NEUVOA TEILTÄ

Tuli tuossa käytyä aikana muutamana Mensan järjestämässä testitilaisuudessa ... tulos 156! Nyt mietin mitä haluaisin tehdä isona, oikeasti! Toisaalta älykkyys kannattaisi hyödyntää jollain tavoin tehtäessä opiskelusuunnitelmia, toisaalta taas olen hirvittävän peruslaiska, vailla kovinkaan korkeaa kunnianhimoa. Pyrkiäkö yliopistoon vai ei, ja mille alalle. Sosiaali-, ja terveysala kiinnostaa jossain muodossa, myös psykologia. Miksi elämän ja valintojen pitää olla näin vaikeaa?
4350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jaa.

Et sinä toisilta voi neuvoa tuollaisessa kysyä.

Valitset sitä, mikä kiinnostaa. Ei pitäisi älykkyydellä ole mitään tekemistä siihen, mitä työtä teet.
Oikea älykkyys on arkielämän juttuja, ei mitään korkeassa asemassa olemista...

Ei kannata yliopistoon lähteä, jos ei yliopisto itsessään kiinnosta.

Äänestä

Itse sain hieman tuota suuremmankin luvun, mutta enpä tuolla pelkällä lukeman tietämisellä ole edennyt elämässäni ollenkaan. Aivan yhtä laiska ja olematon kaveri (sananparsi Sic Transit Gloria Mundi muistaen) olen tässä maailmassa joka tapauksessa. Sitä paitsi en pidä minään näitä enimmäkseen matemaattista lahjakkuutta testaavilla numeraalisia tuloksia antavia kokeita. Kanssaeläjäni tuskin myöskään arvostavat minua ihmisenä tuon ÄO-lukemani perusteella.

Miksikään maailmanmieheksi en ole 20 ikävuoden jälkeen enää haaveillut. Henkinen kehitys on vienyt itseni kohdalla hyvinkin vaatimattomiin tavotteisiin. Opiskelen yliopistossa, mutta mitään ammatillisia, saatika suurempaa kunniaa havittelevia tavoteita ei kohdallani enää ole olemassa. Olen ennemmin ns. hyvä (ja humaani) ihminen kuin varakas ja "arvostettu" suurmies. Viihdyn aivan yhtä hyvin ns. intellektuaalien henkilöiden kuin tavallisten "tahvojenkin" joukossa.

Ihmisten ÄO-älykkyys ei merkitse minulle mitään ja erittäin hyviä kokemuksia minulla on Sinun saamaasi lukemaasi verratessa paljon vähäisemmän ÄO-lukeman omaavista henkilöistä. Ihmisen "älyllinen tyhmyys" ei tee hänestä heikompaa tai huonompaa kuin "ÄO-jättiläiset".

En usko, että kenenkään kannattaa ajatella "kansallista" etua omaa tulevaisuuttaan kehitellessään. Sitä paitsi ainakin omassa lähipiirissäni 160 kieppeillä pyörivät Mensan ÄO-lukemat eivät tunnu olevan harvinaisuuksia, joten aivan yli-ihmisen kuosiin en suosittele itseänsä kenenkään noita tai ylempiäkään lukemia testeistä saaneita asettelemaan.

Blumenbachin, Gobineaun, Bindingin, Hochen ja kumppaneiden maailmaan en kehoita ketään älykkyyksineen lähtemään. Pelkkä älykkyys ei ole minusta korrekti tapa luokitella ihmisiä, eikä sen ole sen enempää syytä olla sanelemassa kenenkään tulevaisuuden missioita.

Ihmisen tekemisillä ja tekemättä jättämisillä ei yksilöitä tarkastellen ole merkitystä esim. tuhansien vuosien kuluttua. Yksittäinen henkilö voi toki saada "paljon" aikaan lyhyttä ihmiskuntaa koskevaa periodia tarkastellessa, mutta makrotasolla on turhaa kuvitella olevansa mikään jumalasta seuraava.

Elämän vaihtoehdot on jokaisen itse punnittava ja vaikeaa tulevaisuuden hallinta on aina. Kuitenkin kannattaa asettaa tavoitteita luodessaan itsensä yhdeksi pieneksi hyttysen kuseksi maailman merissä, jolloin suhteutus omiin vaikutusmahdollisuuksiinsa suhteessa maailman menoon on aika osuvasti simuloitu.

Äänestä

Yliopisto-opinnoissa älykkyyttä tärkeämpää on aito kiinnostus opiskeltaviin asioihin ja alaan sekä tahto menestyä ja tehdä sen eteen töitä. Tämä pätee niin ikään työelämässä. Toki älykkyydestä on etua, mutta kirjan kansien välissä olevia asioita ei opi lukematta, oli sitten kuinka älykäs tahansa.

Itselläni on sellainen ongelma, että olen keskimääräistä selvästi älykkäämpi, mutta toivottoman laiska. Vaikka yo-kirjoituksista kirjoitinkin loistopaperit tekemättä koko kouluhistoriani aikana käytännössä mitään, olen nyt yliopistossa ollut suurissa vaikeuksissa, koska en ole missään vaiheessa oppinut tekemään töitä oppiakseni.

Suosittelisin valitsemaan alan, jota kohtaan oikeasti tunnet mielenkiintoa - muilla aloille ÄO:si ei auta sinua tuon taivaallista.

Äänestä
  • Unohdin mainita, että opiskelin ensin vuoden tekniikkaa ennen päätymistäni kaupan alalle. Tähän liittyen paras neuvo, mitä voin sinulle antaa kuuluu seuraavasti:

    Älä pelkää tehdä väärää valintaa, sillä mikäli valintasi osoittautuu vääräksi, voit asian vielä myöhemmin korjata valitsemalla toisin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KYSYISIN! kirjoitti:

Tuli tuossa käytyä aikana muutamana Mensan järjestämässä testitilaisuudessa ... tulos 156! Nyt mietin mitä haluaisin tehdä isona, oikeasti! Toisaalta älykkyys kannattaisi hyödyntää jollain tavoin tehtäessä opiskelusuunnitelmia, toisaalta taas olen hirvittävän peruslaiska, vailla kovinkaan korkeaa kunnianhimoa. Pyrkiäkö yliopistoon vai ei, ja mille alalle. Sosiaali-, ja terveysala kiinnostaa jossain muodossa, myös psykologia. Miksi elämän ja valintojen pitää olla näin vaikeaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu