Lapsen pelot

Minulla on 8-vuotias lapsi, joka on alkanut pelätä monia asioita. Pimeää, kummituksia, murhaajia, mörköjä. Lapsi ei uskalla kotona jäädä yksin omaan huoneeseen, eikä joskus mennä yksin edes vessaan, kun pelottaa niin kovasti. Olemme yrittäneet antaa lapselle paljon hellyyttä ja halauksia ja keskustella peloista, mutta pelkääminen jatkuu. Mitä tehdä? Joskus alkaa pinna kiristyä, kun pitää olla vessaseurana lapselle, mutta toisaalta tiedän kyllä, että pelot ovat lapselle todellisia, eikä niitä pidä väheksyä. Onko kokemuksia/vinkkejä asiasta?
2438
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minulla ei ole kokemusta lapsen peloista, mutta luulen, että olisi hyvin tärkeää ettet millään tavoin osoita hermostumistasi tai syyttele lastasi hänen tunteistaan, jotta hän uskaltaisi vastakin puhua tunteistaan. Kirjoituksestasi tuli mieleeni Eino Leinon runo "Tumma". "Tuo oli tumma maammon marja/syntymässä säikähtänyt/näki kauhut kaikkialla...Lehto laululla lepytä, niin teki isätkin ennen...Ahti uhreilla aseta...Tuli kytke kahlehisin...Säikkyivät isätkin ennen, toki aikansa elivät.." jne. Hyvä runo vaan niin pitkä etten viitsi sitä tähän kokonaan kirjoittaa.
Eräs ystäväni kertoi pienenä maalla asuessaan pelänneensä vintille huoneeseensa menoa ja illalla ulkohuussissa käyntiä, vaan oli voittanut pelkonsa kohtaamalla ne rohkeasti. Ehkä lasta kannattaisi rohkaista omaaloitteisesti ja vapaasta tahdostaan kohtaamaan pelkonsa ja karaistamaan itseään, enkä tarkoita väkisin pimeään työntämistä.
Muumipeikossa pelkäsi joku pimeää ja mörköä, en nyt muista kuka, vaan voitti pelkonsa kun huomasi ystävänsä pulassa yöllä ulkona. Ehkä lapsesi rohkaistuisi jos voisi auttaa jotain toista voittamaan esim. pimeän pelkoa. Hän voisi olla se joka on voimakas ja urhea. Voisikohan siitä kehitellä vaikka jonkin leikin? Jotain pelkoja käsitteleviä lasten kirjojakin saattaisi löytyä, jos kysyy esim. kirjastosta. Suosittelisin esim. "Muumipeikko ja meri", siinä puhutaan möröstä ja pelon voittamisesta.
Kaikkea hyvää teille ja pelotonta tulevaisuutta.

Äänestä
  • niin-keskustelu on hyväksi.Muistan erään kirjan,jossa kerrottiin lapsesta joka pelkäsi örkkejä, jotka tulivat aina hänen huoneen pimeimmästä nurkasta pelottelemaan.
    Äiti vei lapsensa "terapeutille".Yhdesä he puhuivat örkeistä ja pelosta.Lopuksi pääteltiin,että hirviöt pelkäävät valoa,ja lapsi piirsi piirrustuksen,jossa oli örkkejä pakenemassa valoa.
    Ja niin pelko loppui...
    pelon voittaminen on myös tärkeää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huoli kirjoitti:

Minulla on 8-vuotias lapsi, joka on alkanut pelätä monia asioita. Pimeää, kummituksia, murhaajia, mörköjä. Lapsi ei uskalla kotona jäädä yksin omaan huoneeseen, eikä joskus mennä yksin edes vessaan, kun pelottaa niin kovasti. Olemme yrittäneet antaa lapselle paljon hellyyttä ja halauksia ja keskustella peloista, mutta pelkääminen jatkuu. Mitä tehdä? Joskus alkaa pinna kiristyä, kun pitää olla vessaseurana lapselle, mutta toisaalta tiedän kyllä, että pelot ovat lapselle todellisia, eikä niitä pidä väheksyä. Onko kokemuksia/vinkkejä asiasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu