Teen etiikan projektia Abortista ja olisi todella mukavaa saada muiden mielipiteitä abortista? Onko se murha? Ja omia kokemyksia ym.?
jne..
kiitos:)
jne..
kiitos:)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mielestäni Abortti on murha, siinä lähtee taas yksi elämä. Ja miksi ehkäisyöä ei käytet jos lapsilta halutaan välttyä.
Järki käteen .
Tässä nyt tiivistelmää vanhoista viesteistäni, koska ei ole mitään järkeä koko ajan kirjoittaa samaa uudestaan.. (kun eihän sitä muutenkaan kuunnella täällä) :-)
1.)Mille aborttiviikolle asti abortin saisi tehdä?"
Suosittaisiin jälkiehkäisyä ja korkeintaan kahdeksannelle harvoissa tapauksissa, sen jälkeen ei enää ollenkaan (ellei ole kysymys kohtuun kuolleen sikiön abortoinnista).
"2.) Ovatko sosiaaliset syyt, taloudellinen tilanne, opiskelu, nuori ikä jne. riittävä syy?"
Eivät ole. Jälkiehkäisyyn kyllä, abortointiin ainoastaan terveydelliset syyt (esim. todella suuri perhe ja väsymisen mahdollisuus jne.)
"3.) Onko OK, jos aikuinen toimeentuleva nainen tekee abortin, koska ei yksinkertaisesti vaan halua mitään lasta, vaikka mitään terveydellistä tai sosiaalista syytä ei ole? Onko naisen oikeus riittävä peruste?"
Ei ole. Jos harrastaa seksiä jossa on mahdollisuus raskauteen (edes pieneen), niin kyllä aikuinen ihminen tietää että silloin on mahdollisuus joutua kasvattamaan se lapsi. Jokaisen miehen tulisi myös ymmärtää, että jokainen yhdyntä mahdollistaa oikeuden elatusmaksuun. Sterilointi tulisi täten tosin sallia kaikista syistä.
"4.) Onko oikein, jos kiinalainen abortoi tyttövauvan sukupuolen takia? Perusteluna vaikkapa sosiaaliset syyt tai ihan vain naisen tahto, kun poika pitäisi saada."
Kiinalaisella ei ole oikein valinnanmahdollisuutta tuossa asiassa pakottamisesta johtuen. Kuitenkin sukupuolinen syrjintä ei ole minusta sallittua, hedelmöittyneiden munasolujen valikoiminen laboratoriossa on kuitenkin mielestäni sallittua hyvistä syistä.
"5.) Jos jokaisella on oikeus tehdä abortti ilman että on tilivelvollinen kenellekään, onko silloin mikä tahansa syy hyväksyttävä?"
Vanhemmat saavat minusta vapaasti tutkia omaa geenikarttaa, mikäli pelkäävät vammaisuutta. Siinä vaiheessa kuitenkin kun sikiö on kehittymässä heillä ei ole enää oikeutta muuttaa mieltään.
Monet nuoret naiset ilmoittavat syykseen sosiaaliset syyt. He eivät kuitenkaan halua näihin syihin todellisuudessa mitään apua (esim. taloudelliseen tilanteeseen, parisuhteen huonoon kuntoon jne.).
Esimerkiksi gynekologi Arto Vuorjoki mietiskelee kirjassaan sitä, miksi monet naiset tulevat lääkärille jo selvä mielipide muodostettuna, vaikka lääkäri yrittäisi auttaa ja selvittää ongelmia. Monesti nainen ei edes todellisuudessa "halua" apua tähän sosiaaliseen tilanteeseen, pelkkä abortti riittää. Jos syynä käytetän sosiaalista tilannetta eikä sitä ettei pidetä yksinkertaisesti lapsista eikä niitä haluta, niin sitten tulisi esittää se syynä eikä keksiä tuollaisia tekosyitä. Sterilaationhan voi mennä hakemaan vaikka ulkomailta, niin sitten ei enää tarvitse olla huolissaan asiasta (vaikka toisaalta eihän sekään ole ikinä täysin varma, mutta tällöin on ainakin yritetty kaikin voimin estää raskaus).
Ja on jokaisen parisuhteessaolevan parin/ yksinäisten seurustelijoiden velvollisuus syntyvää/syntymätöntä elämää kohtaan, että ehkäisystä pidetään hyvää huolta. Abortti ei ole mikään jälkiehkäisykeino, vaan esimerkiksi alle 12-viikoinen sikiö tapetaan yleensä "imurointi"-tavalla ja repimällä siis sikiön keho kappaleiksi. Eli lääketieteellisesti sanoen: "Kohdunkaula laajennetaan Hegarin laajentimilla, jonka jälkeen kohtuontelo tyhjennetään, raskausmateriaali poistetaan imukyretillä, ja lopuksi kohdun tyhjeneminen tarkastetaan terävällä kyretillä."
http://www.kaypahoito.fi/kh/kh_julkaisu.NaytaArtikkeli? p_artikkeli=hoi27050
(Huomautus! Nykyisin käytetään yleisemmin ilmeisestikin lääkkeellistä aborttia, jossa synnytetään sikiö ulos kuolleena ja kaavintaa käytetään toisena vaihtoehtona.)
Raiskaus on syynä abortin hakemiseen hyvin harvoin. Jotkut äidit ovat pystyneet silti pitämään lapsensa ja antamaan vaikka adoptoitavaksi. Vaikka lapsen isä onkin kohdellut äitiä kaltoin, onko äidillä oikeutta kohdella lasta kaltoin? Raiskattuna raskaana oleminen ja synnyttäminen saattaa olla tietenkin vahingollista naiselle, mutta toisaalta myös raskauden keskeyttäminen saattaa olla vaarallista naisen mielenterveydelle mikäli hän ei sydämessään usko abortin oikeutukseen.
"Sosiaaliset syyt raskaudenkeskeytyksen perusteena lisääntyivät edelleen.
Vuonna 2004 oli 90,6 % keskeytyksistä tehty sosiaalisin perustein
eli elämänoloista ja muista olosuhteista aiheutuvan huomattavan rasituksen
vuoksi. Muut yleisimmät perusteet olivat alle 17 vuoden ikä (6,4
%), yli 40 vuoden ikä (3,7 %) ja neljän lapsen synnyttäminen (2,1 %).
Lääketieteellisellä perusteella eli sairaudesta, ruumiinviasta tai heikkoudesta
naisen hengelle tai terveydelle aiheutuvan vaaran vuoksi suoritettiin
0,4 prosenttia keskeytyksistä. Mahdollisen tai todetun sikiövaurion
vuoksi suoritettuja keskeytyksiä oli 2,3 % kaikista keskeytyksistä.
Määrä ei juurikaan muuttunut edellisestä vuodesta."
"Eettinen (raiskaus, insesti, tms.) 6
Sosiaalinen 9803 "
Kyllä aborttilääkäritkin voivat kokea itsensä "murhaajiksi":
http://en.wikipedia.org/wiki/Bernard_Nathanson
Nathansonin vanha video-esitys on saatavilla internetissä, jos on kiinnostunut vilkaisemaan sitä. Hänen kirjansa on ilmestynyt suomennoksena "Antakaa minun elää!: aborttilääkärin matka kuolemasta elämään".
Suomenkielinen esittely kirjasta:
http://kotisatama.net/kauppa/xr/?sid=30003&tuoteid=4506 &from=.&ks_reg=86985a3701e88678077563e3f26c14f3
"En tule antamaan kenellekään kuolettavaa myrkkyä, vaikka minulta sellaista pyydettäisiin, enkä neuvoa sellaisen valmistamiseen. Enkä tule antamaan naiselle sikiötä tuhoavia aineita."
http://www.laakariliitto.fi/etiikka/hippokrates.html
http://www.physiciansforlife.org/
Sikiön kehittyminen:
http://health.discovery.com/centers/pregna...aby/senses.html
http://news.bbc.co.uk/2/hi/in_pictures/3847319.stm
http://www.wprc.org/trimester1.phtml
Aborttimetodit:
http://www.hss.state.ak.us/dph/wcfh/inform...nt/abortion.htm (Alaskan terveyshuollon sivut)
http://www.lifesite.net/abortiontypes/ (abortinvastustajien sivut)
Muuta pohdittavaa abortista:
Mielenkiintoinen artikkeli ja keskustelu abortista:
http://blogit.iltasanomat.fi/odotus/?p=11#comments
Itsekkyyttä oman edun vuoksi vauvan hengen riskillä on monenlaista..
Smoking to make smaller babies
http://www.abc.net.au/science/news/stories...6505.htm?health
Todellinen feministi ei kannata aborttia, vaan pyrkii ehkäisymyönteisyyteen, yhteiskunnalliseen muutostyöhön perheiden sukupuolisen tasa-arvon parantamiseksi.
Esimerkiksi "samapalkkaisuuteen", kotiäitiyden suurempaan hyväksymiseen yhteiskunnassa ja sen hyväksymiseksi eläkettä kerryttäväksi toimeksi, nuorten perheiden tukemiseen kuten opiskelijaperheiden lisään opintotuessa, yksinhuoltajien suurempaan tukemiseen että työn ja perhe-elämän parempaan yhdistämiseen esimerkiksi joustavien työaikojen myötä.Hän kantaa vastuuta myös tulevien naissukupolvien vuoksi kuten aikaisemmat feministiliikkeen kehittäjät.
Susan B. Anthony
"Guilty? Yes. No matter what the motive, love of ease, or a desire to save from suffering the unborn innocent, the woman is awfully guilty who commits the deed. It will burden her conscience in life, it will burden her soul in death; But oh, thrice guilty is he who drove her to the desperation which impelled her to the crime!"
Elizabeth Cady Stanton
"When we consider that women are treated as property, it is degrading to women that we should treat our children as property to be disposed of as we see fit."
Letter to Julia Ward Howe, October 16, 1873, recorded in Howe's diary at Harvard University Library
"There must be a remedy even for such a crying evil as this. But where shall it be found, at least where begin, if not in the complete enfranchisement and elevation of women?"
Mattie Brinkerhoff
"When a man steals to satisfy hunger, we may safely conclude that there is something wrong in society - so when a woman destroys the life of her unborn child, it is an evidence that either by education or circumstances she has been greatly wronged."The Revolution, 4(9):138-9 September 2, 1869
Victoria Woodhull (USA:n ensimmäinen naispresidenttiehdokas)
"The rights of children as individuals begin while yet they remain the foetus."Woodhull's and Claffin's Weekly 2(6):4 December 24, 1870
"Every woman knows that if she were free, she would never bear an unwished-for child, nor think of murdering one before its birth."
Wheeling, West Virginia Evening Standard, November 17, 1875
Mary Wollstonecraft
"Women becoming, consequently, weaker...than they ought to be...have not sufficient strength to discharge the first duty of a mother; and sacrificing to lasciviousness the parental affection...either destroy the embryo in the womb, or cast if off when born. Nature in every thing demands respect, and those who violate her laws seldom violate them with impunity."
Alice Paul (tasa-arvolain tekijä vuodelta 1923)
"Abortion is the ultimate exploitation of women."
http://www.feministsforlife.org/history/foremoth.htm
Yhdysvaltojen aborttilaki syntyi väärän todistuksen perusteella.
http://www.cnn.com/SPECIALS/1998/roe.wade/...es/roe.profile/
Suomessa suurin osa aborteista on hankittu käyttäen syynä sosiaalisiä syitä. Jos kuitenkin mietitään realistisesti niin Suomessa on paljon parempi sosiaalinen tilanne kuin esimerkiksi Yhdysvalloissa, joissa abortille annetaan samat syyt.
REASONS GIVEN FOR ABORTIONS: AGI SURVEY, 2004 (USA)
Reason (% of all reasons)
can't afford baby now (73)
--unmarried (42)
--student or planning to study (34)
--can't afford baby and child care (28)
--can't afford basic life needs (23)
--unemployed (22)
--can't leave job to care for baby (21)
--would have to find new place to live (19)
--not enough support from husband/partner (14)
--husband/partner unemployed (12)
--currently on welfare or public assistance (8)
http://www.johnstonsarchive.net/policy/abo.../abreasons .html
Tietoa eri maiden perhepolitiikoista:
http://www.lisproject.org/publications/fam...ampolacces s.htm
http://www.lisproject.org/publications/fampol/fampol97. xls
http://www.lisproject.org/publications/fampol/fampol03. htm
http://lilt.ilstu.edu/gmklass/pos232/artic...y_benefits .html
Worldwide study exposes wide variations in maternity benefits United Kingdom London, 16 January 2003
Greece, Luxembourg, and the UK have the lowest level of statutory maternity pay in the EU, according to new research from Mercer Human Resource Consulting. The most generous allowances are given in Denmark and Italy. The comparisons are based on statutory pay built up over 6 months of leave.
For a woman earning $25,000 a year, total pay accumulated after 6 months' maternity leave would be just $2,083 in Greece, $2,883 in Luxembourg, and $4,009 in the UK. Yet the entitlements in Denmark, Italy, and Sweden would be as much as $10,556, $10,096, and $10,000, respectively.
Lisäksi moni abortin tekijä ei ole edes huolehtinut ehkäisystään vastuuntuntoisesti, joten on turha puhua lapsentekokoneista, jos lapsentekoa ei edes aiota estää:
Yli puolet abortin tekijöistä ei käytä ehkäisyä:
http://www.hs.fi/english/article/Over+half...n/11019784 81298
Vuonna 2004 tehtiin 11 091 raskaudenkeskeytystä eli 9,4 tuhatta hedelmällisyysikäistä (15-49 -vuotiasta) naista kohti. Keskeytysten määrä
kasvoi kolme prosenttia eli hieman yli 300 keskeytystä edellisestä vuodesta.
Alle 20-vuotiaiden keskeytykset lisääntyivät 1,5 % edelliseen
vuoteen verrattuna. Eniten keskeytykset lisääntyivät 20-24 -vuotiailla
(9,5 %). Myös 25-29 -vuotiaiden keskeytysten määrä lisääntyi 4,7 %.
Keskeytykset vähenivät 30-39 -vuotiailla 3 %.
Sosiaaliset syyt raskaudenkeskeytyksen perusteena lisääntyivät edelleen.
Vuonna 2004 oli 90,6 % keskeytyksistä tehty sosiaalisin perustein
eli elämänoloista ja muista olosuhteista aiheutuvan huomattavan rasituksen
vuoksi. Muut yleisimmät perusteet olivat alle 17 vuoden ikä (6,4
%), yli 40 vuoden ikä (3,7 %) ja neljän lapsen synnyttäminen (2,1 %).
Lääketieteellisellä perusteella eli sairaudesta, ruumiinviasta tai heikkoudesta
naisen hengelle tai terveydelle aiheutuvan vaaran vuoksi suoritettiin
0,4 prosenttia keskeytyksistä. Mahdollisen tai todetun sikiövaurion
vuoksi suoritettuja keskeytyksiä oli 2,3 % kaikista keskeytyksistä.
Määrä ei juurikaan muuttunut edellisestä vuodesta.
---
Raskaudenkeskeyttäneistä 31,8 % oli vähintään yksi
aikaisempi keskeytys ja 47,3 % vähintään yksi aikaisempi synnytys.
---
Raskauden alkaessa 63,5 % oli käyttänyt jotain ehkäisymenetelmää ja 2,1 % oli käyttänyt jälkiehkäisyä.
http://www.stakes.info/files/pdf/Tilastoti...005/Tt22_0 5.pdf
Kyselytutkimus teini-ikäisten jälkiehkäisyn käytöstä:
http://www.pubmedcentral.nih.gov/articlere...cgi?artid= 28157
Tässä vielä toimimattomat linkit (kirjoitusohjelma keskeytti ne):
http://www.hss.state.ak.us/dph/wcfh/informedconsent/abortion.htm
http://www.pubmedcentral.nih.gov/articlerender.fcgi?artid=28157
http://www.johnstonsarchive.net/policy/abortion/abreasons.html
http://www.lisproject.org/publications/fampol/fampolaccess.htm
http://lilt.ilstu.edu/gmklass/pos232/articles/Maternity_benefits.html
http://www.stakes.info/files/pdf/Tilastotiedote2005/Tt22_05.pdf
http://www.abc.net.au/science/news/stories/1999/26505.htm?health
http://www.cnn.com/SPECIALS/1998/roe.wade/stories/roe.profile/