Kaasunaamari

Blythe

Kuinkas hyvä tämä M95 kaasunaamari oikein on? onko se sellainen "meidän olouhteisiin" sopiva elikkä paska.

Vai onko kyseessä oikeasti hyvä naamari?

10

4180

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanha majuri

      Päätellen siitä, kuinka paljon sitä myydään muualle, niin ko suojanaamari sopii meidän olosuhteidemme lisäksi moniin muihin olosuhteisiin :-)

    • kettttt

      ihan hyvä se on, mutta eipä se suomen paska-armeijaa yhtään sen paremmaksi tee :P

      • Blythe

        "suomen paska-armeijaa"

        Mihinkä tämä väittämä perustuu?


      • kettt
        Blythe kirjoitti:

        "suomen paska-armeijaa"

        Mihinkä tämä väittämä perustuu?

        esim 60 luvun teknologiaan, pullamössö sotilaisiin, koko instituution kirppumaisuuteen jne jne


      • Blythe
        kettt kirjoitti:

        esim 60 luvun teknologiaan, pullamössö sotilaisiin, koko instituution kirppumaisuuteen jne jne

        Perusteita ei siis ole. Väitteenne epäonnistuu kaikessa.


      • ketttt
        Blythe kirjoitti:

        Perusteita ei siis ole. Väitteenne epäonnistuu kaikessa.

        eikös nuo perustelut muka riitä?

        No okei sitten, suomella on pirun kova armeija, venäjä pelkää meitä koska tietävät että saisivat turpaan tositilanteessa koska suomalaisia on niin paljon ja mikäpä venäläisiä edes paremmin tappaisi kuin juurikin heiltä ostettu kalusto. Eikä kyseessä ole mikään herkästi rikkuva nykyajan teknologiapelleily, vaan ehtaa 60 luvun rautaa.

        NATO pelkää suomen liittymistä koska kaikki osallisena olevat maat tietävät että suomi veisi samantien kaiken kunnioituksen ja käskyvallan itselleen.

        Ja ennenkaikkea suomalainen sisu, se ei todellakaan ole mitään junttien keksimää paskaa, vaan todellista totta!


    • Totuudenpuhuja

      Muistaakseni suomalainen kaasunaamari on parempi kuin minkään muun valtion vastaava. Erikoiskoulutetuilla joukoilla saattaa jossain olla parempia, mutta perustykinruualla ei missään ole niin tehokasta suojaa myrkyiltä. Taisi jopa kestää napalmia sen muutama kymmenen sekuntia.

      Tosin oli se nasse sitten suomalainen high-tec ihmevempain tai sitten asbestia täynnä olevaan säilyketölkkiin liitetty venäläinen kumihuppu, niin se päässä on tasan yhtä veemäistä tehdä mitään, missä tarvitaan paljon happea. (Nimimerkillä molempia kokeillut)

    • kaasumaanari

      mistä voi ostaa kaasunaamarin? netistä löysin ku joku myy niitä, mutt haluaisin ostaa ihan jostain kaupasta. ni että missä niitä myydään, jos vaan tiiät ni kerro.

    • jj

      Enpä ole surkeampaa teelmästä päässäni pitänyt, täysin ylihehkutettu kampe. Useammalta kuullut ja itsekin todennut, surkea istuvuus naamalle, vuotoja helposti.
      Materiaali surkeinta paskaa, murenee itsestään melkein miten säilytettynä hyvänsä.
      "visiiri" naarmuuntuu melkein pelkästä puhalluksesta.
      Järkyttävä hinta em. nähden.
      Löytyy käytöstä myös Kemiran M-71 ja Sari, täydet plussat noille, vanhempi on-77 vuodelta ja kumiosat ovat virheettömät toisin kuin tässä uudessa kökössä.

    • DDR................

      Päihittää Itä-saksalaisen mallin 16-0

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3131
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3077
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2427
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      2112
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1780
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      84
      1387
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1290
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1122
    Aihe