Kerrataanpa palstalaisille hieman historiaa:
1940-luku:
Sota-ajan jälkeisinä pulavuosina duunarit rakensivat rintamamiestalot isoille tonteille.
1960-1970-luku
Suuret ikäluokat ostivat uudet kerrostaloasunnot.
2000-luku:
Duunarit ostavat 30-40 vuotta vanhan julkisivu/putkiremonttia vailla olevan kerrostaloasunnon 30 vuoden laina-ajalla.
1940-luku:
Sota-ajan jälkeisinä pulavuosina duunarit rakensivat rintamamiestalot isoille tonteille.
1960-1970-luku
Suuret ikäluokat ostivat uudet kerrostaloasunnot.
2000-luku:
Duunarit ostavat 30-40 vuotta vanhan julkisivu/putkiremonttia vailla olevan kerrostaloasunnon 30 vuoden laina-ajalla.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sotien jälkeen:
Isoisä muisteli sotaa ja pieri soffan piloille.
Kultainen 70-luku:
Isä joi viinaa ja pieri soffan piloille.
2000-luku:
Minä imeskelen kattopahveja ja pieren soffan piloille.
Kukaan meistä ei ole koskaan omistanut yhtään mitään, jos piloille kaasutettua soffaa ei lasketa. Mutta se ei haittaa, käärinliinoissahan ei ole taskuja.
Kannattaa muistaa, että suuri osa näistä 70-luvun murjuista rakennettiin alunperin kaupungin vuokra-asunnoiksi. Velkaiset kaupungit myivät sitten läävät 90-lamavuosien mainingeissa osakkeiksi, kun edessä olisi ollut mittavat putki- ja julkisivuremontit jatkuvaa pientä remppaa kohteessa jos toisessakin.
Noh, tuularit laittavat muovimaton päälle laminaatit ja ovat sitten omistusasujia 25 vuoden laina-ajalla. Hieman koomista, että joku maksaa kiireellä rakennetuista murjuista yhtikäs mitään, koska niiden rakentamisen motiivi oli aikanaan maalta kaupunkeihin muuttaneiden työläisten "hätämajoitus".
että noi elementit on edelleen tällä planeetalla, kun puutalot ovat jo maatuneet.
Tosin olomuoto vaihtunee kiinteästä hiukkasmaiseksi tähän tyyliin:
http://static.howstuffworks.com/gif/building-implosion-10.gif
riippuu ihan siitä miten hyvää huolta taloyhtiö on omaisuudestaan pitänyt.
Kuka hullu ostaa asunnon, joka on rakennettu sotien jälkeen??? Esimerkiksi rintamamiestaloissa eristyksenä on käytetty jalkarättejä ja sillaa.
Koti pitää olla rakennettu aikana, jolloin rahoitus tuli kuninkaalta tai keisarilta...
justiisa sortui talo joka oli rakennettu ennen sotia. Varo ettei talos sorru ja hallituksen puheenjohtajana joudu henkilökohtaisesti vastaamaan sotumisesta. BUBBUBUHAHAHHHAa
Saattapa olla, ettei Viipurissa ollut enää ruplia huoltaa taloja II-maailmansodan jälkeen, kuten ei Suomellakaan fygyy tehä kunnon bixejä.