Me kaksi aikuista ja pikkulikkamme 8vee olemme suunnitelleet matkaa Pasriisin Disneylandiin mutta vaihtoehtoja tuntuu olevan niin paljon että nyt tarvittaisiin teidän apua!!! Onko kenelläkään kokemuksia huonoja/hyviä matkasta, miten varasitte, missä yövyitte, montako pv kannattaa varata, miten lennot jne??? Ajatuksena olisi olla paikan päällä 3pv-vko ja tietenkin mahdollisimman "halvasti" (ei kuitenkaan omalla autolla)... ja että näkisi vähän Pariisiakin... "Pakettimatka" ei jotenkaan kiinnosta jo hintansakin puolesta...Kiitos jo etukäteen!
Euro Disney World
9
7773
Vastaukset
- nupsuh
oltiin pariisissa hotellissa, ja vierailtiin sieltä euro disneyssä.. pääsi kätevästi maanalaisella ja pariisiakin tuli nähtyä :) suosittelen...
- keväällä
Itse ratkaisimme asian niin, että otimme mahdollisimman halvan lennon ja aluksi 2 yötä Moevenpick hotellissa Disneyn lähellä ja sitten 3 yötä Pariisissa.Riippuu mitä haluatte nähdä ja tehdä.2 pv on mielestäni minimi Disneyssä.Hotelli oli hyvä tasoinen ja selvästi halvempi kuin Disneyn omat hotellit.Sieltä oli ilmainen bussi kuljetus huvipuistoon.Myöskään halvimmat Disney hotellit eivät käsittääkseni sijaitse kävelymatkan päässä.CDG kentältä pääsee suoraan bussilla Disneyn.Disneystä taas pääset RER junalla suoraan Pariisiin.Oli hieno reissu ja helppo toteuttaa kaikki varaukset tehtiin netissä.
- Touko_pouko
Milloin olisitte menossa? Finnair julkaisee viikkotarjouksia Pariisi lennoista about 6vko välein, ja ne ovat käytettävissä seuraavan kuukauden lennoille. Sitten voit yhdistellä Blue1 ja Air Berlinin lentoja. Tosin kummankin lentoajat ovat aika huonot. Extreme versio olisi Ryanairin lennot Frankfurt Hahnille, josta vuokra-autolla ajaa n. 5 tuntia Disneylandiin. Jälkimmäisessä säästää parhaimmillaan satasia, mutta aikaa menee enempi reissaamiseen.
Sitten seuraava säästövinkki: otatte hotellin suoraan Holiday Inn:in kotisivuilta, jolla sesongin ulkopuolelta huonehinta irtoaa 60 € yö. Pääsyliput ostatte sitten suoraan portilta.
Kolmas säästövinkki: maaliskuun loppuun Disney myy lapset ilmaiseksi paketteja, jolloin 2 yötä Cheyenne Villin lännen hotellissa / 3pv puistoliput maksaa teille kolmelle yhteensä about 450 € lennot.
Tutkaile jutustelua myös täältä: http://www.armleg.com/disney/- suuret
KIITOKSET vinkeistä :D! Mielummin menisimme aikana jolloin ei olisi niin kamalasti väkeä ED:ssä joten varmaan se tuo sesongin ulkopuolinen aika olisi... Tuo autoilu ei kamalasti "nappaa".. Mutta millaisethan ovat ilmat noin keväällä, esim. maaliskuussa? Kiitti linkistä: lähden tsiikaan mitä sieltä löytyy..
- Touko_pouko
suuret kirjoitti:
KIITOKSET vinkeistä :D! Mielummin menisimme aikana jolloin ei olisi niin kamalasti väkeä ED:ssä joten varmaan se tuo sesongin ulkopuolinen aika olisi... Tuo autoilu ei kamalasti "nappaa".. Mutta millaisethan ovat ilmat noin keväällä, esim. maaliskuussa? Kiitti linkistä: lähden tsiikaan mitä sieltä löytyy..
Lapset ilmaiseksi -kampanja päättyy 29.3. joten ehkä kannattaisi lähteä juuri tuona päivänä, ottaa 3yötä/4pv paketti jotta 1.4. kun alkaa uusi hieno paraati ja sesonkikauden showt, näkisi vielä nekin.. kunhan on iltamyöhä paluulento. Maalis-huhtikuun vaihteen kelit ovat kuin suomen kesäkuu; voi olla lämpöstä tai sitten ei. Sataa voi, tai sitten ei.. ;) Hyvä sääennuste.
Se muuten ei sitten ole Euro Disney vaan Disneyland Paris. Nimi muutettiin jo yli kymmenen vuotta sitten, mutta pysyy sitkeästi täällä pohjan perukoilla.
- pettymys
Todellakin, kaupallisuuden läpitunkema ja ylihinnoiteltu paikka, pelkkää muovikitschiä joka paikassa. Perinteiset Disneyn hahmot oli taka-alalla, paikka keskittyi puffaamaan uusimpia elokuvahahmoja. 20 v. sitten Los Angelesin Disneyworld oli upea, mutta nykyinen ED on kalpea muisto siitä.
Italian Gardaland on suositeltava paikka! Ylivoimaisesti eniten härveleitä ja kohtuuhinta. Sijaitsee Milanon ja Venetsian välillä. Hinta/laatusuhteeltaan paras on perinteinen Tanskan Legoland!- myöskin
tuotakin puolta että on varmasti todella ylikallis ja muovikrääsämesta. Toisaalta se olisi muksun unelmien täyttymys päästä sinne näkemään ne prinsessa linnat ym, mutta on se ikävää jos sinne asti matkustaa eikä näe "vanhoja kunnon" Aku Ankka hahmoja joita tyttö ainakin odottaa :(
Tuosta Gardalandista en ollutkaan kuullut, kiitti vinkistä:) - unohtui..
myöskin kirjoitti:
tuotakin puolta että on varmasti todella ylikallis ja muovikrääsämesta. Toisaalta se olisi muksun unelmien täyttymys päästä sinne näkemään ne prinsessa linnat ym, mutta on se ikävää jos sinne asti matkustaa eikä näe "vanhoja kunnon" Aku Ankka hahmoja joita tyttö ainakin odottaa :(
Tuosta Gardalandista en ollutkaan kuullut, kiitti vinkistä:)Gardaland löytyy myös netistä:
http://www.gardaland.it/en/home.php
Gardassa on myös se hyvä puoli, ettei siellä olla turhan tarkkoja eri härvelien pituusrajojen kanssa... Ei siis lainkaan samanlaista pilkunviilausmeininkiä kuten Särkänniemessä ja Linnanmäellä.
Samalla kannattaa käydä Venetsiassa, joka on saman junaradan varrella.
- hessu hopo
Tässä melko tuoreita näkymiä Euro Disney Worldista. Tosin kulissien takaa.
http://www.dailymotion.com/flash/flvplayer.swf?rev=1160445799&url=http://www.dailymotion.com/get/11/320x240/flv/814752.flv?key=3746ca35b3b698ad08940ba7fc95df921273e63&log=1&log_blog_key=7dpzczaLaMNyr3pXa&log_referer=&previewURL=http://www.dailymotion.com/media/dyn/preview/320x240/814752.jpg?20061010161250&autoStart=0&estatEnabled=1&estatClient=players_dm&estatSection=blog
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1852680Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 73921
- 64921
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239809Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708