Hei!
Etsin nuoria aikuisia (eli yli 21-vuotiaita), jotka ovat asuneet joskus nuorempina / lapsina Oulussa lastenkoti Onnelassa. Olin itse kyseisessä sijoituspaikassa 90-luvun alussa ja nyt etsiskelen "kohtalotovereitani".
Lapsuus Onnelassa?
24
7754
Vastaukset
- jepppp
Siellä lastenkoti Onnelassa vieläkin joka viikonloppu teitä teinejä.
- Yksi lastenkotilainen
Ei minun tietääkseni siellä enää teinejä paljon näy, on paikan politiikka sen verran muuttunut. Lähinnä lapsia (ongelmaperheistä) ja perheitä. Ne teinit siirretään sieltä melko pikaisesti toiseen paikkaan.
Ja onhan se hyvä, että on paikka, missä olla, jos koti ei ole kelvollinen edes yösijaksi.
Joten, koska etsintäkuulutukseni ei tunnu sinua koskevan, niin jätä vastaamatta, kiitos. Et tunnu ymmärtävän asiasta mitään. - ...
Yksi lastenkotilainen kirjoitti:
Ei minun tietääkseni siellä enää teinejä paljon näy, on paikan politiikka sen verran muuttunut. Lähinnä lapsia (ongelmaperheistä) ja perheitä. Ne teinit siirretään sieltä melko pikaisesti toiseen paikkaan.
Ja onhan se hyvä, että on paikka, missä olla, jos koti ei ole kelvollinen edes yösijaksi.
Joten, koska etsintäkuulutukseni ei tunnu sinua koskevan, niin jätä vastaamatta, kiitos. Et tunnu ymmärtävän asiasta mitään.Vastaaja vitsaili ja luuli olevansa hauska tarkoittaessaan Onnela-baaria tässä vastauksessaan.
- idiootteja
... kirjoitti:
Vastaaja vitsaili ja luuli olevansa hauska tarkoittaessaan Onnela-baaria tässä vastauksessaan.
löytyy joka paikasta! Oli ketju miten vakava tahansa,
aina on joku piripää sekoilemassa sekaan! - Yksi lastenkotilainen
idiootteja kirjoitti:
löytyy joka paikasta! Oli ketju miten vakava tahansa,
aina on joku piripää sekoilemassa sekaan!Niinhän se näyttää olevan; kaikki eivät viitsi "kunnioittaa" keskustelujen aloittajien tarkoitusperiä kovinkaan usein :( Mutta minkäs sille voi...
- Anonyymi
Yksi lastenkotilainen kirjoitti:
Ei minun tietääkseni siellä enää teinejä paljon näy, on paikan politiikka sen verran muuttunut. Lähinnä lapsia (ongelmaperheistä) ja perheitä. Ne teinit siirretään sieltä melko pikaisesti toiseen paikkaan.
Ja onhan se hyvä, että on paikka, missä olla, jos koti ei ole kelvollinen edes yösijaksi.
Joten, koska etsintäkuulutukseni ei tunnu sinua koskevan, niin jätä vastaamatta, kiitos. Et tunnu ymmärtävän asiasta mitään.Olin Onnelassa sisarieni kanssa 1953 -56 ainakin kahteen kertaan. Olen syntynyt 1949,sisareni-47 ja-51.Karmee paikka muistan kauhulla vieläkin.Oli tietenkin se vanha röttelö silloin. Jälkeenpäin kävin katsomassa 1978 .Oli uusi pytinki vieressä.Muistan kun olin päivät sänkyyn sidottuna kun oli mennyt yöllä pissa alle.Onneksi oli viereisessä sängyssä kohtalotoveri Kalervo.Saatiin puhua sentään. Minut löytää Tampereelta.Anna Martikainen ,[email protected]
- n2v+8vss
asuin onnelassan noin 2 vuotta joskus 9vuotiaana ja siirryin sieltä sanginsuuhun jossa meni abaut 8 vuotta olisko ollu joskus 90 luvulla!!
- Yksi lastenkotilainen
Olisimmeko tavanneet silloin lapsina? Itse olin myös Onnelassa 8-9-10 -vuotiaana ja vuodet olivat 1990-92. Pari vuotta itsellänikin siellä vierähti, ennen kuin lähdin sijaisperheeseen.
Olin sellainen vaalea, pitkähiuksinen ja puhelias tyttönen, aina äänessä ja kaikessa mukana :) Oma huone minulla oli pienten puolella, mutta isojen puolella vietin suurimman osan ajasta. - samaan aikaan??
Yksi lastenkotilainen kirjoitti:
Olisimmeko tavanneet silloin lapsina? Itse olin myös Onnelassa 8-9-10 -vuotiaana ja vuodet olivat 1990-92. Pari vuotta itsellänikin siellä vierähti, ennen kuin lähdin sijaisperheeseen.
Olin sellainen vaalea, pitkähiuksinen ja puhelias tyttönen, aina äänessä ja kaikessa mukana :) Oma huone minulla oli pienten puolella, mutta isojen puolella vietin suurimman osan ajasta. - Late vain
ITse olen vm77, ja olin sanginsuussa 9v, n. 8v lähtien ..
- Anonyymi
Yksi lastenkotilainen kirjoitti:
Olisimmeko tavanneet silloin lapsina? Itse olin myös Onnelassa 8-9-10 -vuotiaana ja vuodet olivat 1990-92. Pari vuotta itsellänikin siellä vierähti, ennen kuin lähdin sijaisperheeseen.
Olin sellainen vaalea, pitkähiuksinen ja puhelias tyttönen, aina äänessä ja kaikessa mukana :) Oma huone minulla oli pienten puolella, mutta isojen puolella vietin suurimman osan ajasta.Minäkin oon Onnelassa ollut nuihin aikoihin. Olin tummahiuksinen, todella kovaääninen ja räyhäkäs tyttö.
- entinen kasvatti.
Olen lastenkoti onnelan kasvatti joskus sotaajan jälkeen olin 7vuotta sen jälkeen lähdin maailmalle sain hyvät opit elämän varrelle siellä oli hyvät oltavat ei huolta mistään ikävä joskus vaivasi.
- Anonyymi
Olin Onnelassa 1961-1961, johtajattarena oli Aino Pellikka oli mielestäni kiltti, ymmärtäväinen ja oikeudenmukainen ihminen. Sain rauhallisen paikan siellä, sekasortoisten kotiolojen sijaan. Hyvät muistot niistä ajoista.
- meillä oli aikanaan
v. 1995 menevät Onnelaan ja myöhemmin Sanginjoelta samat poijat loma- ja tukiperheenä hoidossa muutaman vuoden!
Ihania poikia olivat!
Olisivat halunneet meille jäädä ennen noihin paikkoihin joutumista, sanoivat että elkää päästäkö meitä lastenkotiin, ottakaa meille, mutta se oli ikävää että isä oli asumassa lähellä ja oli pahankurinen ns. puukkomies, joten sossut eivät uskaltanee poikia meille "antaa" asumaan!
Tiedämme poikien nykyajoista vieläkin 17 vuoden jälkeen, aika hyvin heillä sittenkin menee, onneksi kaikesta huolimatta! - bvcx
Eikö se ole nykyään Tivoli. Taitaa olla k-18.
- epäonnela
Vanha keskustelu mutta jos joku lukaisee niin eikös tämä "onnela" ole se lasten maanpäälinen helvetti ?
- Juha-1983
Minä olin siellä kanssa 90-luvun alussa. Huoneessani oli minun lisäksi tyttö ja poika jotka oli siskoksia.
- odfgiodgfködk
onnela oli hyvä paikka.
sitten joutu tuommoseen joka oli helvetti.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/10292712/varokaa-leenalan-perhekotia! - Anonyymi
Hei, olen 23v tyttö ja olin onnelassa alle 1-vuotiaana.
- Anonyymi
Asuin 1973 onnelassa. Wanha rakennus purettiin joskus 80-luvun alussa ja tilalle tiilinen uusi. Wanha oli kuin Pitkätossun huvikumpu. Nyt tämä tiilinen uusi myös puretaan
- Anonyymi
Etsitkö vielä? Täällä olisi yksi ja olisi kova halu löytää jotain muistikuvia tukemaan..
- Anonyymi
Moikka
Mä olin noin vuonna -92 mun siskon kanssa Onnelassa, en tiedä kuinka kauan.
Sijoitettiin sieltä Ylivieskaan sadistiseen sijaisperheeseen josta takaisin onnelaan 13 vuotiaana, olin silloin siellä muutaman kuukauden josta siirrettiin nuorisokotiin.
Mulle voi laittaa viestiä vaikka Kikissä, JackooJkl - Anonyymi00023
Olin Lastenkoti Onnelassa v 1964. Minulla vain turvalliset ja hyvät muistot. Kotini oli kauhujen paikka.
- Anonyymi00024
En muista v 1964 ketään muita nimeltä kuin romaanitytön. Hänen nimensä oli Ilse.
Onko kukaan ollut samana vuonna lastenkodissa? Olin tuolloin 8v.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1332309Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n622227Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi511904EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt701602Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan971451- 961439
Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1161319Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311200Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191171- 701053