Mielipiteitä kamerasta? En juurikan ihmeitä kameralta kaipaa, kuvailen vain omaksi ilokseni kotona ja matkoilla. Toinen kamera mitä olen olen silmäillyt on Olympus mju 700...
Sony Cyber shot W70
7
1606
Vastaukset
- justiinsa
Sony Cyber-shot DSC-W50:en ja se on aika lailla sama kuin tuo 70:en. Kamera on todella helppo käyttä ja NOPEA mm. käynnistymään ja tallentamaan kuvia. Lisäksi sopivan kokoinen pidettäväksi mukana.
Pelkällä automaatti asetuksilla pärjää loistavasti ja kuvat on todella hyviä.
Kuvan käsittelyä ei juurikaan tarvitse tehdä jälkeen päin.
Myös akkujen kesto on riittävä. Ainut miinuspuoli on näppäinten pieni koko ja se että joutuu käyttään Sonyn omia akkuja.
Canon PowerShot A530:tä pääsin onneksi eroo. Oli aika törkee esitys. Hinas kuin mikä ja kuvien laatu ala-arvoinen.
Olympuksesta en tiedä tuon taivaallista. - kiertäjä
Minun mielestäni se on erittäin hyvä kamera. Olen kuvannut sillä jo puolitoista vuotta ja sen ominaisuudet ovat erinomaiset.Kuvaan paljon ja olen todennut kuvan kestävän suurentamista hyvin . Kuvaan aina 7.2 megapixelin asetuksella ja minulla on useita "memory stikkejä" mukanani sekä myös pari sarjaa ladattuja akkuja. Mitä asioita haluat erityisesti tietää?
- conanwho
Erityisest kiinnostaa saako miten hyvin yökuvia otettua? Koska en siis todellakaan mitään ihmeitä kamerallani tekis, mutta esim kun matkoilla haluis ottaa jo hämärtyvässä illassa kuvia vaikka jostain valaistusta kohteesta tai vaikka suurkaupungin maisemakuvaa hämärällä, niin onnistuuko hyvin? Mun nykyinen hp on aivan surkea, sillä ei onnistu kuin hyvässä valaistuksessa kuvat ja monet lomakuvat aivan pilalla sen tähden...
- kiertäjä
conanwho kirjoitti:
Erityisest kiinnostaa saako miten hyvin yökuvia otettua? Koska en siis todellakaan mitään ihmeitä kamerallani tekis, mutta esim kun matkoilla haluis ottaa jo hämärtyvässä illassa kuvia vaikka jostain valaistusta kohteesta tai vaikka suurkaupungin maisemakuvaa hämärällä, niin onnistuuko hyvin? Mun nykyinen hp on aivan surkea, sillä ei onnistu kuin hyvässä valaistuksessa kuvat ja monet lomakuvat aivan pilalla sen tähden...
en ole juuri lainkaan kuvannu yökuvia joten en pysty muuta kuin näyttämään sulle yhden joka löytyy netistä. Onhan siinä tietysti kohinaa kun valoa on niin vähän. Talvikuva kuvattu mökin ikkunan läpi.
http://www.fsnordic.net/discussion/index.php/topic,33357.980.html
Olen ottanut kamerallani noin 3000 kuvaa ja moitteetta on toistaiseksi pelannut.
- jee
Ost vaan suosiolla se olymmppys,siin on kunnon kuoret mis ei näy naarmut, niin luultavasti et ainakaan joudu epätoivoseen taisteluun takuuasioista maahantuojan kanssa meinaan vaan onhan kovaa peliä suomen sonyllä huollossaan pystyvät tekemään ihan valokuvien perusteella päätöksen tekemäti takkutarkastusta/mahdollista korjausta.Objektiivi takkuilee.
- kokemus täällä
Suomen Sonyo n todella paska, paras olla ostamatta sony-merkkisiä laitteita - ainakin kameroita!
- vähän
Tuollaisella olen vähän päässyt kokeilemaan. Vaikuttaa ihan hyvältä ja helppokäyttöiseltä pokkarilta. Kuvausohjelmat kivasti suoraan säätöpyörästä samalla kun ohjetekstit tulevat näytölle, eli ei tarvitse selata valikkoja.
Kamera on nopea ja hyväntuntuinen optiikka tuottaa teräviä kuvia. Värit ovat hyvin luonnollisen tuntuiset.
Miinuksena kuvissa vaivaa hieman makuuni suuri jyrkkyys ja tumma pää ehkä hieman kopressoitunut. Kuvat ovat myös yleisilmeeltään hieman tummia PC:ssä jonka näyttö on kalibroitu gamma 2,2:een.
Valokuviksi teetettyinä tämä ei vaivaa, koska kuvavalmistamon automaattisäädöt korjaavat kuvia.
Jos jollain on helppoja kuvansäätö/käsittelyvinkkejä, joilla tota jyrkkyysongelmaa saisi korjattua, niin laittakaahan tulemaan.
Kameran omia softia en ole kokeillut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit415309Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4094582Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483839KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1593128Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142526Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182098Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1512012- 1251930
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241469