Räknäsin vuoren kulut Ladalla ajossa. Tuli juuri vuosi täyteen kun olen seurannut pa-kulutusta ja seitsemän litraa sadalla aika tarkkaan. Ladan hinta tippuu siinä 2000€/vuosi. Vakuutus täysillä bonuksilla (Lada kuski on rattimiehiä) 170€,bensat ja huolto yhteensä 1665€, ajan noin 15tkm/vuodessa. Kaikkiaan 3835€/vuodessa. Ladalla ajan 5-6 vuotta ja ostan sitten riihikuivalla rahalla uuden. Ei osamaksuja, ei korkoja. Kyllä rahat riittää kun on talouspäätä ja järki leikkaa.
Reiska ajaa
edullisesti
471903
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Ei taida järki leikata sittenkään. 2000€ arvonalennuksella voi ajaa ihan oikealla autolla (Golf, Corolla). Vain alkupääomaa tarvitaan tietysti enemmän. Ja noita autoja ei voi edes verrata Ladaan. Lada on lähes kivikauden tasolla näihin uusiin laatuautoihin verrattuna.
Länsiräppänöihin otetaan normaalisti täysvakuutus (noin 600€/vuosi), kun ne ostetaan Pankin rahoilla. Niin ja korkoihin menee saman verran vuodessa. Niiden hinnat tippuu enemmän vuodessa kuin Ladassa. Huollot on kalliimpia. Minä huollan Ladan itse. Ei ole peukalo keskellä kämmentä.Lada on tilavampi ja muutenkin laadukkaampi tuote.
Vai huollat Ladasi itse? Takuuhan vaatii että e huolletaan kalliisti Deltassa viisi vuotta. Eli sinulla on vanhaa tietoa. Ja Deltan huollt maksavat noin kolme kertaa enemmän kuin muiden vastaavien autojen huollot.
Öläkä huolehdi meidän muiden koroista. Minäkin näet ostan autoni luonnollisesti käteisellä. Ja juurihan kerroit että Ladasi arvo tippuu 2000€ vuodessa. Siis ehkä jopa enemmän kuin Corollan. PS. Kasko maksaa noin parisataa vuodessa esim. Corollaan täysillä bonuksilla.
Ladalla ajaminen maksaa siis vähintäin saman kuin kunnon autoillakin mutta kyyti on Ö-luokkaa. Ei siis kovin fiksun ihmisen valinta.
Lasku on melko oikein.Muilla näkyy olevan käsitys,että jonkin merkkisessä autossa arvo säilyy tai jopa nousee..Ladan kuski on vielä laskenut ne kulut yläkanttiin.Otettu kaksinkertainen varmuus
Gorollan arvo tippuu enemmän kuin kaksi tonnia vuodessa.Lasken 5-6 vuotta vanhan Ladan arvoksi hyvin vähän eli en tarvitse takuita. Huollot teen itse takuista huolimatta. Tiedän, että Lada kestää kirkkaasti sen 5 vuotta. Varsinkin kun itse huollan.Laadusta: Jos kissa menee tojota konepellille, niin sehän notkuu ihan sen painosta. Sekö on laadukkuutta? Rahan säästöä, sanon minä.Niin kuin koko auto. Kävin tuos kadulla katsomassa yhtä. Irvistelee konepellin saumat. Ja ahtaan näköiset takatilat. Taitaa olla länsiräppänän ostajille kova pala kuulla Reiskan autokaupoista. Lompsas riihikuivaa rahaa matkassa joka kerta.Automyyjät pukkaa ja kumartaa. Olenkin rahamiehen maineessa meidän kylällä.
Katso vaikka Tuulilasista mitä maksaa uusi Corolla ja Autotalli.comista miten arvo muuttuu viidesä vuodessa. 2000€ on siis ihan maksimi mitä arvo vuodessa tippuu. Ladani konepellistä muistan miten se omasta painostaa vääntyi aukaistaessa. Toista se on laatuautoissa.
Ja kyllä se on niin että jos Ladalla ajaa autokaupan pihaan niin myyjät livahtavat kahville odottamaan persaukisen poistumista. Koeajoon on turha kuvitella saavansa autoa jos Ladalla tulee. Yksikään rahamies ei tunnusta edes tuntevansa ketään Lada-Reiskaa.
Kärpässienet esiin ja lisää Ladasatuja kiitos.
Länsiräppänä? Corollan kotimaahan on Latukankin kotimaata idempänä?
Mistähän kohtaa siinä 110 latukassa sitten on säästetty kun on aika paljon Corollaa kevyempi kapistus? Onko yhtään tähteä kolariturvallisuudesta?
Gorollat tulee. Ne tulee Turkista.Ja laatu on jäänyt entisestään Ladan jälkeen. Kyllä jaksatte höpöttää jostain kolariturvallisuudesta ja tähdistä. Uskotte kaikkeen humpuukiin.
on korolalla ja latalla?no molemmat on itäautoja. ja jos oikein tarkkoja ollaan niin nehän muistuttaapi toisijaan!
kalliimmankin auton osto onnistuu silkalla omalla pääomalla. Eikä mua haittaa ollenkaan että maksan ajosta muuten enemmän kuin sinä ladallasi. On enemmän kaikkea, joten siitä sopiikin maksaa mielestäni. Kukin kykyjensä ja halujensa mukaan, vai mitä Reiska?
on rahaa minun lisäkseni. Mutta ei kaikilla, pienellä osalla. Monelle olis parempi ajaa Ladalla, niin niitten muksut sais kulkea kunnon vaatteissa. Mun puolestani saat syytää rahasi länsiräppänään. Saat hinausapua kun tarve vaatii.Mulla on hinausköysi mukana. Talvi on tulossa ja alkaa Ladan kelit.
ei nää pehmeäpeltisten länsiräppänöiden kuskit ymmärrä hyvän auton päälle
siis oikeasti kuljettavat mukanaan jotain hinausköysiä. Kai niitä sitten jotkut käyttääkin. Itse en ole moiseen tutustunut, kuvia olen kyllä jossain nähnyt. No, omassa laatuautossa ei ole pelkoa että sen perässä tarttis ajella. Pitää vaan muistaa tankata ja seurata kun ajotietokone näyttää jäljellä olevan toimintasäteen.
voidaaan hinata länsiräppänät korjaamolle
siinä vasta se hilavitkutin jolle nauraa harakatkin.todella turhin kapine mitä teollisuus on valmistanut
mukana muiden auttamiseksi, kuten:
hinausköysi, jerry-kannullinen pensaa, tyhjiä apulantasäkkejä, pilkkihaalari, naisten sukkahousut, kaksi hyvää nahkavyötä (ensiapuun kolaritilanteessa), työhansikkaita, katuharja (lyhyt vartinen), kompassi, vesikannu ja näkkileipää. Siinä elät sitten herroiksi (kerrankin)kun länsiräppänäsi on lauennut ja Reiska saapuu hätiin. Ole rauhassa, et ole ensimmäinen. Olen rutinoitunut näissä avustusasioissa.
vaan lada. Eihän sille löydy mitään käyttöä. Eihän sitä voi edes nykyään verrata mihinkään, toista oli 70-luvulla kun Fiat oli vielä Fiat.
eivät länsiauton omistajan käsitysmaailmassa edusta tuota "herroiksi elämistä".
Muutama muukin autostani löytyvä hilavitkutin, jotka Lada kuskille ovat kuin tieteiselokuvaa:
parkkitutka, automaattivaihteisto, sadetunnistin, vakionopeussäädin, automaattisesti tummeneva taustapeili, automaattinen ilmastointi ja lämmitysjärjestelmä, ESP-ajonvakausjärjestelmä, ABS jarrut, turbo, ksenon-ajovalot, turvatyynyt, 5 tähteä kolariturvallisuudesta, ym. ym.
maistuu suussasi, kun olet pimeässä värjötellyt lauenneen länsiräppänäsi kanssa sateisena syysiltana. Nähtyäsi Ladani valonheittimet, tiedät olevasi lähellä pelastusta. Pilkkihaalarit lämmittävät, näkkileipä maistuu, katuharjalla lakaisen edellisen autettavan näkkileipämuruset pois. Silloin ahterisi voi tuntea Ladan ensiluokkaisen istuimen tuen ja kosketuksen. Sellaista herranelämää on tiedossa, kun räppänäsi varoitusvalot alkavat vilkkua diskovalojen tahdissa.
lukiessaan noista kaikista vitkuttimista.
Parkkitutka(niille jotka eivät osaa arvioida autonsa ulkomittoja), automaattivaihteisto(Ladassa riittää ohjaukseen vasen käsi, jolloin oikealle kädelle tarvitaan hommia eli manuaalivaihteisto), sadetunnistin(höh, näkeehän sen että tuulilasiin tulee vesipisaroita, paitsi jos niin huono ilmanvaihto kuin Gorollassa eli siinä se on tarpeen), vakionopeussäädin(se oikeassa jalassa vakiovarusteena eli invaliideille jees), automaattisesti tummeneva taustapeili(en tapaa katsella taaske), automaattinen ilmastointi(ei tarvita Suomessa) ja lämmitysjärjestelmä, ESP-ajonvakausjärjestelmä(Reiska ei tarvitse), ABS jarrut(lukkojarrutus on poikaa, tietysti naisväelle jees), turbo(Ladassa tehot riittää ilman turpoakin, ei ole ikinä niin kiire), ksenon-ajovalot(en ole kuullutkaan sellaisista, joten turhat), turvatyynyt(ei ole ennenkään tarvittu), 5 tähteä kolariturvallisuudesta(no sekin vielä). Eli siinä sinun hilavitkuttimet ja niiden tarpeellisuus. Ja tuo edellä mainittu rihkamakasa tarvitaan kuljettamaan länsiräppänää. Lada on siinäkin suhteessa ympäristöystävällinen vaihtoehto.
vetää jo vertoja mille tahansa b-luokan splatterille. Penkkien hajusta unohdit mainita, ja tuella tarkoitat varmaan vain selkänojaa, vai tarkoititko sivutukea, joka ladassa on (ehkä) kiinni pysyvä ovi. Penkissä sivutukea ei taida löytyä ja kun auto on niin pirun ahdas ja kapea, niin ovenpielet riittää.
Ai niin, en ole koskaan jäänyt tielle ja kilometrejä tulee omaan ilmoitukseesi verrattuna vuodessa yli kaksinkertaisesti.
muista, että kärrysi voi sanoa milloin tahansa työsopimuksen irti.
Tervetuloa 2000-luvulle Reiska, sieltä 70-80-lukujen pysähtyneisyyden esihistorialliselta ajalta.
Luulempa että Reiska ei kuole nauruun, vaan viimeistään ensi kesänä Lada 110:n hajuun tukehtuu.
olla mahdollista, käytännössä niin ei vain ole koskaan käynyt. Ylimielinen en suinkaan ole, mutta sinun kirjoituksissa sitä kyllä hieman on.
muuta kuin Wunderbaum ja North Staten savun tuoksu. Itse asiassa, siellä on ihan raikas tuoksu.
Aate saada Ladat pois tien reunoilta pilaamasta maisemaa. Tosiaan totta puhut. Länsiräppänöitähän Ladat ovat japsien ja Korealaisten katsannossa. Vaan ei ne Ladoja korjaamot aina huoli, joten paaleiksi pahimmat.
Mensan jäsen joku lemmikkieläinruokavalmistamon koemaistaja. Muistaakseni Mensa tekee koiran ja kissan eväitä.
Katselin tuossa muutaman vuoden ikäistä 110 Ladaa. Ovet olivat jo sisäpuolen alaosista kovasti ruosteen raiskaamana. Itse en Ladaa ostasi, ennemmin vaikka pienistäkin Twingo, Kia, Chevrolet....
Paljonko ajat vuodessa?
5000.
"Nykyäänkin teillemme ilmaantuu jonkin verran uusia Ladoja hintaan 9 990 - 11 490 euroa. Tuolla rahalla saisi jo vaikka -04 Ford Focuksen tai hieman vanhemman loistavan Renault Lagunan. Kukas haluaisi Ladan…? Tällä venäläisen taidon näytteellä ei ole käytännössä mitään hyviä puolia edellä mainittuihin hintatovereihinsa nähden. 80-luvun lopun autojen kanssa voisi tulla kovempaa vääntöä, tosin kyllä vaikka Nissan Sunnykin on tilavampi ja laadukkaamman tuntuinen. Lada on tänä päivänä hyvin surkea esitys."
kuten fokus ja lakuna.Molempien autojättien ehdottomat limpot.Kas kun ehdottanut sunbeamia tai Hillmannia.
Olivat ihan hyviä esimerkkejä, mitä saa samalla hinnalla kuin uuden Ladan. Vaihtoehtoja löytyy...
Siis samalla hinnalla olisi siis mahdollisuus saada oikea nykyaikainen autokin !
No suurin osa suomalaisista on jo tämän huomannautkin. Enää muutama edelleen isä aurinkoista (Stalin) esikuvanaan pitävä vuosittain päätyy Ladaan.
On esimerkiksi aivan käsittämätöntä ettei uudessa autossa ole mitään turvavarusteita, paitsi turvavyöt! Miten on mahdollista että tämmöistä auton on tänäpäivänä mahdollista myydä?
110 STW painaa vain 1 135 kiloa! Vastaavan kokoisten länsifarkkujen lisäpaino syntyy lähinnä turvavarusteista ja -rakenteista. Niitä Ladassa ei ole – ei edes turvatyynyä kuljettajalle.
Ladassa kun ei tarvi mitään turvavarusteita, kun se on turvallinen valinta jo vakiona, mitä länsiräppänät eivät ole. Montako kertaa se pitää sanoa. Ajotaidottomat tarvivat suojakseen tyynyjä ja tietokoneen, joka ei anna ajaa autoa, vaan puuttuu kuljettajan tekemiin valintoihin joka käänteessä.
Toisaalta se on hyvä, niin eipä kuole niin paljoa viattomia ihmispoloja surkeiden länsiräppänillä ajavien surkimusten kolareissa.
Jos kaikilla olisi lada, niin olisipa tämä turvallinen maa autoilla.
Pitää paikkansa, koska silloin ei liikenteessä olisi yhtaikaa kuin 30% autoista nykyiseen verrattuna, loput olisivat remontissa tai odottamassa pääsyä remonttiin.
Se voi myös ilman omaa syytäsi "ajotaidoton länsiräppänän" kuski ohjata ajokkinsa päin lattarautasi näköä, ja tekee sinusta rusinan.
Siinä sitä vaan huulilasista luetaan että olisi taas pelkkä turvatyynyn olemassa olo pelastanut ihmispolon hengen, ja jos olisi muutenkin ollut nykyajan vaatimusten mukainen kolariturvallisuus, ei olisi kuski kuin vähän säikähtänyt.
No, olisi taas yksi aatteeseensa hirttäytynyt multiin laitettavana. Pelkkä uurna taitaisi riittää poroksi palaneelle Lada-rusinalle. Eläköön proletariaatin diktatuuri! parempi että kaikilla menee yhtä huonosti, kuin että jollakin menee paremmin, ja sitä myötä tukea riittää myös teille syrjäytyneille...
sinua tervehtii. Länsiräppänän omistajat ovat oikeasti vaarallisia liikenteessä. Olen siinä samaa mieltä kanssasi. Autojen turvallisuudessa on lähdetty "asevarustelu kilpasille". Pian pitää olla panssarivaunu, että tulee tähtiä jostain kolaritestistä. Aika hankkia venäjältä erikoisvarusteltu Lada Niva kapitalistien torjumiseen.
Se on hyvä että Reiskalla huumoria piisaa, vaikka sitten oman henkensäkin kustannuksella.
siitä, että Ladalla käytetään vähän rautaa ja paljon järkeä. Kuten lentokoneteollisuudessakin, niin Ladassakin on onnistuttu luomaan erittäin jäykkä rakenne kevyellä rakenteella.Kolariystävällinen.Venäjällä osataan avaruusteknologia ja autojen teko.
talouspäätä.
Minun 14v vanhan autoni ( ei lattarauta) arvo on kait jotain 2000 euron luokkaa,arvon alenema lienee jotain 200 euroa vuosi, autolla ajettu alle 300 tkm,loistokunnossa vielä.
Korjauksia : jotain pientä silloin tällöin, mutta taatusti vähemmän kuin lattaraudassa.
Itse huollan,kaskoja yms. ei tarvitse.
Halpaa ajoa.
Kun tästä autosta aika jättää etsin taas jonkun luotettavan käytetyn, jolla taas ohittelen vuosien mittaan monta, monta lattarautaa...
osta vaan lada niin pääset tuosta fobiasta
luontoa vanhanaikaisella tekniikalla. Ettei vain olisi jokin vanha bmw:n raato, josta joku luikki saksalainen on päässyt eroon ennen saksassa tapahtuvaa veromuutosta. Nyt härmäläiset urpot rahtaa rinta rottingilla 97-98 vuosimallin saksalaisia pensarosvoja suomeen. Pian tulee suomessakin veromuutos ja pensarosvot joutuvat käpälälautaan.Kelpaa sitä silloin ajella pakasta vedetyllä Ladalla, edullisesti.
"Raadot" sentään autoja, joista on iloa omistajilleen vielä pitkäksi aikaa. Niissä tekniset ratkaisut ovat tätä päivää. Sen sijaan "pakasta vedetty" Lada on valmiiksi vielä 10-15 vuotta vanhempaa tekniikkaa kuin 10v. vanhat Bemun "raadot", joilla on edessään rutosti enemmän kilometrejä kuin kaupasta juuri ulos ajetulla Ladalla. Minulla ei ole BMW:tä, eikä myöskään Ladaa. Tosin aikoinaan on ollut molempia.
ei ainakaan auto,saksalainen jäte
Oletkaan omistanut, kun asiantuntian syvällä rintaäänellä juttelet. Lada on siis jätteen jälkeen jättämä jäte, eli tuskin alemmas enää pääsee laadussa.
mulle riittää kun pelittää