Mistä apu aamuyön unettomuuteen?

Superväsynyt

Hei. Olen 44-v. nainen ja nyt tämä viimeisin uniongelmajaksoni on kestänyt jo viime joulusta asti. Olen syönyt uniin Remeronia 15 mg ja nyt kesästä 22,5 mg. Talvella söin Zopinoxia ja Tenoxia, ei apua, ei Stellasta yms. ja kokeiltu on trisykliset, melatoniini sekä myös Levozin pienellä annoksella, ei apuja. Nykyään syön Diapamia 6-10 mg yöksi. Nukahdan klo 22, mutta herään aina n. klo 03. Olen umpiväsynyt. Gyneltä sain Femilar-e-pillereitä, josko olisi jo esivaihdevuosioireista johtuvia nämä krempat ja aamuyön unettomuus. En koe olevani masentunut, kiinnostaisi kaikki ja tavata ihmisiä jne. Ehkä elämäntilanne rasittaa, kun ei nyt ole töitä ja kotitilanne on tulehtunut ollut jo vuosia, riitoja tai mykkäkoulua vain. Olen niin väsynyt että en enää muista mitään, sanat sekoilevat, päässä on kuin vanne ja otsan kohdalla tuntuu paino, silmät täynnä hiekkaa, huono olo kaiken kaikkiaan. Kukaan lääkäri ei osaa autta!!! Olen joskus käynyt unilääkäreilläkin Hesan Neurossa ja Espoon Skogbyssä, mutta eivät osanneet auttaa. On jotenkin ylikireä olokin. Teen joka ilta puolen tunnin rentoutuksenkin ennen nukkumaan menoa. En juo kahvia ja teetäkin vain aamuisin. En tupakoi, en juo alkoa, lenkkeilen joka päivä. Silti, uni vain katkeaa eikä takaisin tule. Onko kohtalotovereita? Onko joku saanut jostain avun nimenomaan tällaiseen aamuyön unettomuuteen?

6

1162

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiekkasilmä

      myöskin, taitaa aika yleinen ongelma olla. Tausta jutut on kuin minusta, paitsi olen melkein kolme vuotta vanhempi. Kärsinyt jo noin kolme vuotta, välillä käytän imovane/zopiclone nukku pillereitä ja olen saanut noin 4-6 tunnin yö unet.Pillerit tosin loppuu usein, enkä viitsi jatkuvasti uusia reseptiä, peläten että eväävät lääkkeet kokonaan jos usein käyttää.
      Ilman pillereitä nukun omituista unta, pari tuntia jos sitäkään.
      Minä osittain luulen johtuvan tämän iästä. Paikkakunnaltani ei muuta hoitoa löydy ja aika kaukana suurkaupungit mistä voisi jotain erillaista apua hakea.

    • ikävä kyllä.

      Itse kyselin aiemmin olisiko muilla unihäiriöt alkaneen Roaccuttan finnilääkkeen käytön jälkeen, kun minulla unettomuus alkoi kuurin jälkeen.
      Aamuyön unettomuudesta olen kärsinyt vajaa 15 vuotta ja ilmeisesti Remeron on paras unen parantaja.
      Kertomasi oireet ovat ikävän tuttuja, minulla oli vielä pahimpana aikana ajoittaisia hengitysvaikeuksia, jotka selvästi liittyivät unen puutteeseen.

    • aina auttamaa...

      >elämäntilanne rasittaa, kun ei nyt ole töitä ja
      >kotitilanne on tulehtunut ollut jo vuosia, riitoja
      >tai mykkäkoulua vain. Olen niin väsynyt että en
      >enää muista mitään, sanat sekoilevat, päässä on
      >kuin vanne ja otsan kohdalla tuntuu paino, silmät
      >täynnä hiekkaa, huono olo kaiken kaikkiaan. Kukaan

      >lääkäri ei osaa autta!!!

      Kirjoitit juuri itse sen, miksi et saa unta. Tuossa tilanteessa ei lääkärit auta, eikä lääkkeet. Ainoa tapa on ottaa elämä taas haltuun. Tsemppiä sinulle!!

      • amen!

        kuten edellinen sanoi: ota elämä haltuun, selvitä kiemurat vaikka vyöhyketerapiassa. Vahva kamomillatee auttaa rauhoittumaan. Mieti, voiko kotitilannettasi pelastaa. Ei kukaan yksin suhdetta pyöritä. Hormonaliset muutokset kuuluvat myös asiaan.


      • nukkumaija
        amen! kirjoitti:

        kuten edellinen sanoi: ota elämä haltuun, selvitä kiemurat vaikka vyöhyketerapiassa. Vahva kamomillatee auttaa rauhoittumaan. Mieti, voiko kotitilannettasi pelastaa. Ei kukaan yksin suhdetta pyöritä. Hormonaliset muutokset kuuluvat myös asiaan.

        sain kerran kansanparantajalta neuvon aamuyön unettomuuteen ,,kun sanoin kärsineeni siitä, se on, otetaan joka aamu ruokalusikallinen auringonkukka öljyä ja hippunen merisuolaa .toimi silloin ,sitten se jäi pois kunnes taas unettomuus alkoi vaivata.muistin tämän ohjeen ja taas kokeilemaan josko apu löytyisi.Kaapissa oli vain rypsiöljyä otin sitä mutta vain teelusikallisen ja hippu karkeaa merisuolaa perään ,noin 3-4 yön jälkeen ei ole tarvinnut valvoa eikä pyöriskellä sängyssä ,ja jos herään nukahdan pian uudelleen. kun hän antoi tämän neuvon ,hän kyllä selitti mihin se perustuu mutta en muista enää niin tarkkaan , pääasia että toimii eikä vaikuta kovin vaaralliselta .Hän sanoi silloin että se alkaa toimia vasta n .kuukauden kuluttua mutta kyllä minulla ei mennyt kuin muutama päivä ,kokeilkaa ,ei maksa paljon.


    • eoihtan

      Diapam on paha lääke, se iskee varman koukun, pyri siitä eroon.
      On myös mahdollista, että yhdistelmä Remeron-Diapam aiheuttaa osan päiväväsymyksestäsi.

      Elämäntilanteesi on hankala, ei olisi ihme, vaikka tarvitsisit Remeronia nukahtamisen lisäksi myös masennuksen hoitoon. Jos olet masentunut (netistä löytyy ok testejä) voisi olla hyvä vaihtaa johonkin vähemmän väsyttävään masennuslääkkeeseen (ettei päivisin olisi pöpperö olo). Masennuksen häviäminen voisi auttaa myös uneen sitä parantavasti.

      Kirjastosta saa lainaksi rentoutus-cd:itä. Kopsaa niitä tietokoneellesi josta voit ladata ne mp3:lle, jos sellainen on, tai voit kuunnella niitä omalta koneeltasi. Aluksi tuntuu, etteivät ne auta, mutta kun toistoja on tarpeeksi opit rentoutumaan ja lopulta nukahdat saman tien kun äänite alkaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      855
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      619
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      568
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      533
    5. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      522
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      46
      471
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      442
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      407
    Aihe