Queen : Live In Japan 1985

Jazz...

Ostin otsikon DVD:n viikonloppuna ja olin lievästi pettynyt tiettyihin seikkoihin.
DVD:tä myydään kohtuu kovaan hintaan 17,95€ vaikka sen laatu ei välttämättä hintaa vastaa...

Vastaavan laatuisia livepätkiä muilta artisteilta myydään suoraan hintaan 9,95€ joka olisi ollut sopiva hinta tästäkin...

No mikä sitten tökki. Kuvan laatu on numero yksi. Olen joskus imuttanut torreinteina ;) kyseisen keikan ja tämä DVD version kuva ei kyllä juurikaan parempi ole. Varsinkaan katsottuna kovemmalla resoluutiolla (ei kyllä näytä hyvältä tavallisella 640x480 resoluutiollakaan).

Äänen laatu numero kaksi. Kannessa lukee hienosti "Dolby Digital" mutta se tarkoittikin vain kahden kanavan ääntä... Muutenkin ääniraita olisi kaivannut remasterointia kuten kuvakin...

Kolmanneksi kyseinen keikka ei ollut mitenkään Queenin parhaita vaikka lavan ylöspano mahtavine "The Works" kiertueen valolaitteineen olikin näyttävä. Tästä näyttävyydestä huono kuvanlaatu vain vie ison osan.
Bändi on mielestäni ihmeen väsähtänyt kyseisellä keikalla, menoa ei irtoa oikeastaan kuin perinteisessä loppuhuipennuksessa We Will Rock You/We Are The Champions.

Kommentteja muilta keikkaan/DVD:hen tutustuneilta???

6

862

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Soul Brother

      Olen samaa mieltä. Ehdottomasti yksi huonoimmista virallista julkaisuista bändiltä. Äänenlaatu harmittaa minuakin, mutta musiikilliset seikat ärsyttävät ehkä vielä enmmän.

      The Works -kiertue ei ollut Queenin parhaimpia, ja bändi oli muutenkin tuossa vaiheessa hajoamispisteessä. Live Aid paria kuukautta myöhemmin kuitenkin loi bändiin uutta uskoa ja käänsi Queenin uuteen nousuun. Alkuvuodesta '85 bändi oli kuitenkin varsin kyllästynyt toisiinsa ja koko touhuun, ja tämä näkyy DVD:llä.

      Musiikillisista seikoista eniten ärsyttää:
      1. Rogerin elektroninen rumpusetti (esim. Hammer To Fallin intro menettää kaiken voimansa). Muuten Roger on kyllä hyvässä vedossa, ja pelastaa ainakin osan keikasta. :)
      2. Freddien ääni, joka meni totaalisesti jo The Works -kierueen alkupuolella. (esim. It's A Hard Lifessä Freddie joutuu säästelemään ääntään koko ajan, eikä pysty vetämään biisiä kunnolla vaan laulaa varmaan puolet säkeistä alempaa kuin levyllä)

      Lisäksi settilista oli The Works -kiertueella varsin tylsä. Uusi levy oli sentään hyvin edustettuna, mutta muuten settilista oli varsin hittipainotteinen ja vanhoja kaavoja toistava. Euroopan-kiertueella '84 pojat soittivat sentään vielä mielenkiintoisen (vaikkakin lyhyen) Great King Rat/Stone Cold Crazy -medleyn, mutta Kaukoidän kiertueelta '85 tämäkin herkku jätettiin pois. Lisäksi Dragon Attack, joka kyseisenä iltana soitettiin, on jostain syystä jätetty DVD:ltä pois.

      • Jazz...

        Kiitos "Soul Brotherille" aina osuvista ja asiaan valaistusta tuovista kommenteista :)

        Itse en ole varma onko kyseinen julkaisu edes ns. "virallinen" ? Kotelossa tulee mukana liite jossa on biisilista mutta ei muuta. Liitteen kuva on Freddie Live Aidin kostyymissä, mutta kotelon takakannen bändikuva on taas Milton Keynesistä 1982 :D

        Enemmän tämä kokonaisuutena näyttää ns. halpasarjan julkaisulta ottaen huomioon että itse levyllä ei ole mitään extroja...

        Silti tämä on jokaiselle fanille hankitana suositeltava jopa näine puutteineekin, mutta odottakaa vähän hinnan laskua ennen kuin ostoksille menette :)


      • Soul Brother
        Jazz... kirjoitti:

        Kiitos "Soul Brotherille" aina osuvista ja asiaan valaistusta tuovista kommenteista :)

        Itse en ole varma onko kyseinen julkaisu edes ns. "virallinen" ? Kotelossa tulee mukana liite jossa on biisilista mutta ei muuta. Liitteen kuva on Freddie Live Aidin kostyymissä, mutta kotelon takakannen bändikuva on taas Milton Keynesistä 1982 :D

        Enemmän tämä kokonaisuutena näyttää ns. halpasarjan julkaisulta ottaen huomioon että itse levyllä ei ole mitään extroja...

        Silti tämä on jokaiselle fanille hankitana suositeltava jopa näine puutteineekin, mutta odottakaa vähän hinnan laskua ennen kuin ostoksille menette :)

        Kuvauksesi perusteella sinulla taitaa olla brasilialainen piraattiversio tästä DVD:stä(?)

        Virallinen versio julkaistiinkin käsittääkseni vain Japanissa, eikä aitoa DVD:tä ihan joka kaupasta näillä leveysasteilla löydy. :(


      • Maggie Mae
        Soul Brother kirjoitti:

        Kuvauksesi perusteella sinulla taitaa olla brasilialainen piraattiversio tästä DVD:stä(?)

        Virallinen versio julkaistiinkin käsittääkseni vain Japanissa, eikä aitoa DVD:tä ihan joka kaupasta näillä leveysasteilla löydy. :(

        Youtubessa oli yksi live-video Need Your Loving Tonightista, esitteen mukaan vuodelta '81. Kyseisessä konserttitallenteessa tyypit oli kuitenkin täysin samoissa kuiteissa mitä Magic Tour-kiertueella ja tuolla kiertueella kyseistä biisiä ei esitetty, ei oltu esitetty enää moneen vuoteen.

        Aloin miettiä että olikohan video varmasti vuodelta '81 vai olikohan joku tehnyt jäynää ja koonnut sen myöhempiä kuvataltiointeja käyttäen? Mikäli näin on, niin ainakin se oli todella taidolla tehty video, näytti ihan aidolta.


      • Jazz...
        Soul Brother kirjoitti:

        Kuvauksesi perusteella sinulla taitaa olla brasilialainen piraattiversio tästä DVD:stä(?)

        Virallinen versio julkaistiinkin käsittääkseni vain Japanissa, eikä aitoa DVD:tä ihan joka kaupasta näillä leveysasteilla löydy. :(

        Ostin DVD:n CDON:sta. Samaa (eri julkaisija) myydään lähes samalla hinnalla ainakin Amazon UK:ssa:
        http://www.amazon.co.uk/Queen-Live-Japan-1985/dp/B000GCGDOY

        Masterplanin (CDON) versio löytyi myynnissä ainakin Puolasta ;)
        http://tanieplyty.pl/product_info.php/products_id/3077/language/en

        Kait tämä sittenkin on ns. virallinen julkaisu kun kotelon takana lukee "Licensed by Queen Film Ltd" ?

        Korjaa, jos muistan väärin, mutta eikö Queenin yhtiön nimi ollut "Queen Films Ltd" ?
        Menee kyllä jo pilkun halkomiseksi :)


    • en nyt muista

      Itsellä on Japanilainen versio, joka on NTSC (625/60) 720x480 resoluutiolla ja 4:3 kuvasuhteella, 30 frame sekunnissa.

      En tiedä tästä CDON versiosta, mutta epäilisin että se on ehkä suora kopio Japanilaisesta DVD:stä Ehkä CDON versio on ehkä muunnettu PAL (525/50) 25 frame sekunnissa versioksi?

      Japanin versiossa kuva on kohtuullinen, ei niin hyvä kuin Wembley tai Bowl konsertit. Mutta Toronton WWRY tasoa (myös NTSC samoilla spekseillä). Äänessä on tiettyjä heikkouksia, mutta niin on WWRY dvd:lläkin.

      Luulisin että jos Queen olisi virallisesti julkaissut tämän konsertin, se olisi miksattu ja leikattu uusiksi alkuperäisistä kuva/ääninauhoista kuten Milton Keynes ja Wembleyn konsertit. Sen ansiostahan niiden kuvan- ja äänenlaatu on erinomainen.

      We will rock you ja Final live in Japan ei ilmeisesti ole EMI-Parlophone/Queen ltd julkaisuja vaan oikeudet on jollain muulla instanssilla.

      Anyway, mitä itse konserttiin tulee, mielestäni se alkaa ja loppuu hyvin, 3 ekaa ja 4 viimeistä biisiä on hyvää menoa, välissä on vähän epätasaista. Biisilista ei ehkä toimi niin hyvin kuin Hot Space ja Magic kiertueilla. Väsynyt kuva alkaa muodostua ehkä Somebody to lovesta, koska Freddie ei tässä versiossa poistu pianon takaa biisin aikana ollenkaan kuten aiemmissa videoissa. Myös seuraava Killer Queen menee istuessa.

      Ne Rogerin rummut on tosiaan hirveät muutamassa biisissä, Another on bites the dust kuulostaa varsin omituiselta sähkörummuilla. Silloinhan elettiin sähkörumpujen aikaa, mutta kuvittelisin että niiden on täytynyt kuulostaa paremmalta paikan päällä, koska jos ne oikeasti livenä kuulosti yhtä heikoilta, olisi niistä jo luovuttu kiertueen tuossa vaiheessa.

      Freddien esiintymisasu oli vähän epäesteettinen, jonkinlaiset myöhäisaikojen trikoot. Milton bowlin videossa on tyylikkäät puvut, samoin kuin Wembleyllä, mutta tässä välissä jostain syystä hän halusi ihonmyötäiset housut (joista paistaa alushousut läpi) ja yläosan olkainpaitakin muistuttaa hänen 70 luvun trikoita.

      Keikan loppupuolen punaset housut ei oo sen paremmat koska persvako näyttää niin tiukalta että housut ilmeisesti painuvat kankkujen väliin.

      Hyviäkin puolia löytynee: Vocal improvisation on tällä videolla ehkä papras versio mitä olen siitä kuullut, Freddien laulua ja Brianin kitara soivat tässä parhaiten yhteen. Myös versio I want to break freestä on paras tällä videolla ja Love of my life on sinänsä hieno, ilmeisesti yleisö on enimmäkseen tyttöjä ja laulavat innoissaan mukana, tulee mieleen Pink Floydin Wall:in lapsikuoro.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1320
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      674
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      458
    12. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    15. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    16. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    17. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      85
      441
    18. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe