apua

sivistyssanat?

Ajattelin kysyä täältä, kun en ollut aivan varma mihin tämä kuuluisi, eli millainen on eksentrinen ihminen? Monessa paikassa törmää ko. sanaan, mutta mistään ei kunnolla selviä mihin eksentrinen viittaa?

7

3541

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laiska paska
    • anna-

      Eksentrinen meinaa mun sanakirjan mukaan epätavallista tai tasapainotonta. Oletko varma että tarkoitat juuri eksentristä etkä esim. ekstroverttia?

      Ekstrovertti on ulospäin suuntautunut ihminen. Introvertti on sellainen itsekseen märehtijä kuten esmes minä.

    • itsekeskeinen

      mun ymmärtääkseni....

      • anna-

        Se kysyi eksentristä eikä egosentristä.


    • käytössäni..

      ja puheessani tarkoittaa: epätavallinen, erikoinen, mutta hyvällä tavalla (ihmisestä).

    • Nuori_eksentrikko

      Niin ja seuraavaksi kysytään eksentrikolta itseltään, eli minulta. Eksentrikko on henkilö, joka ei toimi muun yhteiskunnan tavoin, eli toimii epänormaalisti. Eksentrikot usein halveksivat massan mukana olemista, eivätkä pidä siitä, että yhteiskunta puuttuu heidän elämäntapaansa. Eksentrikko ei kaipaa yhteiskunnan hyväksyntää tekemisilleen, vaan pitää omaa mielipidettään tärkeämpänä. Eksentrikko ei myöskään välitä ystäviesnä ulkonäöstä, suosiosta, rahatilanteesta, sosiaalisesta asemasta, jne, vaan pitää ihmisestä itsestään. Jos ihmisen luonteen piirteet ei miellytä, tai jopa ärsyttävät eksentrikkoa, ei eksentrikko pyri pakottamaan itseään tämän ystäväksi. Kirjan "Eccentrics and Eccentricities" mukaan, eksentrikot ovat taipuvaisempia onnellisuuteen kuin "normaalit" ihmiset. Eksentrikoiksi nimitetään usein hyvin luovia, viisaita tai outoja ihmisiä.

      Tiedän, että tämä oli vanha keskustelu, mutta alkoi ärsyttää nuo edelliset vastaukset.

      • lonely.wolf

        Kiitos hyvästä kuvauksesta, tunnistin itseni täysin. Tai no tiedä sitten tuosta viisaudesta...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7748
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3722
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1876
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1160
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1013
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      973
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      827
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      772
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      739
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      268
      703
    Aihe