Eli kuinka usein juot saunaoluen/lonkeron?
GALLUP
*****
13901
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
...en juo ollenkaan. Vesi tai mehu riittää!
Olen viidennellä kuulla raskaana ja kesäkuun puolessa välissä sain tietää raskaudesta.Sen jälkeen en ole ottanu pisaraakaan alkoholia,enkä ota =)
Eikä yhtään tee enää edes mieli...
olutta tai lonkeroa. Nautin viinistä, mutta en koskaan juo pisaraakaan raskaana ollessani.
ilman raskautta joskus.
En juo pisaraakaan raskauden aikana tietenkään. Tämä on ihan tietoinen päätös, eikä ole edes ajatus käynyt päässä. Vauvan parasta ajattelen!
minäkin raskauden aikana. Tiedän kyllä ettei jokunen siideri silloin tällöin ole haitaksi. Oma valinta.
Siideri on muutenkin täynnä kaikenmaailman lisäaineita ja myrkkyjä, myös sokeria. Miksi sellaista kitata ja vielä raskaana?! Terveellistähän se ei mitenkään ole.
No thanks!
1-2 krt/v saattaa mennä puolikas siideri. Vesi on parasta janojuomaa :)
miehellä ollu muutaman kerran saunaolut mukana, hörpyn olen ottanu, mut on jääny siihen yhteen suulliseen. en ennestäänkään ole ollut mikään kaljan/siiderin ystävä, ilmankin olen pärjänny. se on jännä miten nyt tän raskauden aikana on tullu monta kertaa tunne, et eipä olis raskaana niin vois joskus kavereitten kans ottaa. silloin ku en vielä odottanu, otin todella harvoin! ja se tosiaankin tarkoitti sitä että edellisen puolen vuoden aikana ennen raskautta olin 2 kertaa viihteellä. vaikka olin usein tekemisissä sellaisten ihmisten kanssa, joilla oli tapana juhlia vähän useammin kuin minulla.
Mutta en tarkoita sitä että katuisin raskauttani, tämä on ollut kaikkein parasta, mitä minulle on sattunut! vaikka olenkin nuori (19), mielummin vietän aikaani lapseni kanssa kotona kuin kylällä muiden ikäisteni kanssa ryyppäämässä ja rellestämässä.
nina ja 27 6
Raskausajan olen absolutisti, muuten juon saunasiiderin ehkä kerran pari kuussa. Jos sitäkään.
koko aikana (nyt 27 viikolla) olen yhteensä juonut 4 olutta..saunaolutta.
kaheksannella kuulla menossa ja olen juonut yhden kaljan ja yhden lonkun koko aikana.niin joo ja tätin häissä join "vahingossa" shampanja lasillisen kun luulin et se oli alkoholitonta...siinä tarjottimella kun oli alkoholiton ja alkoholillinen yhdessä...=/
Juhannuksena epäilin olevani raskaana ja sen jälkeen en ole juonut tippaakkaan. NYt viikkoja 22 1 enkä niin sitä alkoholia edes kaipaa.