Mitä on näyttämöhypnoosi tai tavallienen hypnoosi
Näyttämöhypnoosi
Netta
3473
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kysymyksesi oli niin outo, että luulen sinun tietävän asiasta enemmän. En minä ainakaan osaa tuollatavoin asetettuun kysymykseen vastata.
Heh heh
Eksyin tänne palstalle ja voi voi mitä kirjoittelua. Selvästi täällä on aidosti kiinnostuneita, jotain asiasta tietäviä ja koomisen kateellisia ammattilaisia. Jotain tietävät sitten kirjoittelevat näiden koomikoiden kanssa, jotka suojelevat "taikuuttaan" ympäripyöreillä kommenteilla.
Lavahypnoosilla ja tavallisella hypnoosilla ei ole periaatteessa mitään eroa. Kummassakin ohitetaan ihmisen kriittinen ajattelu ja saadaan aikaan alitajunnan, hypnotisoijan ja hypnotisoitavan hyvän vuorovaikutuksen avulla hyvinkin vaikuttavia asioita. Lavahypnoosiin vaaditaan "syvempi" hypnoosi kuin kliiniseen käsittelyyn. Yleensä lavashowssa saadaan aikaan positiivisia ja negatiivisia hallusinaatioita ( näkee jotain mitä ei ole, tai ei näe olemassa olevaa, mukaan lukien haju, kuulo ja tunto aistit) Siksi lavashowssa lavalle jää vain "syvimmälle" menevät henkilöt ja kevyen tilan omaavat menevät takaisin katsomoon.
Tavallisiin hypnoosissa tehtyjen tapojen (esim. tupakka) käsittelyyn riittää hyvinkin "kevyt" hypnoottinen olotila, joka saa taitavissa käsissä hyviä tuloksia aikaan. Kevyen hypnoottisen olon saa aikaan lukemalla paperilapusta tekstin, ilman sen kummempaa vuorovaikutusta tai kokemusta.
Lavahypnoosissa hypnotisoija käyttää yleensä erittäin nopeita iduktiotekniikoita, muutamassa sekunnissa/kymmenissä sekunneissa ohitetaan kriittinen ajattelu ja sitten syvennetään hypnoosia erittäin nopeasti erilaisilla tekniikoilla. Lavahypnoosissa hypnotisoijan taidot ovat tärkeitä, koska yleisössä ja vapaaehtoisissa on aina henkilöitä jotka suhtautuvat erittäin kielteisesti tällaiseen hölynpölyyn. Taitavalle hypnotisoijalle tällaiset henkilöt ovat parhaita kohteita, kun vain he ovat varustettuja normaalilla tai normaalia paremmalla älykkyysosamäärällä. Ja muutaman tällaisen henkilön "kaataminen", saa itsessään aikaan erittäin hypnoottisen ilmapiirin.
Täällä palstalla on mietitty paljon sitä, että onko hypnoosia olemassa?
Mitä sillä on väliä? Tässä maailmassa on paljon ihmeellisiä asioita. Kaikkia ei voi selittää, tietääkseni aika moni uskoo Jumalaan, vaikka Häntä ei ole kovin moni omin silmin nähnyt.
Hypnotisoija voi tietenkin, kun huomaa että henkilö vaipuu omiin ajatuksiinsa. Kehottaa oman Jumalan näyttäytyvän kaikessa loistossaan, kauniina, kirkkaana ja parantavana. Silloin kun se on luontevinta, esimerkiksi unessa. Tällainen henkilö on nähnyt omin silmin oman Jumalansa ja tietää sen parantavan voiman.
Näinhän se on, mutta, kun tämä palsta on täynnä tekaistuja kysymyksiä. Tämänkin kysymyksen tekijä on mitä ilmeisimmin, itse hypnoosin tekijä.