Onko kellään kokemuksia kynsipsoriasista ja auttaako siihen mitään? Lääkäriltä on saatu erilaisia voiteita ja sienilääkkeitä vaikka kaksi kertaa on otettu sieninäyte eikä ikinä ole ollut mitään sientä tai vastaavaa. Mistä apua?
Kynsipsoriasis
13
24143
Vastaukset
- jäätee
Käypäs vaivasi kanssa jalkahoitajan juttusilla.
- Kokemusta on
Hei,
kävin ihotautilääkärillä, joka kertoi, että kliinisesti kynsimuutokset vaikuttavat psoriasikselle, mutta yksistään kynsien perusteella ei diagnoosia voi tästä psorista tehdä. Ts. se tulisi löytää muualtakin. Se on lopulta aika yksilöllistä, minkä näköinen kynsi on. Minulla kynsi irtoaa kynsipedistä ja on välistä kuoppainen ja sormenpäät kuivaa ja halkeilee. Psoriasisvoide taisi olla lääkärin määräämänä Daivobet, mutta sen käyttö alkuunsa hankalaa, sillä ainakin minulla oireiluna on em. halkeilu, johon Daivobettia ei tule käyttää. Ostin tällä viikolla apteekista ilman lääkärinmääräystä myytävää Decubal voidetta ja se soveltuu myös psori-iholle. Olen todennut sen tehoavan. Maksoi 100 ml noin 12 euroa. Kannattaa kokeilla!- oona
Jotenkin kuulostaa hiukka oudolta että lääkäri olisi määrännyt psori-ihottuman hoitoon tarkoitettua voidetta (Daivobet) kynsiin?Se ei siihen ole tarkoitettu eikä todennäköisesti siihen tepsi.Olen itse kärsinyt samasta vaivasta vuosia eikä ole vielä löytynyt hoitoa..Jostain luin että greipinsiemenuute ja tea tree olisivat tehokkaita,mutta ymmärtääkseni niiden on ajateltu auttavan vain kynsisieneen..Miten lie?
- ei enää
Aiemmin minulla oli joka kynsi psoriviallinen. Ei enää. Aloin käyttään päänahkaan koivuöljyä ja vartaloon koivuvaseliiniä ja yllätyksekseni kynteni ovat nyt täysin puhtaat. Päänahka ja vartalo ovat myös paljon paremmat. Ei täysin puhtaat, mutta nyt voi jo elää lähes normaalisti. Kynsiin se on varma lääke.
- Ihosairaus
Heippa!
Mulla epäselvä määritys kynsipsoriaksesta/sieni näytteistä. Monta sieniviljelmää ja bakteeriviljelmää otettu, käyty seitsemällä eri erikoislääkärillä mutta oikein mitään ei tunnu löytyvät, olen itsekin jo turtunut moiseen. Minulta viikko sitten jouduttiin poistaan kynsi tai oikeastaan kynteen tullut pustuloosia tai jotain muuta vastaavaa. Kivulias ollut ja siteen vaihto hankalaa yksin. Kynttä ei varmaan ihan heti tule, koska käsi oireilee ympäriltä niin pahasti ja on todella arka. Kynsipsori kuulemma vaatimímmista hoidoista. Sairaslomalla oltu aivan liian kauan. Olisi kiva kuulla lisää, kun minullekin asia on uusi, sillä sain vasta diagnoosini kuulla 2 kk. Tsemppiä sinulle talveen.- hoitoon....
Mistä saa ostaa koivuvaseliinia-ja öljyä.Lahden luontaistuotekaupat eivät tienneet kyseisitä aineista.
- Paldto50
hoitoon.... kirjoitti:
Mistä saa ostaa koivuvaseliinia-ja öljyä.Lahden luontaistuotekaupat eivät tienneet kyseisitä aineista.
Moi!
Katteleppa näiltäsivuilta.
http://www.charcoalfinland.com/myyntipisteet.html - ikimerkki
hoitoon.... kirjoitti:
Mistä saa ostaa koivuvaseliinia-ja öljyä.Lahden luontaistuotekaupat eivät tienneet kyseisitä aineista.
Koivuvaseliinia ja koivutisleeöljyä voi tilata
Charcoal Finland Oy Alavieska - ilmeisesti
ikimerkki kirjoitti:
Koivuvaseliinia ja koivutisleeöljyä voi tilata
Charcoal Finland Oy AlavieskaMulla alkoi toisen käden etusormen kynsi, kynsipohja ja ympäröivä iho oireilla jo noin 15 v sitten. Toisen käden keskisormen kynnessä alkoi samanlaiset muutokset noin 3 vuotta sitten. On otettu vuosien varrella sieninäyte molemmista monta kertaa. Ei ole löytynyt sientä. Kynsien alle ja reunoille muodostuu välillä keltaisia märkiviä rakkuloita, iho kuivuu, paksuuntuu, hilseilee. Kynnet irtoaa kynsipohjasta.
Olen ravannut vaikka kuinka monella ihotautilääkärillä. Yhden kerran kynnet poistettiin kun epäiltiin erästä bakteeria, jota ei sitten löytynyt. Loppujen lopuksi diagnoosiksi annettiin psoriasis. Koepalaa ei ole otettu. Edesmenneellä isälläni oli vuosikausia samantyyppistä ongelmaa kynsissä, mutta myös isoja ihottumaläkkiä muualla iholla. Koivuvaseliini helpotti hänellä ainakin ihottumaa.
Englanninkielisiltä sivuilta löytyy ennemmän tietoa kynsipsorista. Se voi todellakin esiintyä vain kynsissä /sormenpäissä tai liittyä yleiseen /nivelpsoriin. Lääkäreillä tuntuu ainakin täällä Suomessa olevan vaikeuksia hahmottaa tätä. Itsellä on nyt ollut pitkään Dermovat-voidetta ja Elocon-liuosta. Niistä ei ole pitemmän päälle ollut juurikaan apua. Märkänäppylät yms. uusiutuvat noin kuukauden välein, jolloin kynsi taas lähtee irtoamaan jne.
Ajattelin kokeilla seuraavaksi koivuvaseliinia, mutta olen allerginen koivulle, joten ei ehkä hyvä idea?
- pimmeli
pikäaikainen Dermvatin käyttö, huolellinen puhtaus , oikea kynsien leikkaus
- psorikynnet
Hei, jos viljelyssä negatiivinen löydös, ei kynsissä ole sieni-infektiota, ja sienilääkkeiden käyttö on täysin turhaa. Sienilääkkeillä ei voi hoitaa kynsipsoria. Kynsipsori on hankala hoidettava, mutta jotku on saaneet apua paikallisista kortisonivalmisteista tai D-vitamiinianalogeista.
- Vastaavaa kokenut
Kynsipsori vaivasi minua lähes 10 vuotta. Ongelmaa esiintyi lähinnä kesällä ja loma-aikoina. Lääkäristä en vastausta ongelmaani saanut, sanottiin vain ettei pidä naputellä kynsillä pöytiin.
Jotkut vastaavaa kokeneet sanoivat sen johtuvan stressistä. Minua kaiketi stressasi huono parisuhde, sillä mikään muu ei ole muuttunut. Nyt kun olemme olleet erossa n.3 vuotta, eivät kynteni ole enään irtoilleet alustasta. - Naail
Betalfatrus-niminen kynsiin levitettävä neste auttoi minulla. Etelä-Euroopassa saa apteekista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1164755Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1834479Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1171922- 4031701
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331462Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61189Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3681176- 741100
- 741045
- 92988