Tässä se taas nähtiin, jääkiekkoilija saa öykkäröidä miten haluaa, ilman rangaistusta. Seura maksaa kaikki pelaajan aiheuttaman tappelun kulut.
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei SM-liigalla ole mitään valtaa sakottaa suoraan yksittäisiä pelaajia. Nielikäinen on tehnyt sopimuksen HIFKin kanssa, ei SM-liigan. Riippuu sitten sopimuspykälistä että voiko HIFK rangaista Nielikäistä esim. pidättämällä osan tämän palkasta jne. koska on aiheuttanut seuralle sakot.
Seurahan voi sitten rangaista pelaajiaan, jos haluaa.
Lisäksi mm. Nielikäinen joutuu vastaamaan teoistaan ihan oikeuden edessä ja sieltäkin voi ropsahtaa jotain.
Päätös oli oikea ja järkevä. Ilmeisesti tappelulla on haluttu lisätä yleistä mielenkiintoa ja lisätä myyntituottoa.
Kaikki tutkimustulokset korostavat, että ainut tapa saada säännöt pätemään niin että niitä noudatetaan, on iskeä lompakkoon. Kyllä se kirvelee seurojen taloudessa. Kaukalo ei harmaa alue, jossa saa tehdä mitä huvittaa. Johtajat ovat pesemässä ensimmäisenä kätensä ja siksi tarvitaan sakko. Sieltä se lähtee.
Rahat pois on ainut oikea tapa. Sinua vanhemmat Demarit sen tietävät, että asioihin vaikutetaan sääntöjä noudattamalla ja käymällä rahamassin kimppuun. Raha on ainut oikea mitta ja moraalin ainut turva. Ei liikeyrityksen johtaja välitä mistään muusta kun siitä kun, että voi saada potkut tai yritys saada sakkoja.
Kyllä tieto jyllää tällä tädillä.. Nielikäinen vastaa teoistaan käräjillä. Lisäksi sanktio menee miehen omasta pussista, jos ei kaikki niin varmasti osa.
Päätöstä syytteestä ei ole tehty. Sinulla ei ole mitään tietoa asiasta. Syyteharkinnan Suomessa tässä asiassa tekee yleinen syyttäjä. Helsingin kihlakunnan syyttäjäviranomainen ratkaisee asian itsenäisesti ja riippumattomana.
Pelaajat saivat rangaistuksensa ottelussa.
Onko se muka rangaistus kun ei tarvi vähään aikaan pelata?
Jos Nielikäinen olis vaikka tappanu jonkun kaukalossa olis sinun mielestä 20 minuuttia istumista sopiva rangaistus?
tappamisesta luultavasti saisi 5 20 OR
Jääkiekossa on sääntörikkomuksille omat rangaistuksensa. Ne ovat kehittyneet aikojen saatossa. Tappeluista Suomessa saa varsin kovat rangaistukset verrattuna muihin maihin.
Jälkimmäinen kommenttisi oli mauton.