NCC

Kattelin MOT-ia

NCC Työnantajana. Kusettaako myös henkilöstöään.

6

3475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juu-ei

      1981 Försti oli hakemassa omistamalleen tontille kaavamuutosta osaksi isompaa kerrostalotonttia.Tuolloin hän,kun kaava hyväksyttiin,luopui tonttinsa omistus oikeudesta ja
      hänestä tuli määrä-alan omistaja kyseisestä tontista.Sittemmin NCC hankki omistukseensa tontin muut määrä-alat ja Förstien tontti oli viimeinen jota kyseinen firma ei omistanut.Heidän pyyntönsä oli 3 miljoonaa euroa johon NCC ei suostunut,seurauksena vuosien tappelun jälkeen oli pakkolunastus ja kauhea haloo kuinka syyttömiä vanhuksia huijataan ruotsalaisfirman toimesta.

      Försti masinoi television paikalle ja loput tiedättekin.

      Toisaalta nämä on vähän liian monimutkaisia asioita Big Brotherin katsojille.

      • Taavetti_

        Ja heti alusta väärin. Försti ei varmasti itse HAKENUT mitään muutosta, vaan sellaista tultiin tyrkyttämään = kyseessä siis nimenomaan vanhusten kusetus.

        Toinen kusetus sitten pakkolunastushinnassa; eipä löydy mitään järkiselitystä sille, miksei NCC olisi voinut maksaa tontista käypää hintaa. Tämän nyt luulisi kenen tahansa ymmärtävän.

        Ihan aiheesta nostettu haloo.


      • juu-ei
        Taavetti_ kirjoitti:

        Ja heti alusta väärin. Försti ei varmasti itse HAKENUT mitään muutosta, vaan sellaista tultiin tyrkyttämään = kyseessä siis nimenomaan vanhusten kusetus.

        Toinen kusetus sitten pakkolunastushinnassa; eipä löydy mitään järkiselitystä sille, miksei NCC olisi voinut maksaa tontista käypää hintaa. Tämän nyt luulisi kenen tahansa ymmärtävän.

        Ihan aiheesta nostettu haloo.

        Förstit nimenomaan olivat vuonna 1981 hakemassa kaavamuutosta,eli 25 vuotta sitten.Silloin he tuskin olivat 80 vuotiaita.Förstit vieläpä halusivat että kaavasta tehdään mahdollisimman "raskas",eli rakennusoikeus vedetään tappiin.Tämä siis tapahtui vuonna 1981.

        Olisikohan kyseessä ollut yritys rahastaa kaavanmuutoksesta seurannut maan arvonnousu?Kun tämä sitten ei jostain syystä onnistunut niin ryhdyttytiin kiukuttelemaan.


    • paskahomma

      NCC kusettaa eniten mitä Suomessa on firmoja olemassa. Ja nimenomaan työväkeään. Kaikista lupauksista huolimatta asiat ei ole menneet niinkuin sovittiin. Ylitöistä ei korvata mitään. Ja luvattuja asioita ei ole kuulunut, olen ollut talossa jo yli vuoden.... Opin sen ainakin, että seuraavalla kertaa kaikki pannaan paperille heti. Muuten ne on unohtuneet jo ennenekuin muste on kuivunut työsopimuksesta.
      Työnlaatukin välissä niin surkeaa, että itseäkin oikein hävettää. Näin me on tehty AINA, sanoo aluepäällikkökin.

      • joku26

        Ite olen töissä kanssa NCC:llä ja hyvin on mennyt. Ei ole kusetettu ja palkat maksettu, myös ylityöt. Pitää ite mennä sanomaan jos on ylityöt jätetty maksamatta eikä tänne tulla huutamaan. Tämä nyt on vihon viimenen paikka valittaa.


    • Anonyymi

      En suosittele ko firmaa kenellekään ainakaan työnantajaksi. Omat kokemukset puolestaan puhuvat. Toimistolla hautajaustoimisto/Hitlerin bunkkeri fiilis, pikkupomot vittuilevat toisilleen minkä ehtivät ja mukamas isommat pomot sitäkin enemmän.
      Jos olet menossa tuonne työnjohtotehtäviin, niin olet taatusti vuoden kuluttua 50-luvun tasolla oleva apaattinen apina kaikille kohdalle osuva ärisijä.
      Sanoisin että on kyllä viimeinen paikka minne mennä tj-hommiin. Jos menet, et ole enää sen jälkeen entisesi.MOT

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      281
      10391
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      245
      6036
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      173
      5454
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      112
      5119
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3335
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      9
      2744
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      214
      2652
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      20
      2499
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2354
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      382
      2257
    Aihe