Seminologin hommiin?

TeemuTee

Moi!

Olisin kiinnostunut kuulemaan ajatuksia niiltä, jotka ovat töissä seminologina tai ovat käyneet toimilupakurssin.
Itte oon ollu pari vuotta muussa ammatissa koulun jälkeen, mutta siirtymässä agrologi tai -nomi -koulutukseen. Samalla aion silpaista tuon seminologin tutkinnon ja ehkä vuoden pari tehdä sitä hommaa. Olen ollu aikanaan sukulaisten karjatilalla lomittamassa ja töissä teini-ikäisenä. Nyt navetta ollu tyhjillään jo n. 10 v, joten kosketus karjaan on ollu maatalousnäyttelyn varassa : )

Parit kysymykset olisi mielessä:

-Miten seminologikurssin koulutus järjestetään varsinaisen siemennyksen opettelun osalta? Onko se kuolleilla eläimillä vai jollain "keinoelukalla?"

-Miten varsinainen siemennys tapahtuu? Toki entisenä hännänpitelijänä tiedän, mitä minnekin työnnellään, mutta on jääny nk. tekniikka epäselväksi. Muistan, kuinka siementäjät lappavat suolen sonnasta tyhjäksi, mutta onko sen tarkoituksena hieroa sukuelimiä samalla? Tuntuu, että lehmät "jäävät seisomaan", kun sitä tyhjennystä tehhään.

-Miten paljon on vapaita seminologin paikkoja? Ja onnistuuko myös semmonen osa-aikasuus? Että tekee tietyn osan viikosta tai vaikka jonkin osan vuodesta?

Että tuommosia tuli mieleen. Kiitos, jos joku "ammatilainen" osaa vastata.

-Teme

6

7860

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kerrot

      fantasiasi jossain muualla osastolla.

    • aika

      tyhjentävästi vastattu. Itse lisäisin vielä sen että jos aiot siihen mennä opiskelemaan, kyllä ne siellä sitten kertovat.

    • Agrologi

      - Seminologi koulutuksessa aluksi siemennystä harjoitellaan lehmän kohtuihin (tätä tehdään esim. yhtenä päivänä) Siis teurastamolta haetaan teurastettujen lehmien kohtuja munasarjoja tutkitaan niiden rakennetta ja sitä mihin siemennyspilli tulisi viedä siemennettäessä.

      Sen jälkeen siementämistä harjoitellaan teuraslehmillä eli lehmillä, jotka on tuotu teurastamolle, mutta joita ei ole ehditty teurastaa. Harjoituksissa seminologi-opiskelija vie siemennyspilliä muistuttavan "sähköanturin" lehmän kohtuun siihen kohti mihin laittaisi siemennyspillin siemennettäessä ja anturilla poltetaan tähän kohti merkki (lehmän kohdussa ei ole tuntoa, joten polttaminen ei tuota lehmälle kipua). Kun lehmät on teurastettu kohdut avataan ja merkit tarkistetaan (eli onko opiskelija osunut oikeaan kohtaan). Kunkin opiskelijan pitää saada tietty määrä osumia (eli oikeaan kohtaa poltettuja merkkejä), ennen kuin pääse semilogin mukaan harjoittelemaan siemennystä oikeasti tiineyttämisen tarpeessa olevilla lehmillä.

      -Mielenkiintoinen teoria, mutta valitettavasti ei ihan pidä paikkansa.

      Siemennettäessä seminologi työntää siemennyspillin lehmän emättimeen ja sen jälkeen kätensä lehmän peräsuoleen. Peräsuolessa olevalla kädellä seminologi tunnustelee suolenseinämän läpi kohdunkaulan ja ottaa siitä otteen (edelleen suolen seinämän läpi). Sitten hän ohjaa siemennyspillin pään läpi kohdunkaulan (työntää sillä kädellä joka ei ole lehmän sisällä pilliä eteenpäin ja pitää kohdunkaulaa oikeaas asennossa sillä kädellä joka on lehmän peräsuolessa.) Kun siemennyspillin pää on ohittanut kohdunkaulan ja se on oikeassa kohdassa kohdussa seminologi ruiskuttaa pillissä olevat siittiöt kohtuun ja vetää käden pois peräsuolesta ja pillin pois emättimestä.

      -Semilogien paikkoja on jonkin verran auki. Eripuolilla Suomea tilanne on erillainen. Mahdollisuuksista toimia osa-aikaisesti minulla ei ole tietoa.

      • semmari

        kapillaariahan ei tyhjennetä kohtuu vaan cervicin jälkeen lasku tapahtuu kohdun runko-osaan. Siististi ja napakasti.

        Keinosiemennys lupakursseja järjestetään ja se antaa valmiuden siementää OMIA LEHMIÄ. Ei siis naapurin. omien lehmien siemennykseen riittää 10 läpäisyä.

        Jos haluat seminologiksi kentälle jossa siemennät vieraita lehmiä, tulee sinun läpäistä ammattitutkinto joka kestää sen n.10kk. Sinä aikana tulet oppimaan lisääntymisfysiologiasta alkaen kaiken. Silloin ei 10 läpäisyä enään riitä.

        Soittele esim Mäntsälän ammattiopistoon tai kauhajoelle ja kysele lisää info sieltä.
        Tai käy katsomassa nettisivut.


      • zemmari
        semmari kirjoitti:

        kapillaariahan ei tyhjennetä kohtuu vaan cervicin jälkeen lasku tapahtuu kohdun runko-osaan. Siististi ja napakasti.

        Keinosiemennys lupakursseja järjestetään ja se antaa valmiuden siementää OMIA LEHMIÄ. Ei siis naapurin. omien lehmien siemennykseen riittää 10 läpäisyä.

        Jos haluat seminologiksi kentälle jossa siemennät vieraita lehmiä, tulee sinun läpäistä ammattitutkinto joka kestää sen n.10kk. Sinä aikana tulet oppimaan lisääntymisfysiologiasta alkaen kaiken. Silloin ei 10 läpäisyä enään riitä.

        Soittele esim Mäntsälän ammattiopistoon tai kauhajoelle ja kysele lisää info sieltä.
        Tai käy katsomassa nettisivut.

        paitsi että kohdun runko-osa ON kohtu...


    • heppatyttö95

      kyllä töitä löytyy. soittele mulle 040-5262826..palkka ois 1000000e vuodes...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      68
      3219
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3087
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      2952
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      66
      2631
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2132
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      61
      1699
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      25
      1667
    8. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1659
    9. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1655
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      59
      1576
    Aihe