Mitä järkeä oikiksen pääsykokeissa?

Mitä vitun järkeä on oikisten pääsykoesysteemissä. Kaikissa eri oikiksissa on eri kirjat pääsykokeissa, mutta pääsykoe järjestetään samaan aikaan eri paikkakunnilla kaikissa kolmessa tiedekunnassa!!!

Eikö tuo ole hakijoiden kannalta ihan täyttä tuhlausta... Ei voi hakea kun yhteen oikikseen kerralla?!?

Kaikkein järkevin olisi tietysti yhteishaku ja yhteiset pääsykoekirjat!
7881
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Se aiheuttaa tuollaisia erikoisuuksia. Olen samaa mieltä siitä, että yhteishaku olisi parempi.

Äänestä
  • Joo, on se vähän hankalaa.
    Lisäksi mua ihmetyttää vielä se, että minkä takia niitten Helsingin ja Turun kirjojen täytyy ilmestyä niin myöhään?
    Turun kirjathan ilmestyy vasta huhtikuussa.
    Toisaalta se on kaiklle sama, mutta hakijoille olis helpompaa yhteishaku.

    Äänestä

Lapin yliopiston kannattaisi mielestäni tehdä yhteistyötä pääsykoeprosessissa joko Turun tai Helsingin kanssa - yhteisvalintakoe olisi LY:n kannalta paras vaihtoehto.

Miksikö? Siksi, koska Lappiin on helpoin päästä. Yhteishakumenettelyllä Lapin yliopiston oikis voisi nostaa profiiliaan. Helsinkiin ja Turkuun on niin kova taso, että ne, jotka eivät ihan pääse näihin suurimpiin tdk:iin, voisivat halutessaan olla mukana Lapin kiintiöissä. Tästä seurauksena pisterajat pohjoiseen nousisivat ja Lappi olisi arvostetumpi ja siten halutumpi ja tasavertaisempi vaihtoehto.

Äänestä
  • Unohdit ehkä yhden seikan. Mitäpä jos Turun ja varsinkaan Helsingin yliopisto ei ole halukas tällaiseen järjestelyyn.

    Äänestä

  • Ei taida paljon siihen asiaan vaikuttaa. Sen verran marginaalisia ovat noi piste-erot. (Vrt. esim. kotisivuilla).

    Sitä paitsi prosentit pääsykokeisiin osallistuvista valituista osoittavat, että ei oikeustieteelliseen ole edes kovin vaikea päästä. Kaikkialla luku pyörii siinä 20 prosentin kieppeillä tai yli. Siis joka viides tai useampi kokeen osallistunut myös pääsee sisälle.

    Ps. Tiedän etteivät pisteet ole vertailukelpoisia keskenään, koska kokeet ovat erilaisia kysymyksiltään ym., mutta tämä nyt suuntaa antavana.

    Äänestä

  • Yliopistojen autonomia on aika voimakas tekijä. Tämä vaikka mm. tulossopimuksin kyseisiä valtion tilivirastoja OPM pyrkiikin ohjaamaan. Tuskinpa Lapin yliopistolla on sen kummemmin kuin Turun tai Helsingin yliopistollakaan nyt hirveämmin on intressejä nykyistä systeemiä muuttaa. Kaikkiin kun riittää hakijoita ja erot eivät ole kovin kummoisia suuntaan kuin toiseenkaan.

    Keskustelun pohjaksi suosittelen lukaisemaan Yliopistojen opiskelijavalintojen kehittämisen selvitysmiehen väliraportin OPM 2003:29, joka varmaan tuo vähän perspektiiviä keskustelijoille. Ohessa linkki raporttiin.

    http://www.minedu.fi/export/sites/default/OPM/Julkaisut/2003/liitteet/opm_148_tr29.pdf?lang=sv

    Arvostusasiat lienevät aika subjektiivisia ja käytännön elämässä arvostuseroja tuskin näkee niin, että ne kenenkään elämää suuremmin hetkauttaisivat. Edelleen on todettava, että esimerkiksi valintakokeiden pisterajat vaihtelevat vuosittain. Jos arvostuseroja nyt jossain (tai jonkun mielestä) sitten onkin, niin tuskin ne pääsykoejärjestelmästä johtuvat.

    Äänestä

Esim. kauppikseen on minun käsitykseni mukaan (?) monena vuonna samat kirjat ja ne jotka ei ekalla pääse sisään voivat kätevästi kuluttaa vaikka vuoden päivät pääsykokeisiin lukien.. Mielelläni itsekin olisin aloittanut heti perseelleen menneen pääsykokeen jälkeen valmentautumaan seuraaviin.
Jos nyt ei koko ajan samoja kirjoja, niin miksei ne kirjat voi vaihtua esim. vaikka kolmen vuoden välein?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eri kirjat, sama pääsykoeai... kirjoitti:

Mitä vitun järkeä on oikisten pääsykoesysteemissä. Kaikissa eri oikiksissa on eri kirjat pääsykokeissa, mutta pääsykoe järjestetään samaan aikaan eri paikkakunnilla kaikissa kolmessa tiedekunnassa!!!

Eikö tuo ole hakijoiden kannalta ihan täyttä tuhlausta... Ei voi hakea kun yhteen oikikseen kerralla?!?

Kaikkein järkevin olisi tietysti yhteishaku ja yhteiset pääsykoekirjat!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu