Telineitä tekemään

Vuokratelineet tuntuvat oleva kiven alla ja kalliitakin vielä. Henkilönostin ei oiken mahdu...

n. 6 m korkean päätyseinän ulkovuoraus sekä räystäslaudat ja -tiilet vielä laittamatta.

Telinettä tekemään lankuista siis.
Löytyisikö simppeliä ohjetta, ettei tarttis mututuntumalla kiipeillä.
53722
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Missä rakennuskohteesi sijaitsee ja
miten leveästä tellingistä on kyse?

Saksilava ei ehkä mahdu, mutta hinattavan hlö-nostimen ei välttämättä tarvitse mahtuakaan. Riittää, kunhan puomissa on tarpeeksi pituutta. Esim. 26 metrisellä ulottuu aika hyvin, eikä vuokratkaan ole oikeasta paikasta kysyttynä hirveitä.

Äänestä

menetelmällä kakkosneloset pystyyn, niihin poikkipuut sopiville korkeuksille ja näitä talon seinustalle parin metrin välein. Poikkipuiden päälle vaneritasot tai lankut kulkuteiksi.

Pystytolppaparit kiinnitetään seinään jos mahdollista ja tuetaan vinotuilla toisiinsa ja myös ulkopuolta kaatumisen estämiseksi.

Tarkastuta ne telineesi vastaavalla mestarilla ennenkuin sinne menee ihmisiä töihin.

Äänestä

Mulle löytyi haki-telineet yhdellä puhelulla. Soitin Ramirentiin, kun se sattui olemaan lähin vuokraamo. Vuokrahintaa en edes tarkkaan muista, mutta se on mitätön seinään menevään materiaaliin verrattuna.

Helposti siirrettävät alumiinitelineet ovat melko arvokkaita. Mutta silloin kun niitä tarvitaan, hinat ei ole kynnyskysymys.

Itse puusta tehtynä tulee tosi kalliit telineet.

Äänestä
  • saa halvimmat ja kun purkuvaiheessa vetää naulat talteen ja oikoo ne niin niillä voi tehdä kesämökin myöhemmin.

    Eikä tuore kakkosnelonen maltaita maksa kaupassa.

    Äänestä

  • puista kirjoitti:

    saa halvimmat ja kun purkuvaiheessa vetää naulat talteen ja oikoo ne niin niillä voi tehdä kesämökin myöhemmin.

    Eikä tuore kakkosnelonen maltaita maksa kaupassa.

    Kun ostimme kunnon kakkosnelosta kilometrin=500€, saimme tehtyä sivun kerrallaan kunnon telineet jossa työskentelytaso 2-3m korkeudessa. On muistettava käyttää 4" nauloja ja varmistaa vinotuilla ettei "telinehäsäkkä" kaadu. Turvakaiteet on syytä tehdä kunnolla ettei kukkaan kömpelö putoa alas.
    Sitten kun ulkoseinäsivu oli vuorattu,purimme ja siirsimme seuraavalle sivulle. Helppoa.
    Parasta omissa telineissä on että vaikka ne unohtuisi talveksi paikalleen, ei niistä maksa vuokraa. Lisäksi itsetehdyt ovat paljon tukevammat. On kolmenkymmenen vuoden kokemusta huojuvista alumiinitelineistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pitänee ryhtyä kirjoitti:

Vuokratelineet tuntuvat oleva kiven alla ja kalliitakin vielä. Henkilönostin ei oiken mahdu...

n. 6 m korkean päätyseinän ulkovuoraus sekä räystäslaudat ja -tiilet vielä laittamatta.

Telinettä tekemään lankuista siis.
Löytyisikö simppeliä ohjetta, ettei tarttis mututuntumalla kiipeillä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu