Ton on pakko olla Siriuksen veli, koska Kaparihan oli jutellu Rowlingille siitä miten se pitäis kääntää ja kun suomeksi se vika kirjain on M ja englanniks B, ni se on ihan pakko olla Black=Musta..? Oon ainaki sitä mieltä..
R.A.M ja R.A.B
Miinniii
9803
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Oon itekki sitä mieltä että R.A.M Regulus Alphard Musta (englanniksi R.A.B eli Regulus Alphard Black)
Mistä te ootte saanu tietää sen toisen nimen? Nääs Regulugsen?
On se ainakin 90%:n varmaa, että näin on. Täälläkin on puitu asiaa vain noin tsiljoona kertaa, eikä kukaan ole pahemmin keksinyt muuta vaihtoehtoa.
Voihan se toki olla joku muukin Mustan suvun jäsen, kuten Nymfadora Tonksin äiti (tyttönimeltään Musta, etunimi alkoi a:lla mutta sitä en nyt muista.).
Melko varmaa on kuitenkin, että kyseessä on joku Musta.
"(tyttönimeltään Musta, etunimi alkoi a:lla mutta sitä en nyt muista.). "
Etunimi alkaa tietysti r:llä.
Siriuksen veli tosiaankin on ottanut hirnyrkin. Minne hän on kätkenyt sen. Yksi vaihtoehto on kalmanhanaukio 12. Kalmanhan aukiota siivotessa porukat olivat nimittäin löytäneet raskaan medaljongin, jota kukaan ei ollut saanut auki
Ja minne se meni? Roskikseen, vai mitä?
Olen pohtinut asiaa myöskin ja olen samaa mieltä.
se kirjailija aina piilottelee noita "turhia" asioita pitkin kirjaa ja sitte ne onkin tosi tärkeitä yhtäkkii. te ootte aika tarkkasilmäsiä lukijoita. Mutta tossa nimessä mäkin tulin samaan loppu tulokseen että se on siriuksen veli. Mut mistä te ton toisen nimen saitte tietää??
lukee sukutaulussa netissä...