sataa kartonkia vihreää Norttia ennen kun asunnon myynnistä saadut rahat ovat kokonaan palaneet vuokriin. Norttia näet tulee kulumaan rommausta odotellessa PALJON!
Maksimilainat täällä siis tähän mennessä 200 000 euroa. Nettotulot tuolloin 6000 euroa kuussa! 6000!!! Se on vanhassa rahassa 36 000 markkaa kuussa puhtaana käteen!!
Ja mitäpä tuolla 200 000 eurolla tällä hetkellä saisi? No uuden kerrostalokaksion Vantaalta.
Mitäpä tästä voi päätellä? Asuntojen hinnat ovat tällä hetkellä aivan utopistisia. Nuorilla, jotka tällä hetkellä valmistuvat ei tule todellakaan olemaan helppoa. He lähtevät nollista liikkeelle ja tulot eivät todellakaan ole mitään 6000 euroa puhtaana käteen..
Mitä hemmetin järkeä tässä on? Kuinka paljon sitä pitäisi tienata, että voisi haaveilla omakotitalosta pk-seudulla? Siis jos on nyt lähdössä melkein nollilta?
Tuon 400 000 euroa nimittäin joutuisi velkaa ottamaan?
Tulisiko tulojen olla molemmilla vanhemmilla esim. vähintään 10 000 eur/kk brutto, jotta voisi normaali pakettitalon pk-seudulle rakentaa?
Itse emme ole uskaltaneet tuota pankin ehdottamaa 400 000 euron lainaa ottaa.
paljonko olisi ollut kuukausierä tuossa pankin ehdottomassa 400 000 e lainassa?
Silloin kun kysyin (noin 0,5 vuotta sitten) 1850 eur/kk. Tällä hetkellä se olisi noin 2200 eur/kk. Ja 25 vuoden laina-ajalla.
Tuollaiseen 400 000 euron lainaan koronnousut vaikuttaa aika paljon.
Ja vielä nousee monta prossaa ennen kuin ekp lopettaa koronnostot. Pitkä viive koronnostoista johtuu siitä, että annetaan tilaisuus myydä ajoissa. Ei sitten voi ruveta jälkeenpäin pillittämään, että "korot nousivat pilviin yhtäkkiä".
Noh ekaa asuntoa ollaan ostamassa, vanhemmilta ei saatavissa rahallista tukea (eikä mielestäni vanhempien pitäisikään olla rahoittajana).
Täytyy sanoa, että tilanne tuntuu aivan mahdottomalta. Unelma omasta talosta on aivan mahdoton, kun ei huvita kämäisestä ja suurehkoa pintaremonttia vaatista kolmiosta maksaa markoissa 1,5 miljoonaa... Se, että jotkut viitsivät HARMITTAA niin paljon...
Hinnat olisivat kohtuuttoman alhaalla, jos vastavalmistuneet voisivat ostaa omakotitalon heti valmistuttuaan. Me tyydyimme aikanaan alle 30:en ikäisinä vaatimattomaan kerrostalokaksioon Länsi-Vantaalla, jonka hinta sekin tuntui kovalle 1989! Siitä selvittiin ja vaihdettiin vähitellen isompaan perheen kasvaessa. Tulojen kasvaessa ja omaisuuden karttuessa uskalsimme vähitellen ajatella omakotitaloasiaa. Reilun kokoinen talo on nyt rakenteilla ja lainamääräkin jää kohtuulliseksi eli tämän hetken arvioiden mukaan on ainakin 150kE, maksimissaan 200kE. Nettotulot 4-4,5kE/kk kulukorvauksia.
Mitä se maltti auttaa, jos joutuu venyttämään laina-ajan surkeimmastakin ensimmäisestä kämpästä 20-30 vuoteen??
Paljonko teillä oli laina-aika ensimmäisestä asunnosta????
Jos hinnat eivät laske, moni joutuu tyytymään todella alhaiseen asumismuotoon.
Mitä järkeä on käydä töissä, jos pummilla vuokralla asuvat asustelevat hienommin sossun kustannuksella?
Saunat ja uudelle tuoksuvat asunnotkin heillä on...
Meillä ei haise kuin home ja emännän hiivasieni...
...1989 ja sitten ostitte 2006. En voi kuin onnitella vilpittömästi ajoituksestanne.
Tarkoituksena olisikin ostaa ensin pieni asunto, johon mahtuisi ehkäpä myös lapsukainen, jos sellaisen saamme. Näillä hinnoilla ajatus omakotitalosta, edes JOSKUS hamassa tulevaisuudessa, tuntuu aivan käsittämättömältä utopialta.
Siis ostettiin asuntoja eo. mukaisesti. Nyt on talo rakenteilla eli siis emme ostaneet vaan myimme 06. Ensimmäinen laina otettiin 15:ksi vuodeksi, -96 hinnat olivat niin alhaalla, ettei isompaan tarvittu paljonkaan lisää (alle 10 kE). Seuraavaankin asuntoon -01 siirryttiin kohtuullisen pienellä välirahalla, tosin remontti hieman lisäsi siirtymäsummaa.
Ensimmäinen laina oli kovin koitos korkeiden korkojen vuoksi, mutta koska suurin osa oli ns. asp-lainaa, selvittiin niistä tekemällä välillä kahtakin työtä ja mahdollisimman paljon ylitöitä. Jutun pointtina on nyt lähinnä se, että kyllä kovalla työllä ja pitkäjänteisyydellä voi siihen omaan taloon päästä. Kokonaisuudessaan projekti kyllä vie lähes 30 vuotta, mutta niin se on vienyt aikanaan niiltäkin, jotka nyt omassaan asuvat. Ainakin, jos joutuu tyhjästä ilman perintöjä lähtemään liikkeelle opintolainojen kera.
mutta silti harmittaa, että noilla laskelmilla, meillä olisi mahdollista muuttaa omakotitaloon kun täytetään 60 vuotta. Ja siinähän vaiheessa ei hirveästi ole järkeä sellaista enää rakentaa. Eli kun lapset muuttavat pois, niin vihdoin isompaan :D Ei paljoa lohduta. Mutta kiitos kannustuksesta.
Nimimerkin perusteella olisit 28? Siinä mielessä teillä on kaikki kortit käsillä. Vaikka omakotitaloprojektin loppu olisikin vasta 30 vuoden päästä (eli maksettu kokonaan), voi muutto toki tapahtua jo 15:n vuoden kuluttua. Pitkä aikahan sekin on, mutta lapset viipyvät vielä pitkään kotona ja jossain sitä on vanhempanakin asuttava.
Aikaisemmassa viestissä mainitsit kolmion maksavan 1,5 miljoonaa mummoa!? Ainakin toistaiseksi Länsi-Vantaalta saa kolmioita reilusti alle 1 miljoonan mummon, remontoituja asuntoja remontoiduista taloyhtiöistä. Hintaero Helsinkiin ja Espooseen on hämmästyttävä - varsinkin kun Espoossa ja Helsingissä taloyhtiöt ovat monesti huonommassa kunnossa ja asunnot täydellisen sisäremontin tarpeessa. Länsi-Vantaalta on lisäksi hyvät yhteydet Helsinkiin ja Espooseen.
Ostimme kahdestaan yksiön lähiöstä. 60 vuoden lainan jouduimme ottamaan, koska ymmärrämme varautua pian edessä olevaan julkisivuremonttiin. Ja putkiremonttiinkin olemme alkaneet varautua.
Näillä näkymin olemme maksaneet lainamme takaisin hieman yli 80-vuotiaina. Tosin uskomme meillä olevan jossain määrin mahdollista selvitä lainasta hieman nopeamminkin. Palkkoihimme ei harmi kyllä tule mitään henkilökohtaisia korotuksia.
Lisäksi ymmärrämme olla tekemättä lapsia. Eihän ne edes mahtuisi tuohon asuntoon.
Lisäksi pitää muistaa, ettei raha tuo onnea. Olemme seurustelleet jo pitkään ja olemme edelleen hirmu onnellisia toisistamme. Toivottavasti vaan tuo lapsen teon estyminen ei muuta välejämme.
Tärkeinta on luterilaisen työmoraalin vaatiminen alati kapitalistuvassa yhteiskunnassamme!
lopeta nyt ihmeessä, ei naurattanut, lähestulolkoon itketti. niin huono.
tuo on normaali hinta?
Vantaalla ja Espoossa tuo on miltei minimi, millä voi saada perustalon kasaan. Helsinki vielä huomattavasti kalliimpi.
PS. Espoossa saa vielä tontteja alle vanhan miljoonan. Kannattaa ostaa nopsasti. Uskon, että kohta perus 500 m2 tontti Kehä III:sen tuntumasta maksaa noin 250 000 - 300 000 euroa.
PSS. Nurmijärveltä saattaa saada vielä parin vuoden ajan alle 200 000 euron. Tosin sielläkin on hurja pula tonteista, Hesarissakin kerrottiin siitä isoin otsikoin.
PSSS. Ehkä arvioin sittenkin Nurmijärven tonttien hinnat hieman alakanttiin: sanotaan 400 000 euroa luulisi riittävän vielä ainakin kaksi vuotta tontin ostoon sieltä.
Hirmu kalliita nuo tontit tuntuvat olevan. Ihmettelen oikein.
Mutta että Nurmijärvelläkin jo noin kallista?
Tällä hetkellä on jo aivan tarpeeksi lainaa (noin 200 000 e) jota hissukseen lyhennellään reilu tonni joka kuukausi.
Jos varautuu koronnousuun ja haluaa vielä elellä järkevästi, niin en yli 300 000 euroa lisää haluaisi ottaa. Ihan siitä syystä, että tuolloin puolen miljoonan lyhennys olisi jo 3000 €/kk. Tällöin muuhun elämiseen jäisi vajaa 3000 euroa kahdelle hengelle.
Meillä nettotulot 2700 2200 200=n.5100. Ollaan akateemisissa ammateissa kumpkin.
Velkaa talosta n.75000e ja laina-aikaa vielä noin 6v.
Lainanottokykyä olisi varmaan vielä, mutta olen riskin karttaja ja pitäisin maksimina n. satasta lisää nykytilaan. Toisaalta ei ole tarvetta talon vaihtoon ja ensisijaisesti ottaisin lainaa mökkiin, mutta kun kesämökeissä on tällä hetkellä todella törkeä hintakupla (törkeämpi kuin asunnoissa) niin taidanpa miettiä asiaa myöhemmin.
Kykyä olisi, mutta ei haluja.
Nyt riittää, kaksi kertaa ollaan otettu oikein kunnolla lainaa.
Enää ei ole tarvetta.
Nyt maksellaan pikku hiljaa pois.
Seuraavaksi, jos muutetaan, niin muutetaan pienempään. Ehkä maaseudulle eläkkeelle?