migreenissä nukkuminen

taas eilen illalla iski migreenin ja nukkuminen meinas mennä taas taisteluks kun lääke ei tehonnu (raskauden takia vahvimmat maholliset lääkkeet mitä lääkäri uskals määrätä oli 1g panadol). onko muut huomannu että vaakatasossa ei migreenissä pysty olemaan? paremmin pystyy nukkumaan jos nukkuu istualtaan... vai onko tääki vaan yksilöstä riippuvaa?
51062
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Migreeniin ei mulla ainakaan tehoa tavalliset särkylääkkeet. Eikä mulle määrättykkään aina (miranax). Mä en kyllä pysty olemaan misään asenossa ku kunnon kohtaus iskee.

Äänestä

Myöskään minä en voi mennä makuulle, kun migreeni iskee. Heti kun makaan, niin päässä jyskyttää / tuntuu pulssi kipeästi ja sitten oksettaa. Joskus sama myös jos istun, eli joskus ainoa vaihtoehto on hitaasti kävellä hissutella, seiniin nojaillen muutama tunti... Sitten saa unta istuen, nojaten sängynpäätyyn tai jotenkin.
Ja myös raskausaikana joskus kävelin yöllä hitaasti huoneesta toiseen sen jätti mahani kanssa,,, Ei kiva kokemus, mutta..
Koeta jaksaa ja jos et joskus selviä, ota yhteys synnytyssairaalaan ja pyydä heiltä ohjeet lääkkeestä tai apua, sielläkin voidaan valvotusti migreeniä hoitaa ( gyneosastolla ) jos muu ei auta.

Äänestä

Joo, kyllä istuvassa asennossa on helpompaa.Vaakatasoon kun käy kipu vaan yltyy. Itse olen usein nukkunut istuvassa asennossa j aniin menee kipu nopeemmin poiskin.

Äänestä

että panacodia myös saa ottaa raskauden kaikissa vaiheissa. Tarkista tieto teratologisesta tietopalvelusta, mutta näin minulla. Otan sitä migreeniin. Tehoaa melko hyvin varsinkin, jos alan käytön heti. Panadol ei tehoa.

Äänestä
  • sain ottaa panacodia raskaana ollessa,myös sairaalassa antoivat sitä synnytyksessä kun päätä koski,se tosin ihmetytti siellä että käytin migreeniin koko raskauden ajan panacodia ja siellä sairaalassa kun pyysin lääkettä meni kauan ennen kuin sain ja kun kysyin mistä johtu niin hoitaja totesi että piti kysyä lääkäriltä saako sulle tälläistä antaa,vaikka papereissani luki mitä lääkkeitä käytän raskauden aikana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


violent-violet kirjoitti:

taas eilen illalla iski migreenin ja nukkuminen meinas mennä taas taisteluks kun lääke ei tehonnu (raskauden takia vahvimmat maholliset lääkkeet mitä lääkäri uskals määrätä oli 1g panadol). onko muut huomannu että vaakatasossa ei migreenissä pysty olemaan? paremmin pystyy nukkumaan jos nukkuu istualtaan... vai onko tääki vaan yksilöstä riippuvaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu