Mikä ihme

Joitakin aikoja sitten muutamana yönä heräsin siihen kun jalkoja kutitti ihan kamalasti. Ilmaantui näppylöitäkin, jotka kumminkin katosivat aamuun mennessä.
Nyt viime aikoina on samanlaista kutinaa tullut myös sohvalla istuessa. Eli tulee pari näppylää suht vierekkäin jotka kutisevat jonkin aikaa, joiden ns. paukamat häviävät muutamassa tunnissa. Viimekertaisista on jäljellä ihan pienenpienet ns. arvet.

Mitä ihmettä tämä voi olla?
5517
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

En valitettavasti osaa auttaa, mutta toivottavasti joku! Kun mullakin on samanlaiset oireet. Valilla nappyloita on , ja valilla ei, jaloissa ja kasissa eniten. Sit kun raapii, niita kutittaa viela enemman. Sitten mulla on kans pienia vesikelloja ollu jalkapoydissa ja ranteissa. Ihan vetta tulee kun puhkaisee. Sitten ne kuivuu, eika kutita enaan. Yleensaottaen iho on muuttunut jotenkin epatasaisen nakoiseksi. Apua, mika mua vaivaa????

Äänestä
  • Jalkasilsa saa toisinaan käsissä ns. puollustusreaktiona aikaan vesikellonäppyjä. Tää on vaan veikkaus. Kantsii käydä varmuuden vuoksi lääkärissä. Mä kävin liian myöhään ja silsa siirty koko jalkapohjaan...

    Äänestä

  • mutta mulla on ollut samanlaisia rakkuloita jalkapohjissa ja kävin lääkärissäkin niistä kysymässä. Joku rakkulaihottuma(?) tms. se oli. Kuitenkin ihan vaaratonta ja esiintyy yleensä jaloissa tai käsissä. Sen aiheuttajaa ei kuulemma tiedetä ja sainkin siihen vain kortisonivoidetta. Mulla meni kuitenkin itsestään ohi ennenkuin aloin edes rasvailemaan:)

    Äänestä

Oisko nokkosrokkoa? Tarkemmin esim. Dermografismus.

Äänestä
  • Ja nokkosrokkoon auttaa monilla antihistamiinit, joita saa reseptivapaasti apteekista. (esim.Zyrtec)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaivaa? kirjoitti:

Joitakin aikoja sitten muutamana yönä heräsin siihen kun jalkoja kutitti ihan kamalasti. Ilmaantui näppylöitäkin, jotka kumminkin katosivat aamuun mennessä.
Nyt viime aikoina on samanlaista kutinaa tullut myös sohvalla istuessa. Eli tulee pari näppylää suht vierekkäin jotka kutisevat jonkin aikaa, joiden ns. paukamat häviävät muutamassa tunnissa. Viimekertaisista on jäljellä ihan pienenpienet ns. arvet.

Mitä ihmettä tämä voi olla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu