tyrnin litrahinta?

kellään tietoa mitä mahtaa olla tyrnin litrahinta?
1123298
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

kysyin kelläältä,ei tiennyt.

Äänestä

luomutiivistemehua maksoi lauantaina Ölannissa 8.5 euroo.

Äänestä

Maksan mehun puristajalle 10 euroa litra. Mehu on luonnontyrnistä ja kaveri tuttu. Kymppi olisi kaiketi se alin hinta litrasta.

Monet torien ja markkinoiden välittäjät maksavat litrastaan enempi tuottajalle.

Sadepäivänä on tunnetusti nopeampaa puristaa tyrnimehua kuin poudalla. Kun tyrnimehu "asettuu" niin pintaan nousee keltainen,kiinteämpi osa. Pohjalle jää sameahko neste. Öljykin on havaittavissa. Kauppojensa onnistumisen voi todeta veden määrästä,sitä on tuotteessa joko luontaisen vesipitoisuuden vaihtelun mukaan,tahattomasti mukaan tulleena tai siihen lisättynä.

En tiedä miten nyt on mutta takavuosina tienvarsikauppiaista jotkut lisäsivät "tyrnimehuunsa" litran keltaista jaffaa kymppiä kohden. Se näkyi koostumuksesta.
Tutulle tai muuten luotettavalle kannattaa kenties maksaa tyrnistä tänäänkin vähän parempi hinta.

Äänestä

Kannattaisiko näiden viljely myyntiin...? Ja edelleen, miten paljon pitäisi kasvattaa että siitä olisi taloudellista hyötyä, ts. että ostaako joku tukku sitä isommissa erissä?

Jos löytyisi joku satunnainen yksityinen asiakas niin se ei tekisi hommasta ehkä vaivanarvoista.

Kannattaisiko marjoista tehdä itse mehua vaiko myydä marjat marjoina?

Äänestä

2€ - 10€ tuon jutun perusteella:
http://yle.fi/uutiset/tyrnin_viljely_vahenee/5889827

Eli riippuu alkuperämaasta.

Toisaalta työtön kaveri jolla on jonkinkokoinen tontti voisi myydä tontiltaan keräämänsä tyrnit halvemmallakin kuin kotimaisten tyrnien markkinahinta, jolloin voisi jo kilpailla vaikka niiden saksalaistenkin tyrnien kanssa.

Äänestä

hEI! MÄ MYYN KOHTA TYRNIÄ. 7 PUSKALLISTA OLIS JA AION NOUKKIA MARJOJA JA RUTISTELLA MEHUA. mYÖS JÄÄPALAPUSSEJA VOIN TEHDÄ PAKASTIMEEN

OTA YHTEYS [email protected]


VARSINAINEN VITAMIINIPOMMI, 6 - 10 MARJAA AAMULLA RIITTÄÄ TAI 1 JÄÄPALAPUSSI

Äänestä

Mikä on sellainen 2dl hinta?
//itsepoimija

Äänestä

Kilon verran olen nyt kerännyt ja luultavasti riittää omaan käyttöön.
En ole mehustanut vaan pakastanut kokonaisina niin säilyy kaikki kuidut yms.
tallessa.

//aloitteleva poimija =)
ps. sattu löytymään 20 puskaa rannasta =)

Äänestä

Myyn 40 ekua litra litran poimiseen menee vajaa tunti et repikää siitä !

Äänestä

Vaikka sais kaksikymppiä litrasta en poimi ennemmin maksan neljäkymppiä litrasta sen verran työlästä hommaa ja sormet verellä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmeissään oleva kirjoitti:

kellään tietoa mitä mahtaa olla tyrnin litrahinta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu