Heippa!
Täällä kuukautiset 2 viikkoa myöhässä. Testin tein viikko sitten ja näytti negaa. Valkovuoto runsasta, pissattaa usein, väsyttää AIVAN kamalasti ja paleltaa ihan kummallisesti (kädet ja jalat aivan jäässä). Ehkäisy jätettiin pois kolme kuukautta sitten, luomut tuli, mut nyt ei mitään. Kertokaapa nyt joku, että voisinko olla raskaana vai johtuuko mahdollisesti vain pillereiden lopettamisesta? Kauanko odottaa ennen kuin menee lääkärille?
Kiitos kaikille!
Terv. MIMMI
Täällä kuukautiset 2 viikkoa myöhässä. Testin tein viikko sitten ja näytti negaa. Valkovuoto runsasta, pissattaa usein, väsyttää AIVAN kamalasti ja paleltaa ihan kummallisesti (kädet ja jalat aivan jäässä). Ehkäisy jätettiin pois kolme kuukautta sitten, luomut tuli, mut nyt ei mitään. Kertokaapa nyt joku, että voisinko olla raskaana vai johtuuko mahdollisesti vain pillereiden lopettamisesta? Kauanko odottaa ennen kuin menee lääkärille?
Kiitos kaikille!
Terv. MIMMI
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mulla oli sillon kun pillerit lopetin, menkat aivan sekasin. Ekat tuli normaalisti ja sen jälkeen meni puol vuotta ennen ku pysty sanoo et on ees jotenki säännölliset. Kierto heitti jopa kahdella viikolla. Just kun olin seuraavana päivänä menossa ostamaan testiä, ne alko.
Näin täällä. Kai se on hirveesti ihmisestä kiinni, ja siitä mitä merkkiä oot syöny ja kuinka kauan.
Toki jos susta tuntuu niin kannattaahan sitä lääkäriltä käydä kysymässä onko kroppasi vaan sekasin vai mikä on.
kävi vähä samalla lailla.. joku 4 kuukautta oli menkat ihan sekasin pillereitten lopettamisen jälkeen.. ja mäkin tein testin ku olin tuntevinaan kaikenlaisii oireita ja ku menkat oli myöhässä mut negaa näytti, sit odotin viikon ja sit soitin neuvolaan, käski odottaa menkkoja viel muutaman päivän ja sit tehä uus testi.. no sen tein ja testi näytti taas negaa, sit parin päivän päästä ne menkat alkoki.. eli ne oli yhteensä 3 viikkoo myöhässä... ja kyllä mulle ainaki sielt neuvolast sanottii et testit on luotettavii ja sullaki kuitenki menkat ollu viikon myöhässä ni kyllä sen melkee olis pitäny jo totuus näyttää.. mut odottele nyt viel jonku aikaa ja testaa sit uusiks, mut ei kannata liikaa toiveilla, muuten tulee liian iso pettymys, mulle ainaki käyny nii..
oli puol vuotta pillereistä kierrot noin 3 viikkoo ja todella niukat menkat.. kesällä kolmessa kierrossa ihme vuotohäiriöitä menkkojen välilläkin ja nyt on jo muuten vähä tasottunu ja muuttunu säännöllisemmiks mut epäilyttää silti toimiiko systeemit vieläkään kunnolla, en tiedä ovuloinko ollenkaan. Ja siis pillereiden lopettamisesta on nyt vuosi, että tällein...
Vuoden vaihteeseen oon harkinnu lääkäriä jollei mitään oo vieläkä tapahtunu.
Parin viikon heitot kuulostaa taivaalta kun aattelee omaa tilannetta. Tyhjennysvuoto normaalisti ja nyt KOLMEN KUUKAUDEN kierto. TK:ssa eivät tehneet mitään. Huomenna yksityiselle tutkituttamaan tämä homma.
terveyskeskuksissa... Mulla kk odottelua heinäkuusta asti, terveyskeskuksessa kävin ja samantien pisti labratesteihin. Nyt tuloksia odotellaan ja jatko päätetään, kun tulokset tulkittu.
Mulla ihan sama tilanne, mutten ole vielä mennyt TK:seen. Joko tuli tulokset & mikä on hoito?