Ulkoisesti, entä sisäisesti?
Onko helppo arvioida tapaamasi ihmisen ikävuodet, vai mietitkö edes sellaista koskaan?
Minkä ikäinen olet ;)
47
2580
Vastaukset
- Ellen
Olen syntynyt 1961, muutaman kuukauden kuluttua täytän 46 vuotta. Henkinen ikäni... Vaihteleekohan se seuran mukaan vai mielialojeni mukaan; Miten käyttäydyn yleisesti ottaen... Kuka määrittelee minun sieluni **aikuisuuden** ?
Kohtaamillani ihmisillä on ikä, joko minua vanhempi tai minua nuorempi, käyttäytymisestä tai ulkoisesta olemuksesta riippuen. Ehkä kunnioitan enemmän kuitenkin vuorovaikutuksen/kohtaamisen merkitystä kuin ikää...sielun aikuisuutta ei tarviskaan määritellä.
Seurakin voinee vaikuttaa mielialoihin, ja mielialat lähes kaikkeen..
Jotenkin en arvannut, että saisin vastauksissa paljon oikeita ikävuosia,
mutta niissähän on lähtökohta. Joskus enemmän, toisinaan vähemmän tasapainolle..
vai mikähän ois oikea sana..
- AROSUSI-09
Eli kuukaus takaperin ylitin neljänkympin rajapyykin.Välillä tunnen itteni parikymppisex,välillä satavuotiaax:P Kyllä juu tulee yleensä arvioitua että toi ja toi on varmaan sen ja sen ikäinen ja aliarvioin helposti nuorempiani.Sen synnin tunnustan.
- blackwomans
eli syntynyt -61.
en koskaan ajattele ihmisten ikää,joskus käytös kertoo ihmisestä hyvin paljon,
sekä ajatusmaailma.
itse olen välillä aikuinen välillä lapsi,
senhän myös huomaa jos lukee minun ajatelmia täältä:)
ei vaan aina jaksa olla niin asiallinen,mutta eihän sitä edes tarvikkaan.
huumoria olla pitää,on ihminen minkä ikäinen tahansa;)..heittäytyä leikkiin, vaikkapa 3-6 -vuotiaa lapsukaisen kanssa.
Jostain syystä, se ei edes tuota suuria vaikeuksia ;)
Tunnen myös 85 vuotiaan mummon, jolla on
huumori mukana lähes koko ajan.
Se on tosi piristävää, ja kannustavaakin :)
- tomppa2006
syntyneenä olen 45-vuotias, mutta sen huomaa ainoastaan ulkonäöstä. Aikuistuminen on vielä pahasti kesken.
Tapaan työssäni hyvin paljon ihmisiä ja mietin todella usein minkä ikäinen ihminen on kyseessä. Loppujen lopuksi arviointi on melko helppoa, ei montaa vuotta heitä edes naisten kohdalla.- Sanin*
..sitte normaalia 'harjaantuneempi' silmä katsomaan,
jos saat oikeastikin tietää tapaamiesi ihmisten iät.. - tomppa2006
Sanin* kirjoitti:
..sitte normaalia 'harjaantuneempi' silmä katsomaan,
jos saat oikeastikin tietää tapaamiesi ihmisten iät.....nykyään on työpaikoilla niin paljon kaikenlaisia rekistereitä, että ei ole vaikea selvittää ihmisen ikää.
Lisäksi aina joku tietää...juoruilua...
Eli tarpeeks vanha ulkoisesti, mutta sisäisesti täys kakru...:)
En varmaan vanhene koskaan...
Parempi,kun ei koskaan arvioi ihmisen ikää ulkonäön mukaan...Mun piti kerran tehdä se,ja mä sanoin sille rouvalla,et se on noin 65v...no,se oli 36v....En mä ois voinu sitä mitenkää tietää,ku se oikeesti näytti ihan vanhalta tummulta...:¤Menikö huumorin piikkiin vai mitä tapahtui..
Vois kuvitella 15 v sinne tai tänne, mut lähes tuplat..Sanin kirjoitti:
Menikö huumorin piikkiin vai mitä tapahtui..
Vois kuvitella 15 v sinne tai tänne, mut lähes tuplat..mitenkään loukkaantunut..Laitettiin vain nauruksi koko juttu.....Mä aattelin,et se tais olla niitä ihmisiä,jotka kipottelee usein...
- Pussipuskapiru
samoin kävi mullekin, parempi kun ei arvuuttele ihmisten ikää ainakaan ääneen:)
Pussipuskapiru kirjoitti:
samoin kävi mullekin, parempi kun ei arvuuttele ihmisten ikää ainakaan ääneen:)
Sinäki oot vielä hengissä...:))
- niisku-myy46
Oikeasti 46 vee, mutta monet kyllä erehtyvät luulemaan noin nelikymppiseksi, jopa allekin.
Sisäisesti olen varmaan kolmekymppinen. Tykkään rokista jne. Tanssimusiikki ei kiinnosta, ei silti, että tulisi käytyä missään.
Ikää on tosi vaikea arvioida. Eikä juuri tule kyllä mieleenkään ;) Useimmiten tunnen itseni vanhaksi tädiksi :)..jos joskus 'humppa -paikkaan' eksyy, voi alkaa ahistaa.
Mitenhän sitte, kun eläkeläisten päivätanssit on ainoat pippalot, kun tulis kyseeseen ;)
Mun äitini ähkäisi mut maailmaan...
vuonna 1961... eli olen 45 v.
Ja sitten noihin vaikeampiin arvioihin itsestä... se kun itse sanottuna ei ole mitenkään helppoa... mutta pläjäytetään nyt jotakin... ;)))
Luulisin olevani ulkoisesti 40-45 vuotiaan väliltä ja sisäisesti ehkä jotakin samaa luokkaa... vaihtelevalla menestyksellä tosin...Sanin kirjoitti:
..taisit saada myös hyvät geenit (positiivisuus yms)äiskältä.. ja iskältä :))
sainkin... mutta...
kyllä se taitaa olla enemmän tuon äiskän puolelta... mutta en täällä sen enempää... ;)))
- Tok-Fia
46 ja ai,ai,,luonteeltani hmm..joskus 20 joskus 46 riippuu tilanteesta:))
Tähän mennessä ainakin.. syntymävuosi 1959.
Nuorena en koskaan ajatellut, että joku on "vanha".
Nykyisin näkee joskus esim. auton ratissa ihan lapsukaisia, vaikea uskoa, että vähintään 18 v.
Hyviä ajatuksia yläpuolella..
Ikä on vain numeroita, välillä tuntuu itseltäkin muutama vuosikymmen häviävän jonnekin :)- kikakakkonen
...siis fyysisesti. En ikinä antaisi kenenkään uupua työn takia puolikuoliaaksi. Luulen, että saatan palautua jonnekin 60v taaksepäin joku päivä???
- kikakakkonen
Sanin kirjoitti:
sitte vähä paremmaksi ;)
Mutta sulla uusi elämä edessä, luin toisaalla.
Onnea sille, ja sulle :)...on pakko kiertää suon kautta, niin kai se askel kevenee :)
Anteeksi tämä valittelu, mutta en ole naismuistiin ollut näin tukossa ja väsynyt kuin nyt. Hengailen täällä, etten nukahtaisi pystyyn.
- JMTÅ
Korvienväli 27-, jutut 17-vuotiaan , kunto Tutankhamonin.
- JMTÅ
Joskus jossain "palaverissa" (portugalin johdannainen ja tarkoittaa paskanjauhantaa)tulee yllätettyä itsensä mietteestä että mitäköhän minä täällä teen kuuntelemassa noitten vanhojen homekorvien jorinoita ja sitten kun avaa suunsa niin ne ottaa vielä "meikun" jutut tosissaan. Ainoa vaan että ne muut ovat vasta jotain 35-45 vee, mutta valmiita eläkkeelle kun koulu on opettanut heidät tekemään tulosta verenmaku suussa.
- Cloetta
Olen 47-vuotias ja tunnen olevani sen ikäinen. Ehkä näytän nuoremmalta itseäni vanhempien silmissä mutta varmasti ikäiseltäni parikymppisten mielestä. Olen nuorekas mutta koen kuitenkin olevani keski-ikäinen ja ihan positiivisessä mielessä. Haluan olla aikuinen ja mielestäni käyttäydyn kuin aikuinen eli otan vastuun sanomisistani ja tekemisistäni sekä joniilaista itsekuriakin impulsseihin löytyy. En ole kalkkis ja luovuutta ja innokkuutta riittää, sehän ei ole ikävuosista kiinni.
- Pedro Panasonic
Cloetta kirjoitti:
Olen 47-vuotias ja tunnen olevani sen ikäinen. Ehkä näytän nuoremmalta itseäni vanhempien silmissä mutta varmasti ikäiseltäni parikymppisten mielestä. Olen nuorekas mutta koen kuitenkin olevani keski-ikäinen ja ihan positiivisessä mielessä. Haluan olla aikuinen ja mielestäni käyttäydyn kuin aikuinen eli otan vastuun sanomisistani ja tekemisistäni sekä joniilaista itsekuriakin impulsseihin löytyy. En ole kalkkis ja luovuutta ja innokkuutta riittää, sehän ei ole ikävuosista kiinni.
Miten määritellään vastuunkanto Helpohkoissa asioissa se on helppo kantaa mut kun tulee vähänki vaikeampi asia useimmat meistä katselee ympärilleen mistä löytyis se kenen vika se on tällä kertaa tai kenell telegoida asia eteenpäin itse pääsee hieroo käsiä yhteen ja todeta huh huh tulipa se/hän sopivasti.Ja mielestäni vastuunkanto tai kannottomuus ei ole ikä asia olen toiminut luottamusmiehenä ja voin vakuuttaa et iällä ei asiassa ole mitään merkitystä
- vastuunkantoa
Pedro Panasonic kirjoitti:
Miten määritellään vastuunkanto Helpohkoissa asioissa se on helppo kantaa mut kun tulee vähänki vaikeampi asia useimmat meistä katselee ympärilleen mistä löytyis se kenen vika se on tällä kertaa tai kenell telegoida asia eteenpäin itse pääsee hieroo käsiä yhteen ja todeta huh huh tulipa se/hän sopivasti.Ja mielestäni vastuunkanto tai kannottomuus ei ole ikä asia olen toiminut luottamusmiehenä ja voin vakuuttaa et iällä ei asiassa ole mitään merkitystä
Jokaisella on oma mielipiteensä. Olen täysin samaa mieltä, että iältään vanhempi voi olla hyvinkin vastuuttomampi kuin nuorempi ihminen mutta aikuisuuteen ja kypsään käytökseen se kuuluu. Se, mitä vastuunkannolla kukin käsittää perustuu pitkälti omiin kokemuksiin ja lapsuuden esimerkkeihin. Sinullakin on ilmeisesti kokemusta vastuuttomuudesta yms. koska noin tartuit lillukan varteen.
- Pedro Panasonic
vastuunkantoa kirjoitti:
Jokaisella on oma mielipiteensä. Olen täysin samaa mieltä, että iältään vanhempi voi olla hyvinkin vastuuttomampi kuin nuorempi ihminen mutta aikuisuuteen ja kypsään käytökseen se kuuluu. Se, mitä vastuunkannolla kukin käsittää perustuu pitkälti omiin kokemuksiin ja lapsuuden esimerkkeihin. Sinullakin on ilmeisesti kokemusta vastuuttomuudesta yms. koska noin tartuit lillukan varteen.
Niinpä omia kokemuksia luettlin en ole parempi kuin muutkaan en eres väittänyt niin.
Minä olen aito 50-lukulainen, ainakin muutaman kuukauden;)
Eli siis kalenterin mukaan täytin 47 vuotta mutta enhän minä voi olla kuin 22v kun äitini on 25v;)
Henkinen "minä" heilahtelee sitten 20-60v välillä! Puolessa välissä tätä elämää olen kun 100-vuotispippalot olen päättänyt viettää sit joskus;)50-lukulaisten 'kerhoon' ;)
Päätös viettää 100-vuotiskemut, varmasti auttaa asiaa, että ne myös vietetään :))
- Animus
Oon virallisesti 43v. Ulkoisesti taidan näyttää kulahtaneelta kolmekymppiseltä ja sisäisesti oon toisaalta 16v kapinallinen mut toisaalta lähemmäs eläkeikää. Ota siitä sitten selvä ;)
Toisaalta mietin ihmisten ikiä aika paljonkin. Johtunee siitä että oon niin ihanan sinut keski-ikäisyyden kanssa (kun löysin sen oman kauan sitten) ja välillä katson huvittuneena duunin nuoria...kun ne luulee et niillä on hauskaa... :DDD Yritän etsiä toisiakin yli nelikymppisiä jotka pitävät iästään, toistaiseks ei oo löytyny, jossei kunnon taistelua niin pientä matsia aikaa vastaan aina. - Mysteriet
Vaikeaa välillä muistaa omakaan ikä (39)...
Kun katselen vaikka töissä sitä "nuorta polvea", tulee usein mieleen, että antaako niitten äiti niille tosiaan luvan olla niin myöhään ulkona...
Joskus taas, kun on tekemisissä tiukkapipojen kanssa, sitä tuntee olonsa ihan teiniksi (vaikka ne tiukkikset olisivat nuorempiakin kuin itse...) ;D - retros
ja ajattelinkin tässä hetki sitten,kukahan mut laittais huoneeseen "pyöreähköön"?
Eli mielihalut ja näkemykset laidasta laitaan.
Tykkään jazzista,rokista soulista ja popista jne...
Tykkään nuorisomusasta ja vanhempien...
ET lehti on muuten tosi hyvä lehti,mutta koululaisenkin luen!
Parhaimpia ohjelmia tulee TV 1 ja kaks,mut ne muutkin ovat tosi jännittäviä!- retros
Grease ja Saturdaynight fever musikaalit!!
Parempia ei vielä eteen tullut! retros kirjoitti:
Grease ja Saturdaynight fever musikaalit!!
Parempia ei vielä eteen tullut!..mieleen parempia.
Mutta jostain hitosta pukkaa vähän nostalgista oloa noista musikaaleista ;)
- Pussipuskapiru
ikää.
Se on vaan vuosia, joku vanha voi olla sisäisesti nuori ja nuori kokenut jo niin paljon että on vanha..
Oikeesti olen jotakin 15 ja 90 väliltä..riippuu paljon päivästä.
Joskus kun katsoo aamulla peiliin aattelee että vanha isoäitinikö siellä luuraa, mut kun vähän heräilee ja vetää ryppyvoidetta naamaan niin eihän se kuva niin vanhalta näytäkään.
Kyllä ikä on enemmän tunnetila...väsyneenä on vanha ja pirteänä nuori:)
En osaa arvioida ihmisten ikää, enkä ole uskaltaut enää yrittääkään kun kerran luulin tytärtä äidiksi ja päin vastoin..Onneksi en sanonut sitä ääneen.. - (.)Y(.)
Sisäisesti.. vapaa, villi ja nuori..
höysteenä, eletty elämä ja sen,
mukanaan tuoma oppi.. ;))
Syntymäpäivinä.. täytän aina 2?.. :))
Jakolaskulla, saa iästä puolet pois.. :DDD
Aika helppoa arvioida toisen ikä,
mutta virheitäkin sattuu joukkoon.. :)..se aina osaat laittaa kirjaimia, tuntuu että oikeaan järjestykseen :)
Tuota oppimaansa kun vielä osaisi käyttää..
*puhuu omasta puolestaan vain* :))
Itse täytin juuri 40v.Olo vaan tuntuu nuoremmalta.Elikkäs mieli ei ole hyväksynyt tätä ikää vielä,kun taas kroppa on:)Painovoima alkaa vaikuttamaan pikku hiljaa.Eteenpäin kuiteskin mennään ja aika kuluu.Ihminen on niin vanha,miten hän ikänsä kokee..vanha fraasi kylläkin...
..hyväksymistä, eihän 40 vielä ole ikä eikä mikään ;)
Tiedän eräänkin läheisen, joka alkoi nelikymppisenä juosta.
Maraton meni viimekesänä kivasti alle 4 tuntia, ihailtavaa? :)
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1216020- 292110
- 1771942
Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.661114Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101113Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä24997- 73987
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24892Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42887Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12755