Onko kokemusta kyseisestä veneestä? Pärjääkö merellä, miten käyttäytyy aallokossa?
Kiitos vastauksista jo etukäteen.
flipper 570
5
2754
Vastaukset
- nuo nyt
tuonkokoiset yleensä, eli eivät ne mitään avomeriveneitä sinänsä ole. Saaristossa voi mennä vähän kelissäkin, ja vasta-aalton flipperi jonkin verran paukuttaa.
Kelväkulkuinen eli suht taloudellinen ja tuo 80 piisaa aivan varmasti. Onpahan noita näkynyt 50 nelitahtikoneillakin, mikä nyt alkaa olla siinä rajoilla varmaankin.
70 2-t jammulla kulkee liki 30 solmua 2-3 hengen kuormalla. Flipperin hytti ainakin vanhemmissa on hieman joustava kelissä mutta ei siitä muuta haittaa ole kuin että hieman saattaa värähdellä kun aalto tärskäyttää.
Ihan soiva peli, perusht sisustus jne. Lukittavaa tilaa ei tosin vanhemmissa ainakaan ole, ellei itse väskäröi. Ja irtotankit siinä pöytälevyn takana voi hieman joskus antaa hajua pressun alle, jos liittimet vähänkään valskaa tms.- paljon?
veneellä on painoa?
- aikoinaan
paljon? kirjoitti:
veneellä on painoa?
sitä itsekin mietin. Veikkaisin että pelkkä vene siinä 500-550 kg, riippuen vähän varmaan vuosimallista, uudemmat lienevät painavempia hieman kuin ensimmäiset vuosimallit. Jostain vanhasta venelehdestä voisi saada tietoa.
Kyllä siihen saa varautua että koneen sälän (tankit, akut, sammuttimet, köydet jne) kanssa paketti painaa äkkiseltään 750-800 kg, eli en usko että ainakaan jarruttomalla kärillä voi vetää, jos sitä mietit.
Esim. joku aku1300 tai vastaava niin ei tarvi pelätä ylikuormaa, tosin autolla täytyy sitten saada vetää 1300 kg jarrullista kuormaa käsittääkseni, mutta tuohan nyt melkein joka keskuluokan autossa ainakin löytyy rekisteriotteesta. Omassa pösössä lukee että saa vetää 1500kg jarrullista kärriä.
- vielä vähän
kirjoitin nuo pari muutakin kommenttia, mutta siis kyllä vene yksi parhaista ht-klassikoista lienee. Yksi hieno ominaisuus tuli myös mieleeni, eli vene kulkee nätissä asennossa vähän hiljempaakin, ja liukukynnys on aika huomaamaton. Kaikki liukuvat paatit tahtovat tosin hieman kiemurrella aivan hitaissa nopeuksissa. Tässähän on se flipperin "patentti" peräsiivekkeet. Ja siis nyt en puhu mistään kolmiköliveneestä vaan ihan siitä 570 ht veneestä jonka pohjalta 575 mallit myös on tehty.
Aikoinaan tuli asuttua muutamina kesinä jopa joitain öitäkin, vaikka hieman kylmähän tuollainen on jos vetet on kylmiä (hohkaa "altapäin" ja pakkaa hikoilemaan). Sehän ei tietenkään ole flipperistä kiinni, vaan siitä että on pressuvene eikä meillä ollut mitään lämmitintäkään.
Ihan kelpo vene varsinkin päiväretkeilyyn, tietenkin omat "vaatimukset" vaikuttavat tuohon yö-asumiseen. Parhaimmillan kahden vene, mutta jos kyseessä esim. siirtyminen tai "päivän keikka" menee neljä aikuistakin ihan ok.
Itse tykkäsin ajella, vaan tuli sitten myytyä kun aikaa ei tahtonut löytyä. Omani sain kyllä melko nopsaan myytyä pois.- sitten
Kaupat tehtyä kyseisestä veneestä. Tein pienen koe-ajon ja hyvin tuntu liikkuvan. Ei muuta kun ensi kesää odotellessa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀1896083Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1505636BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että2424219- 2273501
Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1073342Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1263210HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok212956Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai92475Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja1862002- 1291971