Maltilliset muslimit

Salman B.

Haluaisin herättää keskustelua siitä mikä tai kuka on maltillinen muslimi. Etenkin englannin kielisessä maailmassa käytetään paljon sanaa moderate moslem. Tämä jonkinlaisena erotuksena fanaattisista muslimeistä (pahimmassa tapauksessa murhaajista).

Mikä sitten oikein tekee maltillisen muslimin ? Onko maltillinen muslimi sellainen joka ei itseasiassa enää edes ole muslimi ? Eli sellainen kuin suurin osa turkkilaisista on ? Joille islam ei ole muuta kuin "perinne".

Kun ajattelen itse asiaa ja luen Koraania niin monet kohdat on kyllä aika hurjia ja minun on niitä oikeastaan mahdoton noudattaa. Tämä tekee minusta huonon muslimin. Onko maltillinen muslimi yhtä kuin huono muslimi ?

Toivon asiallista keskustelua, palstan spammarien ei tarvitse osallistua.

15

927

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täti-leelia

      että se maltillinen muslimi on se ihan tavallinen muslimi,jolle elämässä perhe,terveys,ystävät, jokapäiväinen ruoka,työ ja katto pään päällä on niitä tärkeimpiä asioita.
      Uskonnollisuus on osa arkea siinä samalla, eikä sillä ole mitään tekemistä fanaattisuuden tai politiikan kanssa.

      • Salman B.

        Näin asia ihan varmasti on. Jotenkin noin olen itsekin asiaa miettynyt. Tästä vaan väkisin tulee mieleen että silloin emme ole enää muslimeja lainkaan. Uskonnon määräykset ovat kuitenkin aika selvät eikä niissä kauheasti ole jossittelun varaa. Voisiko asian tiivistää niin että maltillinen muslimi on itseasiassa tapa-muslimi (tai 'häät ja hautajaiset-muslimi') ?


    • Amina

      Aika usein tuota "maltillinen muslimi"-ilmaisua käytetään niistä joille uskonto ei ole tärkeää ja siten he hyväskyvät esim. alkoholin juonnin. Siitä on käyty paljon väittelyjä, kuka on "oikea muslimi" ja kuka taas ei. Ääritapauksissa henkilön, joka ei aivan kirjaimellisesti pysty noudattamaan jokaista pienintäkin kohtaa ja hadithia, sanotaan olevan uskoton tai ettei hän ole muslimi.

      Joidenkin mielestä taas uskontunnustuksen lausuminen tai vanhempien uskonto tekee hänestä
      muslimin vaikka hän ei harjoittaisikaan uskontoa. Itse olen sitä mieltä, että maltillinenkin muslimi on muslimi. En siis tarkoita että uskonto olisi hylätty, vaan että ollaan kuitenkin suvaitsevaisia ja yritetään parhaan mukaan noudattaa uskontoa. Jokainen tekee virheitä ja syntiä, mutta islamiin kuuluu että pyydetään Jumalalta anteeksi. Onhan hän Anteeksiantava, Armelias.

      Myös eri asioista on monenlaisia tulkintoja, joista ei oikein voi sanoa että osa on vääriä ja osa taas oikeita. Mielestäni maltillinen muslimi ei välttämättä ole huono muslimi. Ja Jumala tietää parhaiten.

      • m-bin-abd

        minusta maltillinen muslimi on juuri se perus muslimi, rukoilee jne, seuraa islamia.

        mutta erona siis juuri tuo ettei esim kannata/kuulu ääriryhmiin tai muutenkaan provosoidu joka asiasta ja ala mellakoida. Eli osaa käyttäytyä, maltillisesti.

        aivan kuten voisi sanoa että "maltillinen suomalainen", olisi rauhallinen perus tyyppi, joka ei räyhää tai riehu.


      • Pitkämuistinen

        Mihinkään uskonnolliseen uskomukseen ei synnytä verenperintönä vanhempien
        uskomuksien mukaan vaan vanhempien tahdon mukaisen kasvatuksen seurauksena!!!


    • ei ainakaan

      räjäyttele pommeja ihmisten keskuudessa, eikä kivittele ihmisiä kuoliaaksi.

    • erdogann

      Maltillinen muslimi on täkäläisittäin rauhanomainen hihhuli, joka vaatii vähän ei-niin-maltillista-muslimia enemmän töyssyjä elämäänsä ennen kuin alkaa suunnittelemaan vääräuskoisten joukkomurhia.

    • Ahmed-al-lambar

      Maltillinen muslimi on "oikeiden" muslimien mieletä luopio, joka pitää tappaa.

    • islam_on_islam

      Jos olet muslimi, niin sinun on noudatettava koraanin sanaa pilkulleen.
      Ajattelahan islamin uskoa, historiaa, koraanin sisältöä, ja Muhammedin elämää.
      Olen varma, että syvällisen pohdinnan jälkeen tulet huomaamaan, että
      kyseessä on henkisesti sairaan, mutta älykkään ihmisen luoma hallinto-oppi,
      jonka avulla voidaan ihminen sitoa sekä psyykkisesti että fyysiseti saatanan
      käskyläiseksi. Uskunnon kohdat muhammed kopioi muista uskonnoista.
      Mielisairaana hän kuuli ja näki näkyjä ja keksi loput itse. HUIPPUÄLYKÄS joka tapauksessa.

    • Kyls

      Jos nyt edes on näitä maltillisia muslimeja, niin se maltillisuus muuttuu maltittomaksi, jos liikkuvat toisten muslimien kanssa porukassa. Varsinkin nuoret muslimit, mutta vanhemmat muslimit saattavatkin olla juuri näitä maltillisia, koska onhan heille opetettu, että jos häiriköi, niin pahimmassa tapauksessa kuolemanrangaistus siitä napsahtaa.

    • Kyllä_on_maltillista

      Syyrian hallitusta vastaan USA:n aseistamat ja rahoittamat terroristit ovat kuulema "maltillisia" terroristeja.

      Ilmeisen "maltillinen"Isis sotii niiden rinnalla.

      • pruSmalttia

        Käsite maltillinen on saanut Jenkkien toimesta uuden sisällön. Kaikenlainen riehuminen ja räyhääminen on maltillista. Esimerkiksi voisi ottaa suomen maahanmuuttokriittiset terroristit, jotka osoittivat suurta malttia, kun heittelivät polttopulloja pakolaiskeskuksiin.


    • JHVHisthetruth

      Milloin ihmiset heräävät siihen todellisuuteen, että ei ole olemassakaan maltillisia muslimeja? Todennäköisesti eivät koskaan.
      "Maltillinen muslimi" tarkoittaa käytännössä maallistunutta muslimia, mutta maltillinen muuttuu hetkessä radikaaliksi. Siihen ei tarvita muuta kuin seka-avioliitto, lapsen, varsinkin pojan syntymä tms. Ja yksikään muslimi ei voi koskaan, eikä milloinkaan luopua islamista, koska toisena vaihtoehtona on pään katkaisu. Näin se vain on koraanin mukaan.
      Kun se maltillinen muslimi ajautuu johonkin tilanteeseen, jossa kyseenalaistetaan muslimien aate, niin muslimi ei kahta kertaa mieti, onko hän maltillinen vai ei.

      Ei ole olemassa maltillista islamia!! On vain poliittisesti korrektia puhua maltillisesta islamista, koska todellisuudessa koraani, hadith ja sharia kehottaa tappamaan jokaisen, joka ei ole muslimi. Jos joku oikeasti väittää, että islam on maltillinen ja rauhan uskonto, puhuu sitä itseään.

      Jos uskonto kehottaa juomaan kamelin kusta, niin se kertoo jo kaiken kyseisen uskonnon järkevyydestä. Tulokset näkyvät ympärillä.

    • pysytään_asiassa

      Maltilliset muslimit??? Ei ole muslimeja ja maltillisia muslimeja, on vain muslimeja joilla kaikilla on yhteinen nimittäjä.

    • Hihojk

    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      217
      4068
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2573
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2295
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      80
      1390
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1288
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1149
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1027
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      893
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      881
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      846
    Aihe