Kynsipsoriasis

:((((((

Onko kellään kokemuksia kynsipsoriasista ja auttaako siihen mitään? Lääkäriltä on saatu erilaisia voiteita ja sienilääkkeitä vaikka kaksi kertaa on otettu sieninäyte eikä ikinä ole ollut mitään sientä tai vastaavaa. Mistä apua?

13

23197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jäätee

      Käypäs vaivasi kanssa jalkahoitajan juttusilla.

    • Kokemusta on

      Hei,

      kävin ihotautilääkärillä, joka kertoi, että kliinisesti kynsimuutokset vaikuttavat psoriasikselle, mutta yksistään kynsien perusteella ei diagnoosia voi tästä psorista tehdä. Ts. se tulisi löytää muualtakin. Se on lopulta aika yksilöllistä, minkä näköinen kynsi on. Minulla kynsi irtoaa kynsipedistä ja on välistä kuoppainen ja sormenpäät kuivaa ja halkeilee. Psoriasisvoide taisi olla lääkärin määräämänä Daivobet, mutta sen käyttö alkuunsa hankalaa, sillä ainakin minulla oireiluna on em. halkeilu, johon Daivobettia ei tule käyttää. Ostin tällä viikolla apteekista ilman lääkärinmääräystä myytävää Decubal voidetta ja se soveltuu myös psori-iholle. Olen todennut sen tehoavan. Maksoi 100 ml noin 12 euroa. Kannattaa kokeilla!

      • oona

        Jotenkin kuulostaa hiukka oudolta että lääkäri olisi määrännyt psori-ihottuman hoitoon tarkoitettua voidetta (Daivobet) kynsiin?Se ei siihen ole tarkoitettu eikä todennäköisesti siihen tepsi.Olen itse kärsinyt samasta vaivasta vuosia eikä ole vielä löytynyt hoitoa..Jostain luin että greipinsiemenuute ja tea tree olisivat tehokkaita,mutta ymmärtääkseni niiden on ajateltu auttavan vain kynsisieneen..Miten lie?


    • ei enää

      Aiemmin minulla oli joka kynsi psoriviallinen. Ei enää. Aloin käyttään päänahkaan koivuöljyä ja vartaloon koivuvaseliiniä ja yllätyksekseni kynteni ovat nyt täysin puhtaat. Päänahka ja vartalo ovat myös paljon paremmat. Ei täysin puhtaat, mutta nyt voi jo elää lähes normaalisti. Kynsiin se on varma lääke.

    • Ihosairaus

      Heippa!

      Mulla epäselvä määritys kynsipsoriaksesta/sieni näytteistä. Monta sieniviljelmää ja bakteeriviljelmää otettu, käyty seitsemällä eri erikoislääkärillä mutta oikein mitään ei tunnu löytyvät, olen itsekin jo turtunut moiseen. Minulta viikko sitten jouduttiin poistaan kynsi tai oikeastaan kynteen tullut pustuloosia tai jotain muuta vastaavaa. Kivulias ollut ja siteen vaihto hankalaa yksin. Kynttä ei varmaan ihan heti tule, koska käsi oireilee ympäriltä niin pahasti ja on todella arka. Kynsipsori kuulemma vaatimímmista hoidoista. Sairaslomalla oltu aivan liian kauan. Olisi kiva kuulla lisää, kun minullekin asia on uusi, sillä sain vasta diagnoosini kuulla 2 kk. Tsemppiä sinulle talveen.

      • hoitoon....

        Mistä saa ostaa koivuvaseliinia-ja öljyä.Lahden luontaistuotekaupat eivät tienneet kyseisitä aineista.


      • Paldto50

      • ikimerkki
        hoitoon.... kirjoitti:

        Mistä saa ostaa koivuvaseliinia-ja öljyä.Lahden luontaistuotekaupat eivät tienneet kyseisitä aineista.

        Koivuvaseliinia ja koivutisleeöljyä voi tilata
        Charcoal Finland Oy Alavieska


      • ilmeisesti
        ikimerkki kirjoitti:

        Koivuvaseliinia ja koivutisleeöljyä voi tilata
        Charcoal Finland Oy Alavieska

        Mulla alkoi toisen käden etusormen kynsi, kynsipohja ja ympäröivä iho oireilla jo noin 15 v sitten. Toisen käden keskisormen kynnessä alkoi samanlaiset muutokset noin 3 vuotta sitten. On otettu vuosien varrella sieninäyte molemmista monta kertaa. Ei ole löytynyt sientä. Kynsien alle ja reunoille muodostuu välillä keltaisia märkiviä rakkuloita, iho kuivuu, paksuuntuu, hilseilee. Kynnet irtoaa kynsipohjasta.

        Olen ravannut vaikka kuinka monella ihotautilääkärillä. Yhden kerran kynnet poistettiin kun epäiltiin erästä bakteeria, jota ei sitten löytynyt. Loppujen lopuksi diagnoosiksi annettiin psoriasis. Koepalaa ei ole otettu. Edesmenneellä isälläni oli vuosikausia samantyyppistä ongelmaa kynsissä, mutta myös isoja ihottumaläkkiä muualla iholla. Koivuvaseliini helpotti hänellä ainakin ihottumaa.

        Englanninkielisiltä sivuilta löytyy ennemmän tietoa kynsipsorista. Se voi todellakin esiintyä vain kynsissä /sormenpäissä tai liittyä yleiseen /nivelpsoriin. Lääkäreillä tuntuu ainakin täällä Suomessa olevan vaikeuksia hahmottaa tätä. Itsellä on nyt ollut pitkään Dermovat-voidetta ja Elocon-liuosta. Niistä ei ole pitemmän päälle ollut juurikaan apua. Märkänäppylät yms. uusiutuvat noin kuukauden välein, jolloin kynsi taas lähtee irtoamaan jne.

        Ajattelin kokeilla seuraavaksi koivuvaseliinia, mutta olen allerginen koivulle, joten ei ehkä hyvä idea?


    • pimmeli

      pikäaikainen Dermvatin käyttö, huolellinen puhtaus , oikea kynsien leikkaus

    • psorikynnet

      Hei, jos viljelyssä negatiivinen löydös, ei kynsissä ole sieni-infektiota, ja sienilääkkeiden käyttö on täysin turhaa. Sienilääkkeillä ei voi hoitaa kynsipsoria. Kynsipsori on hankala hoidettava, mutta jotku on saaneet apua paikallisista kortisonivalmisteista tai D-vitamiinianalogeista.

    • Vastaavaa kokenut

      Kynsipsori vaivasi minua lähes 10 vuotta. Ongelmaa esiintyi lähinnä kesällä ja loma-aikoina. Lääkäristä en vastausta ongelmaani saanut, sanottiin vain ettei pidä naputellä kynsillä pöytiin.
      Jotkut vastaavaa kokeneet sanoivat sen johtuvan stressistä. Minua kaiketi stressasi huono parisuhde, sillä mikään muu ei ole muuttunut. Nyt kun olemme olleet erossa n.3 vuotta, eivät kynteni ole enään irtoilleet alustasta.

    • Naail

      Betalfatrus-niminen kynsiin levitettävä neste auttoi minulla. Etelä-Euroopassa saa apteekista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      121
      6030
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2120
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1952
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1114
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1113
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      997
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      987
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      902
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      897
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      765
    Aihe